Спеціальні потреби

Актуально

Огляд англомовної преси - 2003-06-16

Знову у світі заговорили про загальнолюдські принципи та етичні цінності в політиці. Ці панегірики етиці, пише оглядач Джон Плендер у британській Файненшл таймс, лунають з адміністрації Буша. Приклад - бажання дати демократію і свободу іракському народу. Для Плендера, однак, парадоксом виглядає суміш ідеалізму таких неоконсерваторів, як заступник міністра оборони Пол Вулфовіц, з ковбойською «реал-політік» його шефа - Дональда Рамсфельда та віце-президента Діка Чейні.

Поштовхом до вправ з етики, підмічає оглядач, в історії завжди була війна. Приклад--моралізм голандського філософа сімнадцятого століття Гуго Гроція, основоположника сучасного міжнародного права, поштовхом до чого послужила Тридцятирічна війна; або моралістській інтернаціоналізм президента Вудро Вільсона після першої світової війни. А для Буша поворот до зовнішньополітичного ідеалізму був викликаний вересневими терактами. Проблемою, однак, залишається конфлікт нового моралізму зі впертою старою реальністю, відзначає Таймс.

Прикладом такого конфлікту редакційна цього часопису уважає, так звану, дорожню карту до миру між Ізраїлем та палестинцями, яку вона називає «дорогою в нікуди». Тут наявний конфлікт між ново-моральним бажанням надати державність палестинській автономії і реальністю кривавої ненависті євреїв та арабів, закоріненої в їхній тисячолітній історії. Таймс пропонує для зрушення з мертвої точки плану дорожнЬОЇ картИ досягти насамперед угоди про припинення вогню, відклавши найболючіші питання про статус східного Єрусалиму та повернення палестинських біженців, на фінальні етапи переговорів.

А редакційна Балтимор Сан пропонує Бушу переконати Ізраїль надати палестинській стороні час на підготовку нових сил безпеки і опісля допомогти їм у боротьбі проти власних терористичних груп. Редакційна Нью йорк таймс пропонує палестинському прем’єр-міністру розпочати цю боротьбу із сектора Газа, де базується угруповання Гамас і де органи безпеки палестинців є найсильнішими.

Однак Файненшл таймс сумнівається, що, поспіхом оголосивши війну Гамасу після хвилі самогубчих терактів, Ізраїлю вдасться знищити рух, який він безуспішно намагався придушити протягом останніх тридцяти двох місяців інтифади. Гамас, зазначає Таймс, наразі веде війну на два фронти--проти Ізраїлю і уряду Аббаса, якого він звинувачує у зраді палестинських інтересів після переговорів за участю США в Акабі. Таймс сумніваєься, що палестинському урядові вдасться знайти «середній путь» між Гамасом та Ізраїлем і вивести «дорожню карту» з тупика.

Інша «гаряча» тема - це наявність в Іраку зброї масового ураження до початку війни. Вол стріт джорнел уважає, що ядром нинішніх дебатів є модальність дієслів: чи американська розвідка стверджувала, що Саддам «мав» зброю, або «припускала», що він її мав. А Лос Анджелес Таймс радить взагалі закрити це питання, зайнявшися натомість працевлаштуванням іракських вчених-спеціалістів у галузі зброї масового ураження, щоб ті не поїхали реалізувати свої знання до Ірану чи Північної Кореї. У зв’язку з цим Таймс пропонує скористатися міжнародним досвідом конверсії військових спеціалістів у Росії та Україні.

Крісчен саєнс монітор пише, що війна в Іраку розколола Америку і Європу, але що таке Європа, якою є наразі європейська ідентичність? Пропонована європейська конституція, уважає часопис, не в змозі примирити реальні політичні, економічні та географічні розбіжності між наявними та можливими членами євросоюзу. Чому? Відповідь: оскільки європейці не відчувають, що вони мають якійсь вплив на національні органи влади. Відповідно, вони просто не матимуть впливу на транснаціональні органи на кшталт Єврокомісії, Європаламенту та Євросоюзу, та армію «єврократів,» які керуватимуть ними. А вступ до ЄС десяти країн Східної Європи зробить й без того непевну європейську ідентичність ще більш непевнішою, підсумовує Монітор.

Джордж Сорос покидає Росію після п’ятнадцяти років і майже мільярда доларів, витрачених на розбудову демократії, пише редакційна Нью йорк таймс. Хоча прогрес російської демократії й надалі залишається хитким, однак її засадничі корені вже встановлені. І за це Сорос, міжнародний фінансист-філантроп, заслуговує на подяку від Росії та інших пост-радянських країн, пише Нью Йорк Таймс.

Українська панорама. Газета Київ пост коментує кампанію всенаціонального схвалення ініціатив Кучми щодо змін конституції. Газеті це нагадує сумнозвісні радянські заходи з одностайної підтримки останніх ініціатив Політбюро компартії. Проблема України--не в браку гарних законів, а у бажанні їх виконувати бюрократами. Нинішній зуд конституційних змін, підсумовує Пост, зумовлений бажанням одної людини продовжити свої повноваження, чи то через продовження терміну при владі, або шляхом урядових змін, які б дозволяли це.

А Нью йорк дейлі ньюз пише про перегляд радою з присуджень Пулітцерівської премії видачі нею нагороди сімдесят років тому московському коресподенту Нью йорк таймс, Волтеру Дюранті. Такий перегляд стався вперше за всю історію існування цього призу під впливом десятків тисяч листів від українців з усього світу, які вимагають позбавти--бодай і посмертно--Дюранті високого звання Пулітцерівського лауреата за свідому дезинформацію американців і усього світу про відсутність Голодомору в Україні.

Всі новини дня

Чи достатньо нині озброєння, щоб українські військові змогли витіснити росіян до позицій 23 лютого? Відео

а словами Пентагону, новітнє озброєння допоможе українцям здійснити якісний вплив на полі бою. А Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, ще однієї країни, яка надає Україні потужну військову підтримку, під час телефонної розмови із президентом Зеленським, заявив...

Єднання заради України: священик із Сан-Дієго став спонсором уже для п’ятьох українських родин. Відео

Тисячі українців вже змогли знайти тимчасовий прихисток у США за програмою "Юнайтін фо Юкрейн", "Єднання заради України". Одна з головних вимог цієї програми - мати спонсора у США.

Церемонія складання присяги новими американськими громадянами у Нью-Йорку. Відео

Напередодні Сполучені Штати відзначали День незалежності. І вже за традицією, у цей день по всій країні пройшли церемонії складання присяги новими американськими громадянами.

Свавільні затримання широко поширені на контрольованих Росією територіях України – Глава ООН з прав людини

Мішель Бачелет, Верховна комісарка ООН з прав людини

ЖЕНЕВА, 5 липня (Reuters) – Довільне затримання цивільних осіб набуло широкого поширення в частинах України, утримуваних російськими військовими та пов’язаними з ними збройними групами. Про це у вівторок заявила глава ООН з прав людини, повідомивши про 270 задокументовані випадки. Вона оголосила про плани посилити моніторинг у країні.

Висновки ґрунтувалися на інформації, отриманій від відвідин спостерігачами на місцях та інтерв’ю, проведеними з трохи більше ніж 500 жертвами та свідками порушень прав людини, а також - на інших джерелах, заявила Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет.

«Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків свавільних затримань і насильницьких зникнень. Вісім жертв були знайдені мертвими», — сказала Бачелет в оновленому звіті про ситуацію в Україні в період з 24 лютого по 15 травня.

У виступі на цьому ж засіданні заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова звинуватила Росію у "масштабному" викраденні людей, у тому числі мера Херсона Ігоря Колихаєва, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення.

Делегат від Росії Євген Устинов заявив, що доповідь Бачелет є частиною дезінформаційної кампанії проти його країни, покликаної «приховати злочини київського режиму». Москва заперечує навмисні напади на мирних жителів після вторгнення 24 лютого.

