Спеціальні потреби

Актуально

16.05.03  -  Повоєнні проблеми Іраку; Американська політика очима світу; Роль Польщі у «новій Європі»; Путін і Чечня; Скандал у Нью йорк таймс; Українська панорама. - 2003-05-16

Війна в Іраку фактично завершилася майже два місяці тому, але ситуація з повоєнним устроєм країни все ще далека від ясності. Зокрема, під чиїм керівництвом здійснюватиметься обіцяний Білим Домом перехід країни до демократії -- - ООН чи Пентагону? Редакційна Вашингтон пост відзначає, що перший місяць американського правління в Іраку показав, що адміністрація виявилася неготовою до викликів ситуації, їй бракує ресурсів та вміння опанувати нею. Пентагон, розгромивши за лічені дні армію Саддама, не зміг справитися з армією мародерів, які, разом з кримінальними групами, фактично керують Багдадом. Невирішеними залишаються комунальні проблеми, забезпечення населення бензином. Американські адміністратори сидять в Іраку в ізоляції без належного транспорту, або перекладачів, пише Вашингтон пост, радячи Білому Дому подумати над зверненням за допомогою до ООН або інших урядів.

Британська Файненшл таймс зазначає, що наміри Вашингтону демократизувати Близький Схід, почавши з Іраку, сприймаються арабами як нео-імперіалістська спроба заволодіти ринком нафти, паралельно ослаблюючи арабський світ і допомагаючи нав’язати інспіроване Ізраїлем мирне врегулювання бездержавним палестинцям. Газета вказує на зростаючий розрив між ідеалістичним баченням Буша регіону Близького Сходу як полігону випробувань ідей демократії і свободи, і похмурою реальністю моменту, а саме: відплатним ударом аль-Кайди в ер-Ріяді, хаосом в Іраку, опозицією як Ізраїлю, так і палестинців, до запропонованого плану врегулювання конфлікту між ними. Каменем спотикання цього плану лишається питання про повернення мільйонів палестинців до Ізраїлю. Таймс пише, що ці підозріння арабів можна розвіяти, лише наочно продемонструвавши їм новий, демократичний, арабський Ірак.

А редакційна часопису пише про загрозу стагнації єврозони, і саме завдяки сильному євро. Укріплення позицій євро до долара відбувається на фоні падіння валових національних продуктів Нідерландів, Німеччини та Італії, загрожуючи підірвати експорт та зменшити надходження до бюджету. Єврозона може повторити японську версію стагнації дев’яностих, коли кожний обвинувачує іншого у власних проблемах, пише Таймс.

Польща, немов птах Фенікс, відродилася з попелу історичних поневірянь та сирітства у «новій Європі», рішучо підтримавши США та коаліцію у війні в Іраку, пишеться у редакційній Крісчен саєнс монітор та Нью йорк таймс. Це викликало різке роздратування традиційних євро-гегемонів---Німеччини та Франції. Втім, відзначають ці часописи, лівоцентриському уряду Польщі не слід спочивати на лаврах: безробіття у країні сягнуло двадцяти відсотків, а рівень його підтримки впав до дванадцяти відсотків. Лише вступ до ЄС зможе підтримати нову роль Польші у Європі, на яку її вивела історія, відзначають Монітор та Таймс.

Путін прагне відшукати слід аль-Кайди у різкому загостренні ситуації у Чечні, пов’язавши нещодавні терористичні вибухи там з терактом у Саудівській Аравії, пишуть Вашингтон пост і Крісчен саєнс монітор. Але чи не є це намаганням російського президента відвести увагу від реальної проблеми, а саме: неврегулювання внутрішніх стосунків між Москвою і Грозним, незважаючи на підозріло високі цифри березневого референдуму про статус Чечні у складі Росії, -- запитують ці часописи.

Скандал у стовпі американської журналістики--газеті Нью йорк таймс--сколихнув довір’я її читачів та поставив питання про його корені, пишуть Вашингтон пост та Нешнл рев’ю-он-лайн. Репортер Таймс Джейсон Блейр протягом довшого часу годував аудиторію вигаданими історіями і неіснуючими подробицями. Але чи є його приклад поодиноким, запитує Рев’ю-он-лайн? Ні, бо ще в тридцятих роках московський кореспондент Нью Йорк Таймс Волтер Дюранте свідомо вводив в оману Америку і світ, друкуючи статті про успіхи сталінського режиму, ігноруючи факти Голодомору та Великого Терору. Вашингтон пост вказує, що послідовник Дюранте--Блейр--отримав підвищення після того, як нью-йоркський редактор рекомендував негайно припинити друкувати його. Причина--расова. Блейр--афро-американець, і його підтримав також чорношкірий начальник, у такий спосіб довівши до абсурду практику «конструктивої дії», «рівних можливостей», та «політ-коректності,» скерованої на подолання расової дискримінації, пише Пост.

Англомовна Київ-пост пише про занепад моральних стандартів у сфері освіті в Україні. Ст. 53 Конституції передбачає, що «громадяни мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах.» Однак, пише Пост, у державних середніх школах та коледжах процвітає корупція, що парадоксальним чином робить приватні навчальні заклади дешевшими. Корупцією вражені охорона здоров’я, комунальні послуги, пенсійне забезпечення та підтримка молоді. Висновок Київ-пост: існування подвійних стандартів у принципово важливих сферах життя людини зумовлюють занепад суспільної моралі і недовіру до основоположних законів, насамперед, до Конституції.

Всі новини дня

ВПС Фінляндії проводять перші за десятиліття військові навчання. Відео

ВПС Фінляндії проводять перші за десятиліття військові навчання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Фінляндія подала заявку на членство до оборонного альянсу НАТО після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Через побоювання щодо намірів РФ, ВПС Фінляндії cьогодні проводять перші за десятиліття військові навчання.

Уряди багатьох країн викликають або висилають послів РФ у відповідь на незаконну анексію українських територій  

Подія на підтримку незаконної анексії Росією окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. Reuters

Європейські країни роблять нові дипломатичні кроки щодо РФ у відповідь на так звані референдуми та незаконну анексію Росією окупованих українських територій.

Міністерство закордонних справ Литви в понеділок оголосило персоною нон ґрата головного російського дипломата в країні.

"(Його)останні дії та заяви несумісні зі статусом дипломата, і повинні розглядатися як втручання у внутрішні справи країни перебування", - йдеться в заяві МЗС Литви, повідомляє Reuters.

Тим часом Німеччина, Італія, Австрія, Данія та Бельгія викликали російських послів у координації дій з зовнішньополітичною агенцією ЄС (European External Action Service), пише MSN із посиланням на німецьку агенцію DPA.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Фінляндія і Польща викликали послів Росії у своїх країнах, щоб засудити спробу Москви незаконно анексувати ще чотири українські регіони, "що є кричущим порушенням суверенітету України, територіальної цілісності та Статуту ООН".

Заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач 3 жовтня повідомив TVN24, що, ймовірно, будуть проведені подальші зустрічі по всій Європі, щоб "висловити цю позицію", хоча він поки не очікує оголошення російського посла персоною нон ґрата.

"Ми обговорюємо такі рішення з нашими союзниками по ЄС і НАТО. І якщо ми спільно з усіма [нашими] європейськими і євроатлантичними союзниками прийдемо до висновку, що такі кроки будуть потрібні і вигідні, то ми їх зробимо", – додав Пшидач.

При цьому, як повідомляє Sky News, українська громада закликає уряд Австралії видворити російського посла у країні за висловлювання про те, що австралійцям "промили мізки".

Міністерство закордонних справ Чехії закликало чеських громадян якнайшвидше покинути Росію через "погіршення безпеки" в Росії для громадян країн Євросоюзу і НАТО.

"У зв’язку з оголошенням [російською владою] часткової військової мобілізації громадянам Чехії, які також мають російське громадянство, слід пам’ятати, що, перебуваючи на території Російської Федерації, вони сприймаються російською владою насамперед як громадяни Російської Федерації, і посольство Чехії в Москві не може забезпечити їм належний повний консульський захист", – йдеться в заяві.

У вересні залишити Росію, "поки є можливість", своїх громадян закликали США.

3 жовтня Державна дума Росії ухвалила закон про "прийняття", а фактично анексію частково окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей "до складу" РФ.

Україна і держави Заходу засудили такі незаконні дії Кремля та оголосили про нові санкції проти РФ.

Нещодавно до країн, які не визнають російську анексію, приєднались Камбоджія та Катар, яких вважають союзними до Китаю країнами.

У статті використано матеріали Reuters, "Радіо Свобода", MSN, DPA, Sky News, Cambodianess

Дивіться також: Глава МЗС Латвії заявив, що фейкові референдуми - це страх Росії перед контрнастуапом

Давид Арахамія у Вашингтоні наголосив на необхідності оперативної та швидкої передачі озброєння для України. Відео

“Врешті-решт, цю зброю надають. Але за цей проміжок часу, коли ми її попросили і коли її надали, - гинуть тисячі людей. В першу чергу цивільні”, - Давид Арахамія, голова фракції «Слуга народу».

Фінляндія і Польща викликали російських послів через псевдореферендуми на окупованих територіях України

Посольство Росії у Варшаві 

Фінляндія і Польща заявляють, що викликали послів Росії у своїх країнах, щоб засудити спробу Москви незаконно анексувати ще чотири українські регіони шляхом так званих референдумів, які Україна і світ називають фіктивними.

Міністерство закордонних справ Фінляндії повідомило у твітері 3 жовтня, що воно викликало російського посла, «щоб висловити рішуче засудження фіктивних референдумів і оголошення незаконної анексії окупованих українських регіонів Росією, що є кричущим порушенням суверенітету України, територіальної цілісності та Статуту ООН».

У Варшаві заступник міністра закордонних справ Марцін Пшидач 3 жовтня повідомив TVN24, що російського посла викликали на зустріч об 12:00 за київським часом «через дії Росії минулого тижня».

Урядовець додав, що, ймовірно, будуть проведені подальші зустрічі по всій Європі, щоб «висловити цю позицію», хоча він поки не очікує оголошення російського посла персоною нон ґрата.

«Сьогодні я такого оголошення робити не буду», – сказав він.

«Ми обговорюємо такі рішення з нашими союзниками по ЄС і НАТО. І якщо ми спільно з усіма [нашими] європейськими і євроатлантичними союзниками прийдемо до висновку, що такі кроки будуть потрібні і вигідні, то ми їх зробимо», – додав Пшидач.

30 вересня президент Росії Володимир Путін підписав укази про «приєднання» до РФ (фактично анексію) частково окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей. Він же раніше підписав указ про визнання «незалежності» цих регіонів, виходячи з проведених там під контролем Москви так званих референдумів.

Україна і Захід засудили такі незаконні дії Кремля. Київ, Вашингтон, а також Британія і Канада оголосили про нові санкції проти РФ.

Україна заявляє, що озброєним шляхом боротиметься за повернення окупованих територій під свій контроль.

Наступного дня після підписання договорів у Кремлі Україна повернула під свій контроль місто Лиман Донецької області і, за словами президента, продовжує наступ.

30 вересня президент Росії Володимир Путін підписав укази про «приєднання» до РФ (фактично анексію) частково окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей. Він же раніше підписав указ про визнання «незалежності» цих регіонів, виходячи з проведених там під контролем Москви так званих референдумів.

Україна і Захід засудили такі незаконні дії Кремля. Київ, Вашингтон, а також Британія і Канада оголосили про нові санкції проти РФ.

Україна заявляє, що озброєним шляхом боротиметься за повернення окупованих територій під свій контроль.

Наступного дня після підписання договорів у Кремлі Україна повернула під свій контроль місто Лиман Донецької області і, за словами президента, продовжує наступ.

Дивіться також: Міністр оборони США - про звільнення Лиману

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Танки для української армії: німецькі, американські, французькі?

Оновлений танк радянського дизайну T-72 на ремонтному заводі у Києві в лютому 2021 р. У боях з російським вторгненням Україна здобула чимало трофейних російських танків, але в активних бойових діях втрачає десятки танків на місяць.

Чільні українські представники неодноразово заявляли, що для оборони від російської агресії, а особливо для визволення загарбаних Росією українських територій Збройним силам України потрібна міжнародна збройна допомога і зокрема бронетехніка й танки.

Зусилля Берліна зараз треба зосередити на створенні консорціуму європейських країн, які використовують танк Леопард-2.

В перші місяці після лютневого вторгнення українці отримали танки від східноєвропейських країн, які мали в арсеналах бронетехніку створену в радянську епоху для армій комуністичних держав Варшавського договору.

