Спеціальні потреби

Актуально

28.02.03  -  Ціна іракської війни; Пропаганда не змінить арабів; Європа і Ірак; Україна: суперечлива спадщина Щербицького. - 2003-02-28

Нарешті конгрес почав запитувати, скільки ж коштуватиме американським платникам податків війна з Іраком, пише редакційна стаття Лос анджелес таймс. Планувальники Пентагону говорять, що перемога над Саддамом і піврічна окупація Іраку коштуватимуть від вісімдесяти п’яти до дев’яноста п’яти мільярдів доларів. Додайте сюди ще мільярди, які Туреччина вимагає від США, пише редакційна, і ви перевалите за сто мільярдів.

Промова Буша у консервативному мозковому центрі Амерікен ентерпрайз інстітут, пише редакційна Нью йорк таймс, торкалася не стільки зброї Багдаду, скільки його повоєнних перспектив як флагмана майбутніх демократичних змін на Близькому Сході. Поступово починають вимальовуватися контури стратегії Білого Дому в тому регіоні: йдеться про зміни політичного ландшафту на кшталт тих, які США зробили в Європі за допомогою плану Маршалла після другої світової війни, і в Японії за допомогою конституції, зазначає Нью йорк таймс.

А як на це дивляться араби? --запитують Марк Леонард і Конрад Смевінг на сторінках британської Файненшл таймс. Чи допоможе знизити антизахідні пристрасті пряма лобова пропаганда демократичних цінностей Заходу, або демонстрація арабам, які «ми» гарні, запитують автори. На їх думку, західне мовлення на арабські країни, витримане у ключі діалогу цивілизацій, нічого, крім взаємних обвинувачень, не дасть. Араби підозріло ставляться до такої пропаганди.

Арабський страх перед західною ісламофобією настільки великий, пише Файненшл таймс, що навіть тоді, коли західні уряди роблять позитивні заходи, вони сприймаються, як загроза. Так, арабські медія змальовували гуманітарну допомогу США Афганістану як поставки генетично змінених продуктів. Файненшл таймс радить кардинально змінити тональність мовлення на арабів і показувати дискусії серед західних країн щодо Іраку, Близького Сходу, як також залучати оригінальних спеціалістів з ісламу до викладання на Заході, щоб протидіяти викривленню цієї конфесії. Назагал же радикальним засобом зниження анти-західних настроїв серед арабів є не пропаганда, а економічний розвиток, політичні реформи, і розбудова громадянського суспільства засобами публічної дипломатії, уважає Файненшл таймс.

А Марк Герехт, експерт мозкового центру Амерікен ентерпрайз інстітут у Вашингтоні, в іншій статті Файненшл таймс пише, що Європа мусить обвинувачувати сама себе у антизахідних настроях та підйомі радикального ісламізму. Не випадково, пише Герехт, що проти війни з Іраком виступають саме Франція, Німеччина і Бельгія: адже там мешкають багатомільйонні, схильні до радикалізму, мусульманські громади. Насильство там радше закорінене в умовах повсякденного життя мусульман в Європі, аніж у віддаленій війні на Близькому Сході, уважає Герехт.

Кілька статей коментують позицію Росії щодо Іраку. Фред Вейр з Крісчен саєнс монітор і Ендрю Джек з Файненшл таймс пишуть про візит Євгена Примакова, давнього друга Саддама, до Багдаду. Ендрю Джек уважає це провісником зміни первісно заявленого про-атлантизму Путіна у новому напрямку. Примаков має репутацію консервативного дипломата радянського гатунку, автора витриманої в дусі холодної війни концепції «багатополярного світу,» яку широко вживають зараз Росія і Китай в їхній опозиції до, як вони уважають, великодержавного підходу США до Іраку та світових подій.

Лідер ліберальної партії Росії Союз правих сил, Борис Нємцо́в, пише у Файненшл таймс, що позиція Росії по Іраку поміркованіша, ніж Франції, і має економічне підґрунтя, а саме: вісім мільярдів доларів іракського боргу Росії і багатомільярдні економічні проекти в енергетиці. Росія боїться, що перемога США підірве її позиції в Іраку. Визнання Заходом цих інтересів як легітимних і гарантування їх розвитку у випадку усунення диктатури Саддама, на думку Бориса Нємцова, змогло б привернути Росію побік англо-американської коаліції.

