Спеціальні потреби

Актуально

Економічні новини з Америки - 2003-05-31

Це третє по величині за всю історію Сполучених Штатів скорочення податків. Після цілотижневої тяганини контрольований Республіканською партією Конгрес США схвалив пакет законів про скорочення податків упродовж наступних десяти років на загальну суму у триста п’ятдесят мільярдів доларів, що включає пільги для бізнесменів та інвесторів та допомогу сумою в двадцять мільярдів доларів обтяженими боргами штатам. Президент просив спочатку схвалити пакет сумою у сімсот двадцять шість мільярдів доларів, однак законодавці його не підтримали. Підписуючи майже вдівічі менший пакет законів президент Буш сказав:

«Гарантуючи американцям можливість більшого витрачання, заощаджування та інвестування грошей цей закон додасть пального для одужання економіки».

Дію цього закону американці помітять в наступних тижнях, отримуючи чек із заробітками у якому менші відрахування на податки, а десь з липня батьки діставатимуть чеки за стягнені раніше з них податки, завдячуючи це новим пільгам для сімей із дітьми.

Білий Дім надіється, що всі ці заходи стимулюватимуть розвиток економіки і дещо послаблять фінансові занепокоєння виборців до кінця літа, коли розпочнеться передвиборча кампанія до президентських виборів наступного року. Це вже третій раунд скорочення податків за урядування президента Буша, який день раніше підписав--але без будь-яких врочистостей і церемоній--закон про піднесення межі державної заборгованості до девятисот вісімдесяти чотирьох мільярдів доларів.

Конгресмени--представники Демократичної партії--критикують президента за скорочення податків. Вони кажуть, що це збільшить дедалі зростаючий бюджетний дефіцит країни і дасть неоправдані пільги багатіям. Хоч думка економістів щодо впливів цього урядового заходу на американську економіку поділена, але мабуть більшість із них однозгідна у тому, що президент зайняв позицію, яка криє в собі похвалу, чи осуд в залежності від того скільки робочих місць буде створено в країні впродовж наступних півтора року.

Тимчасом щойно оприлюднений звіт міністрества торгівлі США вказує на деяке зростання у порівнянні з урядовими прогнозами валового внутрішнього продукту США за перший квартал цього року--до одного цілого і дев’ять десятих відсотка. Це завдячується у деякій мірі поміркованому зростанню показника довіри споживачів, який за даними приватної науково-дослідної організації КОНФЕРЕНС БОРД зріс до майже трьох відсотків у травні, що є найвищим за останніх пів року показником. Директор цієї корпорації Лин Франко каже, що особливо це помітно у будівельно-житловому секторі економіки:

«Житлове будівництво далі в сильній позиції і я гадаю, що рекордно низькі відсотки на позики це величезний плюс. З погляду споживача це добрий ринок. Беручи до уваги ситуацію на фінансових ринках і фондових біржах, вони шукають безпечних способів інвестування, а ринок нерухомості дає їм таку можливість»-- каже керівник корпорації «Конфернес Борд», що визначає щомісячно індекс довіри споживачів на підставі опитування п’яти тисяч домовласників.

Лин Франко додає, що оптимізм споживачів дещо затьмарює ситуація на ринку праці і що доти, доки ми не бачитимемо поліпшень у цьому секторі - не варто бути занадто великим оптимістом щодо зростання витрат споживачів і піднесення американської економіки. Позитивним однак є те, що американські науковці-економісти, які ведуть моніторінґ політики американського центрального банку, розвіяли загрозу дефляції--нищівної для економіки США, в умовах якої вартість долара збільшується. З їх погляду дефляція, яка часто позначена банківськими кризами, вірогідніша в Європі та Японії, однак не у Сполучених Штатах.

Всі новини дня

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

"Путін брехав навіть гірше, ніж Лукашенко". На Заході реагують на зустріч союзників Кремля

Саміт ОДКБ в Москві, Кремль 16 травня 2022 року (Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

В понеділок в Москві відбувся саміт "Організації договору про колективну безпеку" (ОДКБ), що об'єднує Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.

Засідання, яке мало бути святковим, адже відбувалось у 300-річчя організації "швидко стало демонстрацією ізоляції Путіна навіть серед сусідів Росії", пише New York Times. Єдиним із союзників Путіна, який на саміті прямо підтримав війну Росії в Україні, став білоруський керівник Олександр Лукашенко, йдеться у статті. Він повторив свої звинувачення проти Заходу у продовженні війни в Україні, щоб послабити Росію.

Хоча Казахстан і Киргизстан можуть мати розбіжності з Росією щодо війни в Україні, обидві ці країни хочуть посилити ОДКБ, зауважує у Twitter аналітик Оксфордського університету Самуель Рамані. Казахстан виступив з більшу участь організації в миротворчих зусиллях ООН, а Киргизстан закликав до координації зусиль проти західних санкцій, відзначає експерт.

