Спеціальні потреби

Актуально

Фунт не поступиться євро? - 2003-06-11

Дев’ятого червня, після багатомісячних дебатів, міністр фінансів Ґордон Браун повідомив, що в інтересах Великобританії поки що не є введення грошової одиниці євро в обіг. Однією з названих причин було не виконання накреслених урядом ще у дев’яносто сьомому році п’яти економічних критерій для оцінки доцільності приєднання до єврозони і користей із цього для британської економіки. Хоч чотирьох із них ще не досягнуто, але адміністрація прем’єр-міністра Блера все таки відзначає значний поступ у цьому напрямку і каже, що ситуацію буде переглянуто через рік.

«В національних економічних інтересах» Британії, заявив міністр Браун, є запевнитись у тому, що прийняття євро збільшить кількість робочих місць, надходження інвестицій та зростання кількості фінансових операцій, що дало б країні можливість гнучко реагувати на спади і піднесення європейської економіки. Він вважає, що тепер існує забагато структурних розходжень між британською та європейською економіками для успішного впровадження євро в Британії. Ґордон Браун визнав, однак, що із приєднанням до євро інвестиції та індустрія фінансових послуг у Британії зростуть і виразно зазначив, що теперішній уряд працюватиме над тим щоб переконати британців, що майбутнє їхньої країни пов’язане з Європою:

«Я вірю у про-європейський консенсус у Британії--сучасний, довготерміновий і глибокозакорінений; у роль Британії в Європі та роль Європи у світі і в те що так може бути і буде в нашій країні».

Під час прес-конференції у Лондоні (за повідомленням із місця події нашого кореспондента Тома Ріверса) прем’єр-міністр Тоні Блер заявив, що Британія не може собі дозволити відійти від Європи, залишаючись осторонь від євро-валюти. Він визнав, що рішення стриматись від впровадження цієї грошової одиниці було частково політичним (як на це вказуть критики), однак, економічні чинники відіграли також вагому роль:

«Звичайно, там є політичні міркування. Там є також конституційні міркування. Однак, зрештою, все зводиться до економіки. Це сукупність економічних чинників. Не можем сказати, що це не є важливим».

Звуження прірви між стерлінгом і євро, за словами прем’єр-міністра Блера, буде під пильним наглядом. Британський уряд обіцяє провести референдум у справі приєднання до єдиної європейської валюти, однак, покищо не відомо коли це станетсья - до чи після наступних виборів, які відбудуться через три роки.

Тимчасом, результати соціологічних опитувань далі вказують на те, що значна більшість британських виборців ще не готова відмовитись від фунта стерлінгів. Кожний третій із п’яти британців є проти впровадження євро. Ключовим фактором тут, як здається, є посилання на повільне зростання економіки у дванадцятьох із п’ятнадцяти країн Євросоюзу, де курсує валюта євро.

Пристрасті щодо доцільності впровадження в Британії валюти євро вирують. Прихильники цього заходу кажуть, що Британія не може дозволити собі на ізоляцію і повинна відігравати провідну роль в Європі. Натомість опоненти приводять різні аргументи проти євро. Так менеджер організації «Кампанія «НОУ» Джеймс Фрейн відкидає загрозу валютного бар’єру для Великобританії, посилаючись при цьому на те, що вона торгує здебільшого з країнами з поза єврозони, зокрема, з Сполученими Штатами і що її торгівля в доларах більша ніж в євро. Він вважає, що втрати від переходу на валюту євро значно перевищують користі. Пана Фрейна непокоїть те що Великобританія може втратити багато своїх впливів у світі:

«Очевидно, що доведеться відмовитись від контролю над процетними ставками. Потрібно буде відмовитись від контролю над податками, підпорядковуючись правилам валюти євро щодо оподаткування та витрат... Доведеться розпрощатись із значною часткою демократичної влади над своєю економікою».

Деякі євро-скептики у Британії занепокоєні тим, що поширення влади ЄвроСоюзу призведе, зрештою, до з’єднання теперішніх європейських країн у єдину економіку. Вони переконані, що ця можливість зросте із входженням Британії у єврозону. Тут входить також в гру психологічний елемент-страх перед втратою ідентичності, з погляду багатьох британців. Хоч Франція відмовилась від франка, Німеччина--від дойчмарки, інші країни єврозони від таких древніх валют, як ліра, песета, драхма та інших, але британці пощи не готові на цей крок. Крім Великобританії, лише Данія та Швеція є тепер поза межами єврозони.

Всі новини дня

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

Росія зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України. Про це заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Додаткові 12 мільярдів доларів Україні може виділити Конгрес США - Reuters

Жителі Ізюма у черзі на отримання гуманітарної допомоги, Харківщина, 25 вересня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Конгрес США може виділити Україні додаткових 12 мільярдів доларів у відповідь на запит адміністрації президента США Джо Байдена. Зараз американські законодавці ведуть обговорення щодо нового федерального бюджету, а голосування може відбутись у вівторок або середу.

Допомога Україні закладена в цей законопроект, повідомляє агенція Reuters із посиланням на власні джерела. У проекті бюджету також закладено допомогу для афганських біженців.

Фіскальний рік у США триває з 1 жовтня по 30 вересня, тож, аби уникнути часткової зупинки роботи урядових установ, коли відсутнє фінансування для федеральних програм, представникам Конгресу необхідно домовитись про новий бюджет до п'ятниці опівночі.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що попри наявну двопартійну підтримку України у Конгресі, все більше республіканців можуть почати виступати проти додаткового виділення грошей для України, зокрема, це критикує екс-президент Дональд Трамп.

