Спеціальні потреби

18.03.03  -  Звернення президента США Джорджа Буша до американського народу. - 2003-03-18


«Саддам Гусейн та його сини мають протягом наступних сорока восьми годин залишити Ірак. Невиконання цієї вимоги потягне за собою збройні дії, які розпочнуться в призначений нами час». З таким останнім ультиматумом іракському лідеру виступив учора президент Буш у зверненні до американського народу.

Протягом п’ятнадцяти хвилин президент Буш висловив не лише свій ультиматум Саддаму Гусейну, але також виклав усі аргументи, які, на погляд американської адміністрації, виправдовують дії, до яких ймовірно вдадуться Сполучені Штати з кількома союзниками без узгодження такого кроку з Радою Безпеки ООН.

Джордж Буш сказав, що протягом більш ніж десяти років Сполучені Штати разом з іншими країнами терпеливо і чесно і без застосування сили намагалися роззброїти іракський режим, який у дев’яносто першому році зобов’язався знищити всю свою зброю масового ураження. Двадцять років - підкреслив він - велися дипломатичні зусилля, які Ірак використовував лише собі на користь. За словами Буша, як Сполучені Штати, так і інші країни мають розвідувальні дані, які вказують на те, що Ірак далі володіє найсмертельнішими видами зброї, що їх будь-коли створено. Саддам Гусейн, продовжив Буш, також допомагав, вишколював та надавав притулок терористам, в тому числі і членам Аль-Кайди. І це - наголосив президент - створює чітку загрозу:

«Із застосуванням хімічної, біологічної та, одного дня, ядерної зброї, яку вони отримають за допомогою Іраку, терористи зможуть досягти мети, яку вони перед собою поставили - це вбити тисячі чи сотні тисяч невинних людей у нашій країні або в будь-якій іншій».

Президент Буш при цьому наголосив, що Сполучені Штати мають суверенне право силою захищати свою національну безпеку.

Американський лідер також піддав критиці членів Ради Безпеки ООН, які - як він висловився - були однозгідні зі Сполученими Штатами щодо загрози Іраку, однак які не розділяли з Америкою рішучості протиставитися цій загрозі. Не назвавши жодну країну по імені, президент все ж наголосив, що оскільки Рада Безпеки ООН не виконала покладених на неї зобов’язань, «нам» залишається їх виконати.

Частина звернення президента була адресована іракським цивільним та військовим, багато з яких, як сказав Джордж Буш, зможуть почути це звернення в перекладі по радіо.

«Тирана вже скоро не стане. День вашого визволення наближається. Саддаму Гусейну вже запізно залишитися при владі. Однак ще не пізно іракським збройним силам гідно захистити свою батьківщину, без спротиву впустивши на її територію коаліційні сили для знищення зброї масового ураження».

Президент Буш запевнив іракських цивільних у тому, що їм буде негайно надано необхідну гуманітарну допомогу. А солдатів він закликав здаватися американським військам і - як він висловився - не жертвувати своїм життям заради конаючого режиму. Всіх, хто співпрацюватиме з режимом, він попередив, що воєнних злочинців буде притягнуто до відповідальності і що ніхто не виправдає себе поясненням, що він нібито лише виконанував накази згори.

XS
SM
MD
LG