Спеціальні потреби

11.04.03  -  Цукор, жир та дієти. - 2003-04-12


Цукор, який ми споживаємо з їжею та фруктами, є найважливішим джерелом енергії. У звіті тридцяти експертів-дієтологів, який вони приготували для ВООЗ, зазначено, що на цукор мусить припадати не більше десяти відсотків денної норми калорій, себто двісті--двісті двадцять калорій. Це--приблизно половина стандартної плитки шоколаду.

Взагалі ж дієти, спосіб людського харчування наразі виходять на чільне місце, коли йдеться про тривалість людського життя, зазначено у звіті ВООЗ. У дві тисячі першому році у світі вмерло п’ятдесят шість з половиною мільйонів людей. На думку експертів, шістдесят відсотків з них вмерло від хвороб, частково або повністю, зумовлених неправильним харчуванням. Це: серцеві хвороби, рак, діабет та ожиріння.

Поряд із традиційними закликами їсти більш овочів та фруктів і менше солі, більше рухатися, екперти наполягають на обмеженні кількості насичених та трансформованих жирів. Що це таке? Насичені жири---це такі, які тверді при кімнатній температурі. Вони містяться у м’ясі, жовтках яєць, сирах та рибі, і можуть бути шкідливими, якщо ними зловживати. Але особливу небезпеку становлять трансформовані жири. Вони утворюються при процесах так званої гідрогенізації рослинного масла, яка продовжує багатьом виробам строк зберігання. За гідрогенізації масло кілька годин насичується атомами водню при температурі 250-400 градусів Фаренгейта за присутності каталізаторів--нікелю або платини. Процес не контролює, коли саме атоми водню сполучуються з ненасиченими жирами рослинного походження, перетворюючи їх на надшкідливі для організму трансформовані, або транс--жири. У них, завдяки присутності атомів водню, змінений спосіб сполучення ферментів та молекул. Саме тому транс-жири не лише викликають ожиріння, але й серцеві хвороби, рак, діабет, розлад імунної системи, тощо. Наприклад, вони не дають ферментній системі перетравлювати хімічні онкогени, що можуть викликати рак. При наявністі транс-жирів у продукті на упаковці сказано: «частково гідрогенізований.» Експерти ВООЗ у цьому зв’язку підкреслюють необхідність контролю вже не лише за кількістю їжі, але й за тим, чи готують її за допомогою транс-жирів.

XS
SM
MD
LG