Парадокси українського життя коментує Тарас Кузьо в англомовній київ-пост. Нещодавно парламент нарешті відбув слухання у справі Голодомору тридцятих років. А через кілька днів незалежна Україна вперше святкувала день народження компартійного боса сімдесятих-вісімдесятих років, Володимира Щербицького, який заперечував сам факт Голодомору, знищував інакодумців, та противився ідеям перебудови Горбачова. Ці дві річниці і ставлення різних політичних сил до них чітко демонструють виборцям, куди йде Україна, і що її очікує незабаром: повернення до радянських часів (комуністи), стагнація гібридного нео-радянського режиму (про-владні центристські сили), або ж рух на Захід (націонал-демократи).

Кузьо, зокрема, звертає увагу на те, що відзначення саме зараз вісімдесяти-п’яти-річного ювілею Щербицького, символізує консолідацію сил тих політиків, насамперед Кучми і його оточення, які в своїй кар’єрі завдячують якраз йому. По-друге, це є символом панування в Україні київського, донецького і дніпропетровського кланів, та відчуженості Західної України, як цебуло за Щербицького,- пише Тарас Кузьо в газеті Київ-пост. автор статті вважає, що це святкування остаточно розлучить в Україні демократів і націонал-комуністів (центристів).

Всі новини дня

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Що американські законодавці говорять про розвиток підтримки України у найближчому майбутньому? Відео

Однією з найбільших новин цього тижня стало оголошення про передачу Україні західних танків, зокрема американських Абрамс, які називають найсучаснішими у світі.

«Українці вивчили уроки Голокосту. Вони створили сильну армію» – Зісельс

Президент України Володимир Зеленський бере участь у церемонії вшанування пам’яті жертв Голокосту в Бабиному Яру. Київ, Україна, 27 січня 2023 року. REUTERS

У Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, що відзначається 27 січня на честь звільнення в’язнів табору смерті Аушвіц-Біркенау у 1945 році, політики, громадські діячі та представники єврейських громад нагадали, що злочини проти людяності знову відбуваються на території Європи.

«Не вивчення уроків Голокосту, Голодомору, геноциду вірмен та депортації кримськотатарського народу приводять людство до нових трагедій, війн, військових злочинів, геноцидів. Ми зараз це добре бачимо по агресивній війні, яку росія розв’язала у 2014 році проти України. Буча, Ірпінь, Бородянка, Харків, Маріуполь та багато інших тимчасово окупованих росією місць в Україні явили світу ще одну світову трагедію, яку можна поставити у ряд минулих страшних злочинів проти людства», – написав у мережі Facebook співпрезидент Асоціації єврейських організацій і громад (Ваад) України і виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс.

В інтерв’ю «Голосу Америки» колишній радянський дисидент та полів'язень сказав, що «українці засвоїли уроки Голокосту за 30 років незалежності країни».

«Зокрема, українці засвоїли, що для того, щоб не допустити власного знищення з боку агресивного сусіда, треба бути сильною країною, передусім у воєнному сенсі. І ми бачимо, як за останні вісім років Україна сильно зміцнила свою армію. І ця армія є гарантією того, що будь-який негідник, який прийде до нас, не зможе так легко знищити українців, як це було під час Другої світової війни з євреями», – сказав Зісельс.

Посолка України у США Оксана Маркарова також каже, що Україна вшановує пам'ять невинних жертв нацистського режиму і водночас «бореться за нашу свободу та домівки від російських загарбників».

«Ми пам’ятаємо уроки Голокосту та боремося невпинно, щоб слова «ніколи знову» справді означали «ніколи знову».

Під час церемонії вшанування жертв Голокосту в Києві за участю президента України Володимира Зеленського посолка Великої Британії Мелінда Сіммонс сказала, що Голокост торкнувся і її родини, і що людські трагедії повторюються на українській землі знову у зв’язку з російською агресією.

«Я говорила про своє сімейне коріння в Україні. Що сталося з моєю родиною. І паралелі з російським вторгненням», – написала британська дипломатка у Twitter.

Литовський політик, член Європейського парламенту Петрас Ауштревічюс також провів паралель між подіями 78-літньої давності та сьогоденням.

«Пам'ять про Голокост і боротьба з антисемітизмом залишаються нашим обов'язком, оскільки зараз ми стикаємося з новою геноцидною агресією з боку Росії проти України. Ніколи не забувайте, боріться за справедливість!» – написав політик у Twitter.