Тепер військові коментатори кажуть, що виснаження тих невідновлюваних запасів, а також перехід української армії на зброю й амуніцію зі стандартами НАТО логічно вимагає постачання Україні бойових машин західного виробництва.

Фахівці підкреслюють, що успіх тривалих бойових дій не може залежати від лише якогось одного виду зброї чи виду військ, і, наприклад, в нещодавніх українських наступальних операціях важливу роль відіграла надана західна далекобійна артилерія: гаубиці та системи ракетного вогню HIMARS і M270.

Український ветеран Тарас Чмут, який зараз очолює фонд допомоги армії «Повернись живим» та інформаційний «Український мілітарний центр» зауважив у розмові з Голосом Америки, що «танки не панацея» і що потрібні й інші бронемашини для піхоти, а також боєприпаси й забезпечення, «бо без пального ваш танк не їде».

«Але якщо ворог прорвав вашу оборону, або коли вам треба наступати, то потрібні важкі танки і бронетехніка для піхоти, щоб вона могли швидко пересуватись відкритим простором. Інакше піхоту просто розстрілюють з кулеметів та артилерії», - визнав в одній з дискусій німецький військовий аналітик Ґустав Ґрессель.

Нам потрібні «Абрамси», бо наш головний геополітичний союзник це Сполучені Штати Америки.
Тарас Чмут

«Для нас бойові танки означають можливість зберегти більше життів», - наголосив український президент Володимир Зеленський німецькій газеті Bild.

У відповідь на попередні заяви німецького канцлера Олафа Шольца, що Берлін вважає надання Україні важкої західної бронетехніки особливим кроком і не хоче діяти, випереджаючи західних союзників, Зеленський сказав, що «Німеччина є найпотужнішою економікою Європи і може вести перед, подаючи приклад».

«Леопарди»

«Головні нові зусилля Берліна зараз треба зосередити на створенні консорціуму європейських країн, які використовують танк Леопард-2», - пропонує група аналітиків центру «Європейська рада зовнішніх відносин» (ECFR).

Танк «Леопард» на навчаннях у Фінляндії у травні 2022 р.
Танк «Леопард» на навчаннях у Фінляндії у травні 2022 р.

Вони пояснюють, що танк Леопард-2, який почали виробляти 1979 року, і який відтоді зазнав кілька оновлень, зараз використовують в арміях більшості країн Європи, що «загалом мають понад 2 000 тих танків у різному стані готовності».

Ті аналітики кажуть, що якщо кожна з держав виділить невелику кількість танків, то це не буде втратою для їхніх арсеналів, а крім того, об'єднання ремонтних потужностей різних країн з фінансуванням через ЄС перетворить це на програму допомоги Україні і ,водночас, модернізації європейських армій.

«Абрамси»

«Нам потрібні «Абрамси», - однозначно стверджує Тарас Чмут, - бо наш головний геополітичний союзник це Сполучені Штати Америки».

«США мають на довготерміновому зберіганні величезну кількість танків. Мова може йти про тисячі одиниць. Німеччина, Європа в цілому стільки не мають, тому для США виділити нам зараз 200-400 танків не буде якоюсь критичною проблемою», - вважає український фахівець.

Американські танки «Абрамс» на навчанні в Латвії у березні 2021 р.
Американські танки «Абрамс» на навчанні в Латвії у березні 2021 р.

Тарас Чмут доводить, що обирати партнерів в озброєнні, наприклад і в авіації, треба, дивлячись на далеку перспективу, і «оскільки США вже зараз нам багато допомагають, то логічніше було б вкладати кошти в американську економіку, бо ви стаєте залежними від танка, який ви отримуєте, коли йдеться про обслуговуванню, ремонт і будете далі щось купувати».

«Для розвитку довгострокових стосунків я би обирав США», - підкреслює він, вказуючи, що перед українською армією вже постала потреба уніфікації різних озброєнь для кращого їх ремонту, утримання в боєздатному стані і для навчання військових.

«Леклерки»

Франція пишається тим, що вона серед перших західних країн після лютневого російського вторгнення надала українській армії далекобійні і швидкі самохідні гаубиці Цезар.

Французький фахівець міжнародної безпеки П’єр Ґарош, який працює в Лондонському університеті вважає, що давно пора, аби Україна отримала також французькі важкі танки Leclerc.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі він сказав, що така партій могла б складатися з 50 одиниць.

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG