Спеціальні потреби

Актуально

11.05.03  -  Хто відповідає за американську зовнішню політику? Погляд Америки на єдину Європу; Спадщина історії у повоєнній відбудові Іраку; Ідеї Сахарова не працюють в Росії; Українська панорама. - 2003-05-12

«Бійка триває»--під таким заголовком британська Файненшл таймс намагається з’ясувати, хто керує американською зовнішньою політикою. Тривала ворожнеча між держдепом та Пентагоном, у якій Білий дім посередничав лише час від часу, активізувалася після падіння Багдаду. Результат---суміш плутанини і паралічу. Приклади: на тлі зростаючого занепокоєння щодо ефективності зусиль з відбудови Іраку, стало відомо про призначення нового голови цивільної адміністрації, відставного дипломата Пола Бремера. Але чи буде він командувати відставним генералом Джеєм Гарнером? Міністр оборони Дональд Рамсфельд поки що заперечує це, і питання залишається відкритим.

Північна Корея: після провалу пекінських переговорів минулого місяця Пентагон натякає на можливість застосування сили, а держдеп все ще виступає за дипломатичний шлях полагодження кризи. І так у всьому--по всіх проблемах, від стосунків з Європою до боротьби зі СНІДом в Африці---в адміністрації відсутня єдина позиція, пише Файненшл таймс, відзначаючи, що розбіжність позицій найвпливовіших людей на планеті залишає її також у стані невизначеності щодо планів США стосовно решти світу.

Інша стаття цього ж часопису торкається поділеної американської візії єдиної Європи. З часів президента Айзенгавера уважалося, що в інтересах США мати в Європі немовби власне дзеркальне відображення--Сполучені Штати Європи. Інтуїтивно уважалося, що єдина Європа підтримуватиме все, що Вашингтон робитиме у світі. Цього не трапилося в Іраку, пише Таймс. Європа, об’єднана під традиційним франко-німецьким лідерством, виявилася катастрофою для воєнних та політичних планів США. Міністр оборони Рамсфельд заговорив про «стару і нову Європу.» До одного з представників останньої, за класифікацією Рамсфельда, --Польщі, --звернула свій погляд адміністрація, віддавши Варшаві третину Іраку. Поки що ця нова доктрина Білого Дому: «ціль визначає коаліцію» не припинила анти-американську риторику на континенті, зазначає Файненшл таймс.

Нью йорк таймс друкує статтю про корисність досвіду країн, які переходили від диктатури до демократії--Східної Німеччини, Іспанії, Ефіопії--для Іраку. Проблема там наразі стоїть так: як запобігти приходу до влади старих номенклатурщиків, тих, хто підтримували Гуссейна? Таймс посилається на забастовки лікарів та медсестер у Багдаді, викликаних призначенням міністром охорони здоров’я колишнього номенклатурщика гусейнівської партії арабського соціалістичного відродження. Щоб цього не сталося, газета пропонує таке: створити міжнародний трибунал на кшталт нюренберзького для процесу над діячами режиму Гуссейна; включити до його складу курдів та арабів-шиїтів і суннітів; проводити процеси в Іраку, де легко викликати свідків; та віддати цей суд під егіду ООН. Це не ідеальна схема, уважає Таймс, але краще це, аніж нічого.

Ідеї академіка Андрія Сахарова не працюють в сучасній Росії, пише Фред Вейр на сторінках Крісчен саєнс монітор. Творець радянської термоядерної зброї, Андрій Сахаров за часів Брежнєва та Горбачова був символом правозахисного руху в СРСР. Його послідовники, та колишні радянські дисиденти наразі скаржаться на розгул корупції, повсюдний прихід до влади, включно з Кремлем, колишніх офіцерів КДБ, посилення авторитаризму на всіх щаблях держави та у повсякденному житті. Вдова Сахарова, Олена Боннер, яка була змушена виїхати у добровільну еміграцію до США, різко критикує плани лужковської адміністрації збудувати помпезний пам’ятник її чоловіку у Москві. Тим самим, пише Крисчен саєнс монітор, нова влада, фактично вихолостивши ідеї Сахарова, намагається прикрити його ім’ям триваюче придушення свободи слова та криваву бійню в Чечні. Проти цього обов’язково б виступив сам академік, якби був живий. Між тим, незважаючи на протести Боннер, пам’ятник Сахарову відкрили-таки в Санкт-Петербурзі. А мерія Москви під проводом Лужкова, який нещодавно пропонував відновити пам’ятник батьку ВЧК-КДБ, Дзержинському, заявила, що будуватиме меморіал Сахарову вартістю у шістсот тисяч доларів, пише Крісчен саєнс монітор.

Всі новини дня

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Як волонтери в Нью-Йорку надають юридичну допомогу українцям. Відео

Як волонтери в Нью-Йорку надають юридичну допомогу українцям. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

Тисячі українців, які були змушені покинути свої домівки через війну, місцем свого тимчасового перебування обрали Сполучені Штати. Влада США запровадила дві програми, одна з яких надання статусу спеціального захисту. Він дозволяє бути на території країни півтора року, а головне – працювати.

Посольство США офіційно повернулося до Києва

Американський прапор біля будівлі Посольства США в Україні, фото зроблене 18 травня 2022 року. AP/Єфрем Лукацький

У середу, 18 травня, Посольство США в Україні офіційно відновило свою роботу у приміщенні в Києві, піднявши над комплексом американський прапор. Про це повідомив Державний секретар США Ентоні Блінкен.

«Здійснюючи цей важливий крок, ми запровадили додаткові заходи для підвищення безпеки наших колег, які повертаються до Києва, і посилили наші заходи безпеки та протоколи. Ми прагнемо протистояти майбутнім викликам. Війна триває. Російські війська щодня завдають смерті та руйнувань на українській землі. Мільйони українців вимушені виїхати зі своїх домівок і сумують за втратою своїх близьких. Цілеспрямовано ми підтверджуємо нашу відданість народу та уряду України та з нетерпінням чекаємо виконання нашої місії від Посольства США в Києві», - йдеться в офіційній заяві від імені Держсекретаря.

Посольство США перемістило свою роботу до Варшави за кілька днів до початку російського вторгнення 24 лютого, а на початку березня переїхало до Львова.

«Коли ми призупинили роботу в посольстві, ми чітко пояснили: хоча ми перемістимо персонал посольства США для їх безпеки, це жодним чином не завадить нашій взаємодії з українським народом, урядом та громадянським суспільством та їх підтримці, а також з нашими союзниками та партнерами».

Безпеку роботи посольства назвала серед своїх пріоритетів кандидатка на посаду посла США в Україні Бріджит Брінк під час слухань в Сенатському комітеті із закордонних справ 10 травня.

«Хоча ми не зможемо без ризику вести дипломатію в зоні бойових дій, я зобов’язуюся працювати з моїм керівництвом і нашою командою, щоб збалансувати ризики та наші цілі таким чином, який просуває наші національні інтереси в Україні», - зауважила дипломатка.

«Посольство надає дуже важливий контекст та інформацію, а також довідкову інформацію, розвіддані про те, як триває робота в Києві і загалом в Україні. Найкраще це робити в Києві. Тому так важливо повернути посольство в гру», - сказав раніше в інтерв’ю Голосу Америки колишній тимчасовий повірений у справах США в Україні, а нині віце-президент Інституту мира США Вільям Тейлор.

Консульські операції не будуть відновлені негайно, а рекомендація Державного департаменту про заборону поїздок залишається в силі по Україні.

Дивіться також: Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Пропаганда РФ не здатна приховати воєнні злочини - шведський міністр у США

Міністр оборони Швеції Петер Гультквіст та очільник Пентагону Ллойд Остін, 18 травня 2022 року, Вашингтон. (AP Photo/Алекс Брендон)

"Історичним" для Швеції назвав цей тиждень міністр оборони країни Петер Гультквіст. "Все змінилось ... російська пропаганда більше не може приховати справжню корумповану та автократичну природу російського керівництва. Вона не може приховати російські воєнні злочини", - заявив посадовець під час зустрічі з очільником Пентагону Ллойдом Остіним у Вашингтоні, повідомляє журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Остін привітав рішення Швеції подати заявку на членство в НАТО і подякував за підтримку України.

"Швеція приєдналась до Сполучених Штатів, наших союзників та партнерів в тому, щоб швидко надати необхідну безпекову та гуманітарну допомогу хороброму народові України", - заявив Остін.

У середу Гультквіст перебуває у Вашингтоні, де провів зустріч з Остіним. В четвер президент США Джо Байден планує провести зустріч з прем'єр-міністром Швеції та президентом Фінляндії в Білому домі.

18 травня Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО. Цей крок привітав президент США Джо Байден, прем'єр-мініcтр Канади, лідери інших країн.

Очікуються, як повідомляв Голос Америки, що процес схвалення заявок може тривати кілька тижнів, а тоді, у разі згоди представників усіх 30-ти країн - членів НАТО, має відбутися підписання протоколу про вступ.

Далі країни альянсу повинні ратифікувати документи, що може тривати кілька місяців, але деякі країни вже заявили, що прагнутимуть завершити ратифікацію до того, як парламенти розійдуться на літні канікули.

Важливим етапом у процесі вступу Фінляндії та Швеції в НАТО буде планований на кінець червня саміт альянсу у Мадриді в Іспанії.

Наразі, серед країн-членів Альянсу, лише Туреччина висловила заперечення щодо прийому Фінляндії та Швеції, але чимало лідерів та оглядачів припускають, що проблеми, які турбують Анкару, будуть залагоджені.

Проти вступу Швеції та Фінляндії до НАТО виступала і Росія. Все ж під час саміту "Організації договору про колективну безпеку" в Москві цього тижня Путін заявив, що вступ цих країн до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури.

Міністерка фінансів США прокоментувала можливість конфіскації активів РФ, блокування боргових виплат та санкції

Архівне фото: Міністерка фінансів США Дженет Єлленa 13 квітня 2022 року REUTERS/Лі Мілліс/File Photo

США, ймовірно, не продовжуватимуть для Росії строк дії дозволу на погашення державного боргу в валюті. Про це заявила міністерка фінансів США Дженет Єллен.

Строк дії дозволу на проведення виплат за державним боргом у валюті завершується 25 березня - в день наступних виплат Росії, повідомляє Reuters. Дозвіл, можливо, продовжено не буде.

"Остаточне рішення ще не прийняте, але, гадаю, малоймовірно, що він продовжуватиметься", - вказала посадовиця. Вона додала, що невиплата з боку Росії означатиме технічний дефолт. Дефолт, на думку Єллен, практично не змінить стан Росії, яка "вже відрізана від світових ринків капіталу", - додала вона.

Єллен підкреслила, що міжнародні санкції вже мають значний вплив на Росію.

"Росія переживає рецесію, високу інфляцію, жорсткі виклики для фінансової системи, вона не здатна закуповувати сировину та товари, необхідні для підтримування економіки війни", - сказала Єллен.

А от конфіскація російських активів наразі не відповідає американському законодавству. Вона, однак, зауважила, що Росія має платити за відбудову України.

"Очевидно, є очікування, що Росія тим чи іншим чином допоможе частково забезпечити необхідне для відбудови України, і ми маємо цього домагатись", -. заявляла Єллен минулого місяця.

Єллен цього тижня бере участь в економічному форумі в Брюсселі. Під час форуму посадовиця закликала союзників посилити економічну підтримку України. За її словами, закладеної нині фінансової допомоги буде недостатньо для задоволення основних потреб держави, навіть у короткостроковій перспективі.

За словами Єллен, наразі Україні потрібне «бюджетне фінансування для оплати праці солдатів, службовців та пенсіонерів, а також для управління економікою, яка має задовольнити основні потреби громадян».

В статті використано матеріали Reuters, AP.

Більше

XS
SM
MD
LG