Спеціальні потреби

Проблемні питання приватизації - 2003-06-10


Проблемні питання, що виникають в ході приватизації в Україні, сьогодні обговорювали у будинку парламенту за спеціальним круглим столом, оранізованим спеціальною комісією Верховної Ради з питань приватизації. Засідання стосувалося приватизації житла.

Приватизація житла в Україні мала закінчитися 31 грудня 2002 року. Однак спеціальною постановою парламент продовжив можливість приватизовувати житло до кінця 2006 року. Поки що скористалися цим правом 60 відсотків українців, які викупили у держави власні квартири чи будинки. Однак багато людей не змогли цього зробити, оскільки не було відповідних законів щодо того, як приватизувати відомче, чи, наприклад, військове майно. Тепер ці прогалини обіцяють зняти, завдяки ухваленню нового житлового кодексу. Цей документ вже розроблений, але дуже багатьох політиків він не задовольняє. Зокрема у проекті кодексу є норма, навколо якої йтимуть гарячі суперечки. Йдеться про право ЖЕКів виселяти власників квартири з їх помешкання у разі несплати за житлово-комунальні послуги протягом шести місяців. Механізм такий – якщо є заборгованість за півроку, ЖЕК може звернутися до суду і постановою суду мешканців виселяють, а квартира переходить у комунальну власність.

У разі схвалення такої норми, діяти вона буде так би мовити з чистого листа. Перед цим депутати обіцяють схвалити закон про реструктуризацію та списання заборгованості за житлово-комунальні послуги. Однак там має бути передбачений диференційований підхід до боржників – зокрема, треба буде довести, що людина справді не має за що погасити борг, інакше, гроші таки стягнуть на рахунок того, хто надавав відповідні послуги. За словами пані Семенюк, голови комісії з питань приватизації, становище ЖЕКів на сьогодні є критичним.

Ліві виступають також за те, аби борг погашати за рахунок втрачених заощаджень населення, які держава обіцяє виплатити, але після того, як на це знайдуться гроші у бюджеті.

XS
SM
MD
LG