Провідний французький політичний коментатор Ніколя Тензер нагадує, що уроки Голокосту полягають, зокрема у тому, щоб минуле не перешкоджало розуміти сучасне. Він проводить паралелі між Путіним і Гітлером і каже тим, хто переконаний, що трагедії 20 століття не можуть повторитися, що применшення «українського геноциду» розв’язує руки Росії творити нові злочини

«Будь-яка тривіалізація (з аргументами, що Путін — не Гітлер, війна Росії проти України — це не Друга світова війна, український геноцид — Путін — не Голокост — і що?) служить ворожій пропаганді", - каже він.

Раніше сьогодні президент України Володимир Зеленський у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту сказав, що попередити наступні геноциди світ зможе у тому випадку, якщо не буде байдужим до злочинів.

«Ми знаємо й пам’ятаємо, що байдужість убиває разом із ненавистю. Байдужість і ненависть завжди тільки вдвох здатні творити зло. Тому так важливо, щоб кожен, хто цінує життя, проявляв рішучість, коли треба рятувати тих, кого ненависть прагне знищити», – закликав він.

«І сьогодні ми повторюємо ще вагоміше, ніж раніше: ніколи знову – ненависті; ніколи знову – байдужості. Що більше народів світу подолають байдужість, то менше простору у світі залишиться для ненависті», – додав президент Зеленський у своєму зверненні.

А тим часом у Москві під час відзначення Дня пам’яті жертв Голокосту президент Росії Володимир Путін повторив заяву про те, що «неонацисти вчиняють злочини в Україні». Як нагадує агентство AFP, це звинувачення Москва використовувала для виправдання своєї військової агресії проти України.

Російська незалежна англомовна газета Moscow Times нагадує, що твердження Путіна про те, що Росія розпочала «спеціальну військову операцію» в Україні з метою її «денацифікації», були заперечені урядом України та єврейською громадою країни.

Внаслідок геноциду євреїв під час Другої світової війни загинули близько 6 мільйонів людей.

Як повідомляв «Голос Америки», виступаючи у Давосі, керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що з початку широкомасштабної російської агресії в Україні зареєстрували 80 тисяч злочинів російських військових, понад 9 тисяч загиблих мирних жителів, у тому числі 453 дитини.

Міжнародні правозахисні організації стверджують, що «російські війська вчинили низку порушень міжнародного гуманітарного права». Зокрема, у звіті міжнародної неурядової організації Human Rights Watch йдеться про «невибіркові та непропорційні бомбардування та обстріли цивільних територій, які вразили будинки, медичні та освітні заклади. Також правозахисники кажуть, що на окупованих територіях російські або пов’язані з Росією сили «вчиняли явні воєнні злочини, включаючи тортури, страти без судочинства, сексуальне насильство та насильницькі зникнення».

Україна та країни Групи семи» прагнуть створити спеціальний міжнародний механізм для притягнення до відповідальності російських політичних лідерів та відшкодування за руйнування, спричинені вторгненням Росії.

Київ викликає посла Угорщини після того, як Орбан назвав Україну "нічийною землею"

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час відзначення 65-ї річниці Угорської революції 1956 року, 23 жовтня 2021. (AP Photo/Laszlo Balogh)

МЗС України викликає посла Угорщини після того, як угорський прем'єр Віктор Орбан під час спілкування із журналістами порівняв Україну із "Афганістаном" і назвав її "нічийною землею". Про це повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.

"Чергове зневажливе висловлювання Віктора Орбана на адресу України. Такі заяви є категорично неприйнятними. Будапешт продовжує курс на свідоме руйнування угорсько-українських відносин, суттєво підважуючи можливість ведення подальшого діалогу між двома сусідніми країнами", - написав представник українського зовнішньополітичного відомства і додав, що Київ залишає за собою "право вжиття й інших заходів реагування".

У розмові з медіа Орбан заявив, що Захід перебуває "у стані війни з Росією" і що "Захід повинен зрозуміти, що Путін не може дозволити собі програти, і він не програє, тому що його чекають переобрання наступного року, і він не може балотуватися як президент, який програв війну", цитує видання The American Conservative.

Як пише видання, Орбан вважає, що "Росія не може допустити присутності НАТО в Україні", а оскільки Росія не змогла швидко перемогти Україну, зараз "мета Росії – зробити Україну некерованою руїною, щоб Захід не міг претендувати на це як нагороду" і "у цьому вони вже досягли успіху". "Зараз це - Афганістан, ничійна земля", - сказав журналістам угорський лідер.

Тим часом нині стало відомо, що Москва вимагає, щоб посол Латвії виїхав упродовж двох тижнів, пише Радіо Свобода. Раніше Рига заявила, що посли припинять свою роботу у Росії 24 лютого – у річницю вторгнення російської армії в Україну.

Латвійська влада повідомила про зниження рівня дипломатичних відносин із Росією до тимчасових повірених, пояснивши це "жорсткою агресією Росії проти України" і солідарністю з Естонією, адже перед цим Росія за своїм рішенням знизила рівень дипломатичних відносин із Естонією.

Рівень дипвідносин Росії із Литвою, був знижений ще минулого року з ініціативи цієї країни після російського вторгнення в Україну.

При цьому напередодні посольство США в РФ повідомило, що до Москви прибула нова очільниця дипвідомства Лінн Трейсі, яка раніше обіймала посади посолки США у Вірменії, старшої радниці у справах Росії у Бюро у справах Європи та Євразії у Держдепі та заступниці посла США в Росії. У Кремлі заявили, що нова посолка в Москві, не зможе покращити відносини між двома країнами через те, що там назвали "гібридною війною" Вашингтона проти Росії.

В Білому домі відреагували на повідомлення про можливу співпрацю РФ з талібами

Бойовик Талібану у Кабулі, 26 грудня 2022 року. AP Foto/Ebrahim Noroozi

Білий дім наразі не має жодних підтверджень про можливу співпрацю Росії із Талібаном, зокрема, щодо буцімто російського запиту про американську зброю, наявну на території Афганістану, для її використання у війні проти України. Про таку можливість повідомило британське The Sun з посиланням на неназвані джерела.

Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США, відповідаючи на запитання журналістки Голосу Америки щодо того, наскільки Білий дім стурбований тим, що Росія може спробувати отримати цю зброю.

“Я не можу підтвердити повідомлення про те, що Талібан розглядає можливість відправки зброї і спроможностей росіянам... Але якщо це правда, то, безсумнівно, суперечить тому, що Талібан каже про свої цілі. Щодо зброї та систем, то… афганські сили національної безпеки отримали певне обладнання від Сполучених Штатів, але воно належало афганцям і вони покинули його, коли вирішили, що не будуть воювати за свою країну. І деякі з цих систем, деякі з тих спроможностей, потрапили у розпорядження Талібану. Знову ж таки, ми не маємо жодних відомостей про те, де саме знаходяться всі ці системи, що вони собою представляють, як використовуються. Допевне, немає жодних ознак того, що Талібан хоче експортувати”, - сказав Кірбі.

Посадовець також зауважив, що обладнання, яке залишилось в Афганістані у серпні минулого року, коли американські військові залишили аеропорт, було виведено з ладу талібами: літаки, наземні транспортні засоби. "Думаю, єдине, що ми залишили там - це декілька транспортних засобів, які дозволяють їм підтримувати роботу аеропорту”, - сказав Кірбі.

Він також наголосив, що Талібан, якщо серйозно ставиться до бажаного ним міжнародного визнання, мусить виконувати свої зобов’язання, зокрема щодо прав жінок та дівчат.

Як повідомляв Голос Америки, після виводу американських військ, афганські збройні сили швидко здали зброю та позиції Талібану. Пентагон не дає точної оцінки скільки одиниць зброї отримали бойовики, однак оглядачі вказують, що вартість цієї зброї може сягати мільярдів доларів.

Росія та Пакистан під час двосторонніх переговорів у середу наголосили на необхідності «практичного залучення» афганського Талібану, але виключили офіційне визнання ісламістських правителів, доки вони не вирішать міжнародні проблеми щодо прав жінок та інклюзивного управління. Уповноважений президента Росії в Афганістані Замір Кабулов очолив делегацію на переговорах з офіційними особами Пакистану в Ісламабаді та поінформував про свої зустрічі на початку цього місяця з Талібаном у Кабулі, повідомляє Голос Америки.

Кабулов сказав, що Москва продовжує співпрацювати з Талібаном, але не розглядає надання легітимності фактичним правителям Афганістану «наразі», - повідомили Голосу Америки офіційні пакистанські джерела, причетні до зустрічей у середу.

Коротке повідомлення уряду Пакистану у Twitter після зустрічі Кабулова з заступницею міністра закордонних справ Хіною Раббані Хар, вказало, що обидві сторони "наголосили на необхідності практичного залучення тимчасового афганського уряду".

Більше

XS
SM
MD
LG