У вівторок російські війська завдали ударів по цілях у Донецькій області, щоб підготувати шлях для очікуваного бронетехнічного удару, щоб спробувати захопити більше території.

Офіс ООН з прав людини, який працює в Україні з 2014 року, досі не отримав доступ до території, окупованої російськими збройними силами, сказала Бачелет.

Вона також заявила, що її офіс збільшує свою присутність у країні - планується збільшити моніторингову групу в Україні до 80 осіб із приблизно 55.

Наразі було задокументовано близько 4889 смертей цивільних осіб, сказала Бачелет, підкресливши, що фактичні цифри, «ймовірно, значно» вищі.

Висока кількість жертв серед цивільного населення та масштаби руйнувань викликають «значне занепокоєння» щодо того, що атаки, здійснені російськими збройними силами, не відповідають міжнародному гуманітарному праву, сказала Бачелет, додавши, що українські військові також, очевидно, причетні до подібних порушень у східних частинах країни, але в "набагато меншому масштабі".

«Дії Росії є образою для людства. Ми не можемо стояти осторонь і мовчати», — заявила на сесії Мішель Тейлор, посол США в Раді.

Американська баскетболістка просить президента США звільнити її з російської тюрми

Зірку WNBA та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор Бріттні Ґрінер супроводжують до зали суду на слухання в Хімках неподалік від Москви, Росія, понеділок, 27 червня 2022 р.

У понеділок, 4 липня, американська баскетбольна зірка Брітні Ґрінер звернулася до президента Джо Байдена з проханням допомогти її звільнити з російської в’язниці, де вона перебуває вже понад чотири місяці через звинувачення у перевезенні наркотиків.

У листі, написаному від руки, 31-річна американська спортсменка пише, що боїться, що може залишитися за ґратами «назавжди», розповідає американський тижневик Newsweek.

Зірку Жіночої національної баскетбольної асоціації (WNBA) та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор заарештували в московському міжнародному аеропорту Шереметьєво 17 лютого. У Росії вона опинилася через те, що з 2014 року між сезонами у США грає в команді Євроліги в російському місті Єкатеринбург. Приблизно половина гравців WNBA змагаються за кордоном у міжсезоння.

Спортсменку звинуватили у перевезенні в багажі картриджів для вейпа, які містили гашишну олію. Гашишна олія заборонена в Росії, але вона декриміналізована в багатьох штатах США. За звинуваченням у перевезенні наркотиків баскетболістці може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

У Росії виправдовують менше 1% обвинувачених у кримінальних справах. І навіть якщо її виправдають, на відміну від Америки, уряд Росії має повноваження скасувати будь-яке рішення та відправити її до в'язниці, нагадує ВВС.

«Поки я сиджу тут, у російській в’язниці, наодинці зі своїми думками і без захисту моєї дружини, сім’ї, друзів, моєї олімпійської форми чи будь-яких досягнень, я боюся, що можу бути тут назавжди», – написала Ґрінер. У своєму листі, який надійшов у День незалежності США, вона також нагадала президенту про військову службу, яку її батько проходив у В'єтнамі.

Вона попросила президента не забувати інших громадян США, яких було затримано в Росії. «Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб повернути нас додому», – написала вона. «Я вперше голосувала у 2020 році і голосувала за вас. Я вірю в вас».

Суд над Ґрінер мав розпочатися в Москві 1 липня, але його було перенесено через неявку двох свідків на 7 липня.

Визволення американців вимагає «складних рішень» від адміністрації Байдена

Затримання спортсменки відбулося за кілька днів до російського вторгнення в Україну на тлі постійного погіршення російсько-американських стосунків. І це, на думку деяких офіційних осіб, може поставити під загрозу її безпечне повернення.

Росія заперечує, що її затримання пов’язано з напруженістю між США та Росією.

Адміністрація Байдена заявила, що Ґрінер було «неправомірно затримано». «Президент Байден чітко заявив про необхідність звільнити всіх громадян США, які взяті в заручники або незаконно затримані за кордоном, включно з Бріттні Ґрінер», — заявила в понеділок речниця Ради національної безпеки.

Також різні урядовці США заявляли, що працюють «агресивно, використовуючи всі доступні засоби, щоб повернути її додому».

«Ми не хочемо, щоб пані Ґрінер стала пішаком у політичній битві, яка зараз точиться в усьому світі», – заявив у червні конгресмен США Джон Гараменді, член комітету Палати представників із питань збройних сил. За його словами, війна в Україні «фактично розірвала дипломатичні відносини між США та Росією».

Надію на те, що Вашингтон і Москва все ще здатні домовлятися з деяких питань принесло нещодавнє звільнення іншого американського в’язня, Тревора Ріда. Його наприкінці квітня обміняли на засудженого в Америці російського контрабандиста наркотиків.

Колишнього морського піхотинця було заарештовано влітку 2019 року після того, як російська влада заявила, що він напав на офіцера поліції, коли його везли до поліцейської дільниці після нічної пиятики. Суд засудив Ріда до дев’яти років ув’язнення.

США обміняли його на Костянтина Ярошенка, російського пілота, який відбував 20-річний термін ув’язнення у федеральній в'язниці в Коннектикуті. Його заарештували в Ліберії в 2010 році та екстрадували до США, де засудили за контрабанду кокаїну до Сполучених Штатів.

Тоді президент Джо Байден сказав, що повернення Ріда було «свідченням того пріоритету, який моя адміністрація надає поверненню додому американців, які є заручниками та незаконно утримуються за кордоном», однак він наголосив, що переговори, які завершилися обміном полоненими, вимагали «складних рішень», які було нелегко ухвалити.

Як писали американські ЗМІ, вирішальним фактором у справі Ріда було його слабке здоров'я. Він сидів у одній камері з ув'язненим, хворим на туберкульоз, і кашляв кров'ю. Його родина також провела гучну кампанію тиску, вимагаючи від Білого дому дозволити його батькам публічну зустріч з Байденом.

За ґратами в Росії залишається інший відомий американець – бізнесмен Пол Велан. Він також був у минулому морським піхотинцем, а заарештували його наприкінці грудня 2018 року за звинуваченням у шпигунстві. У Росії стверджують, що його схопили з електронним накопичувачем пам’яті, на якому містилися російські державні таємниці.

Сам Велан стверджує, що диск йому подарував знайомий, і він припустив, що там лише весільні фотографії. Майже одразу після оголошення вироку з'явилися розмови про те, що це була «спецоперація» з метою змусити США погодитися на обмін в'язнями. За словами брата Велана, Давіда, російські офіцери, які «полювали» на Пола, з самого початку дали зрозуміти, що сподівалися обміняти його на Ярошенка чи іншого відомого російського контрабандиста – Віктора Бута.

Торговець зброєю, на прізвисько «торговець смертю», Бут був заарештований у Таїланді в 2008 році. Пізніше його екстрадували до США і засудили у 2012 році до 25 років за змову з метою вбивства громадян США, доставку зенітних ракет, та надання допомоги терористичній організації.

Як повідомляла британська газета The Guardian, обмін Ріда на Ярошенка відкрив шлях для можливого обміну Бута на Вілана.

Вілан утримується в ув’язненні вже майже 4 роки, з яких останні 20 місяців він провів у трудовому таборі в Мордовії. Там, за словами його брата, його будять кожні дві години вночі та фотографують, бо існує нібито великий ризик його втечі.

Проте, навіть родина Вілана визнає, що такий обмін на Бута був би нерівноцінний. «На мій «хлопський розум», було б божевіллям, якби уряд США обміняв би «торговця смертю» на Пола, який, у кращому випадку, є нещасним туристом», – сказав Девід Вілан у розмові з газетою The Guardian.

У статті використано інформацію Newsweek, Guardian, ВВС.

Більше

XS
SM
MD
LG