Нагадаємо, з початку року на боротьбу з Росією Конгрес США схвалив понад 53 мільярди доларів на безпекову, економічну та гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом, за оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку через війну Росії проти України світ втратить 2,8 трильйона доларів. Дослідники вважають: криза може поглибитись, якщо Росія спровокує енергетичну кризу взимку в Європі, тоді Європі загрожує рецесія.

У статті використано матеріали Reuters

Усі митні пункти Грузії переведені на особливий режим роботи через масовий приїзд росіян

Кордон Грузії з Росією - пункт пропуску Земо Ларсі/Верхній Ларс

Росіяни призовного віку масово їдуть до Грузії

Служба доходів Міністерства фінансів Грузії повідомляє, що за умов підвищеного транспортного потоку в регіоні всі митні пункти переведені на особливий режим роботи. Відомство заявляє, що з метою забезпечення безперешкодного проведення процедур митного контролю на місцях збільшено кількість працівників.

З 21 вересня, після оголошення президентом Росії Володимиром Путіним так званої "часткової мобілізації", на КПП "Верхній Ларс" на кордоні Росії з Грузією утворилася величезна черга із машин.

За різними джерелами, станом на 26 вересня черга розтягнулася на 20 кілометрів. Чимало громадян переходять кордон на скутерах і велосипедах, щоб скоротити час очікування. Причому, як заявляють місцеві ЗМІ, грузинські митники нібито не впускають до країни жителів Північного Кавказу, при цьому не відмовляючи у в'їзді росіянам, які мешкають в інших регіонах РФ.

«На непередбачений випадок»

Згідно з фотографіями, поширеними через соцмережі, опівдні з російського боку кордону з'явився БТР з російськими військовими, що викликало паніку в лавах громадян, які виїжджають з РФ. Проте, поки що офіційних обмежень щодо виїзду чоловіків призовного віку з Росії не оголошено. Як пишуть у російських ЗМІ, посилаючись на Прикордонне управління ФСБ по Північній Осетії, російських військових розмістили на місці як «резерв на непередбачений випадок, якщо резервісти захочуть прорвати пункт пропуску і без будь-яких прикордонних оформлень покинути країну».

За даними Північної Осетії, за останній тиждень через митний пункт пропуску «Верхній Ларс» грузино-російський кордон в обох напрямках перетнули 37 тисяч автомобілів та понад 115 тисяч осіб. Як заявив 26 вересня віце-прем'єр Північної Осетії Ірбек Томаєв, це на 23,3% перевищує дані щодо перетину держкордону за аналогічний період минулого року.

"У чому логіка?"

Грузинська опозиція вкотре розкритикувала владу за відсутність продуманої політики щодо хвилі мігрантів із країни, що окупує двадцять відсотків території Грузії. Опозиційні політики марно вимагають запровадження віз для російських громадян, тоді як представники правлячої партії «Грузинська мрія» не бачать у цьому необхідності, стверджуючи, що відповідні структури успішно контролюють ситуацію.

Більше того, як заявив ЗМІ депутат від правлячої партії Бека Давітуліані, «влада Росії, яка має проблеми з мобілізацією, і так закриє кордон з 28 числа».

«У чому логіка, аби не пускати людей із Росії, які не хочуть йти на передову фронту? Тобто дати режиму в Росії можливість пустити їх на поле бою та нашкодити Україні? Адже ми маємо допомогти Україні виграти війну, відповідно… якщо це не зашкодить нашим інтересам, то ми приймемо тих, хто не хоче туди їхати», – сказав у коментарі для ЗМІ Давітуліані.

Міграція та інтереси країни

Аналітик Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень Шота Утіашвілі вважає, що запроваджувати візи на даному етапі немає сенсу, оскільки Росія, намагаючись утримати військовозобов'язаних у країні, сама незабаром «закриє кордони». Хоча, експерт вважає, що в цій ситуації влада Грузії не робить необхідних кроків. Насамперед політолог вважає невиправданим те, що влада не розробила відповідну міграційну політику. За його словами, необхідно мати певний план на той випадок, якщо в країні залишиться «надто велика» кількість росіян, необхідно врахувати і те, що росіяни, які ухиляються від заклику, не зможуть повернутися до Росії як мінімум, протягом кількох років, протягом яких їм будуть потрібні кошти для існування.

«Коли в'їжджаєш у західні держави, необхідно документовано підтвердити, що в тебе є кошти для фінансування свого перебування в тій чи іншій країні, наша влада могла хоча б тимчасово ввести цей захід, щоб уникнути в майбутньому проблем, пов'язаних з мігрантами, що залишилися без даху над головою і грошей», - вважає Утіашвілі.

Також експерт наголошує на пасивності влади Грузії щодо співгромадян в Абхазії та Цхінвальському регіоні, де, згідно з незалежними джерелами, активно уникають мобілізації. Утіашвілі вважає, що на даному етапі у Тбілісі з'явився шанс зближення з громадянами, які проживають у тих регіонах. Аналітик каже, що грузинська сторона має створити їм усі необхідні умови, щоб уникнути мобілізації. При цьому політика партії «Грузинська мрія», яка полягає «в діях, спрямованих на те, щоб не розгнівати Росію», на думку Утіашвілі, не виправдана, оскільки суперечить інтересам Грузії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG