Спеціальні потреби

Актуально

25.05.03  -  Гідрогенізовані, або транс-жири, загрожують здоров’ю. - 2003-05-25

Повідомлення американської статистики про кількість американців із зайвою вагою та хворих на ожиріння нагадують оперативні зведення з поля бою, коли супротивник веде наступ переважаючими силами. Ось лише рік тому число не-Аполонів у США було «фіфті-фіфті,» з них двадцять п’ять відсотків---вже хворих, або на межі захворювання. А останні дані говорять таке: людей із зайвою вагою у США---шістдесят один відсоток від загальної кількості населення. З них тридцять-тридцять п’ять відсотків хворі на ожиріння. Або в абсолютних цифрах відповідно: сто сімдесят один мільйон шістдесят тисяч. Останні--це кандидати на розвиток у них серцево-судинних хвороб, діабету, інсультів, раку. Поки що немає жодних підстав уважати, що ця тенденція раптово стабілізується, або піде у зворотному напрямку. Проблема виглядає так: чому абсолютно здорові при народженні люди згодом---мільйонами!---перетворюються на хворих, або потенційно хворих, осіб?

Відповідь на це питання водночас і проста, і складна: тому, що вони неправильно харчуються, їхня «харчова піраміда» або складається переважно з жирів, або взагалі деформована. Словом, якщо відкинути невеликий статистичний відсоток людей з порушеним обміном речовин, то десятки мільйонів перевантажених---у буквальному сенсі---американців, щодня, і свідомо, заподіюють собі шкоду. Афористично це звучить так: ожиріння--це рукотворна хвороба, яка збиває з ніг. Але які саме жири загрожують нам найбільше?

Довший час уважалося, що тваринні жири і червоне м’ясо викликають рак. Рекомендувалося замінити вершкове масло--на маргарин, виключити з раціону сало, перейти на рослинні жири, у яких готуються такі смачні картопляні чіпси, різні булочки та пундики у ресторанах Мак-Доналдс та інших фаст-фудів. Але ще у сімдесят восьмому році відомий американський дієтолог, доктор Мері Еніг, президент асоціації дієтологів штату Меріленд, кинула виклик принципу причинно-наслідкового зв’язку тваринних жирів і раку. Вона довела, що загальна смертність від раку за шістдесятилітній період зростала при наявності у харчуванні рослинних жирів, і зменшувалася, коли там були присутні тваринні жири. Ця знахідка виявилася непопулярною як тоді, так і сьогодні, особливо серед прихильників рослинних жирів, навіть частково гідрогенізованих.

Але саме у споживанні великих обсягів гідрогенізованих жирів--неодмінного атрибуту готової їжі, чіпсів, перепічок, фритюрів і пундиків, тощо, Еніг знайшла відповідь на причини ожиріння і хвороб, викликаних ним. Гідрогенізація--це насичення олії атомами водню протягом кількох годин при температурі двісті-триста градусів Цельсія, за допомогою нікелевих або платинових каталізаторів. Процес не контролює, коли саме атоми водню сполучуються з ненасиченими жирами рослинного походження, перетворюючи їх на супер-шкідливі для організму трансформовані жири. У них, завдяки присутності атомів водню, змінений спосіб сполучення ферментів та молекул. Саме тому транс-жири не лише викликають--і дуже швидко--ожиріння, але й серцеві хвороби, рак, діабет, розлад імунної системи. Наприклад, вони не дають ферментній системі перетравлювати хімічні онкогени і ліки, які можуть викликати рак. Споживання т-жирів знижує рівень корисного холестерину високої щільності у крові, і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і веде до інфаркту.

Метою гідрогенізації є збереження олії від псування, та можливість згущення її для вироблення маргарину та замінників вершкового масла. А це вже сотні мільярдів доларів прибутку гігантів харчової індустрії та таких явищ, як Мак-Дональдс, де кожен може побачити, як у фритюрі з олії готують картоплю-фрі з величезною концентрацією т-жирів.

Сакраментальне питання: що робити? Насамперед, напевно, не призначати побачень у Мак-Дональдсах, не шарахатися від простих, необроблених продуктів, і пам’ятати, що час, витрачений на приготування їжі з сирих інгредієнтів, це час, який ви добавляєте своєму здоров’ю.

Всі новини дня

Американські військові експерти: цей етап війни в Україні завершиться звільненням всіх територій. Відео

Американські військові експерти: Україна стоїть на порозі третього етапу війни, який має завершитися звільненням всієї території України, включно з Кримом.

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:54 0:00

Пошкодження газопроводів «Північного потоку» є результатом навмисних та безвідповідальних диверсійних дій - заява НАТО. З подробицями про це та реакцією Заходу – Богдан Цюпин з Лондона.

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проекту «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

Більше

XS
SM
MD
LG