На невдоволений вигляд Путіна під час події звернув увагу дослідник Джорджтаунського університету Андерс Аслунд. "Путін брехав більше, ніж Лукашенко", - зауважив Аслунд в соцмережевому дописі. Він перерахував озвучені тези російської пропаганди, що прозвучали під час засіданні, і які раніше спростовували в Україні та на Заході, зокрема щодо українських біолабораторій, буцімто знайдених Росією, та буцімто того, що Путін "воює з нацизмом в Україні".

Також під час саміту Путін заявив, що вступ Фінляндії те Швеції до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури. Він також оголосив про проведення масштабних військових навчань організації восени 2022 року, повідомляють ЗМІ.

Пентагон: Російські удари в районі Львова спричинили незначні пошкодження в Яворівському центрі

Росія з Чорного моря запустила біля шести ракет по регіону Львова, повідомив посадовець Пентагону США під час брифінгу в понеділок, пише журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Найімовірніше запуск вівся з підводного човна. Одна з ракет влучила по навчальному оборонному центру в Яворові, однак завдані пошкодження є незначними, додав посадовець і зауважив, що відомостей про постраждалих немає.

"Я не маю повної видимості з цих ударів, - заявив посадовець, пишуть ЗМІ. - Видається, що вони були спрямовані на навчальний об'єкт і з цього ракурсу ми можемо бачити незначні пошкодження декількох споруд".

Посадовець Пентагону наголосив на ролі, яку американські гаубиці грають в українському контрнаступі. Українські сили, за словами посадовця Пентагону, які наводить Селдін, повернули контроль над декількома містами.

"За нашими даними, на основі наших розмов з українцями, 74 (з 90 [переданих США гаубиць] задіяно в бою" поблизу Харкова та на Донбасі, зауважив посадовець.

В понеділок відбулась розмова між міністром оборони України Олексієм Резніковим та очільником Пентагону Ллойдом Остіном. Резніков написав у соцмережах, що повідомив Остіну "як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред)".

Під час спілкування з пресою представник Пентагону, за словами Селдіна, також озвучив дані з оборонних поставок для України за минулу добу. Він зауважив, що до регіону було проведено 10 авіапоставок з 7 країн.

Резніков розповів голові Пентагону про успішне використання проти Росії гаубиць M777

Як розповів український міністр оборони, однією з тем розмови з його американським колегою став дзвінок голови Пентагону міністру оборони Росії

Міністр оборони України Олексій Резніков 16 травня провів телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

«Обговорив ситуацію на полі бою та військові потреби України. Розповів йому, як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред.). Ми також обговорили його дзвінок міністру оборони Росії. Вдячний Ллойду Остіну за непохитну дипломатичну та військову підтримку України», – розповів про деталі дзвінка Олексій Резніков.

13 травня – вперше після початку війни РФ в Україні, – міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Як повідомили у Пентагоні, очільник американського Міноборони закликав російського міністра «до негайного припинення вогню в Україні і наголосив на важливості підтримки ліній зв’язку».

Водночас російські медіа повідомили, що сторони обговорили «актуальні питання міжнародної безпеки, зокрема ситуацію в Україні».

У Росії також заявили, що розмова відбулася з ініціативи американської сторони.

McDonald's, Renault виходять з Росії

Архівне фото: ресторан McDonald's в російському місті Дімітров, 6 грудня 2014 року

Після більш ніж 30-річної присутності в Росії, популярна американська мережа швидкого харчування оголосила про продаж активів і зупинку бізнесу в Росії.

Компанія, прихід якої до СРСР пов'язували з поширенням "перебудови" та "гласності", тепер заявила, що подальше перебування в Росії не відповідає цінностям компанії.

"Гуманітарна криза, спричинена війною в Україні та непередбачувані умови діяльності спонукали McDonald's до висновку, що продовжувати власність бізнесу в Росії не є доцільним і не співпадає з цінностями McDonald's", - йдеться в заяві компанії. До мережі McDonald's в Росії належить більше 850 ресторанів, де працюють більше 62 000 людей, заявили в компанії. Там підтвердили віддансть захисту працівників у період продажу активів.

Французький автовиробник Renault також оголоси про продаж активів в Росії, вартістю більше 2 мільярдів доларів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України, близько тисячі компаній оголосили про добровільне скорочення бізнесу в Росії, йдеться в дослідженні Єльського університету.

Так, напрвклад, британська нафтова компанія ВР заявила про перегляд своїх акціонерних відносин з російською нафтовою компанією "Роснєфть", компанія-виробник газованих напоїв PepsiCo оголосила зупинку продажів Pepsi-Cola в Росії через "жахливі події, що відбуваються в Україні". Багато компаній все ж вирішили продовжити ведення бізнесу в Росії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG