Спеціальні потреби

Роль громадських організацій в Україні - 2003-06-23


Громадські організації України напередодні президентської виборчої кампанії збираються виробити план дій для громадянського суспільства. Сьогодні у Києві відбулась спеціальна конференція, на якій було обговорено результати діяльності НДО та питання подальшої їх співпраці.

Роль громадських організацій в Україні залишається остаточно не зрозумілою. Останнім часом проти них у засобах масової інформації розгорнулась ціла кампанія. ЗМІ звинувачують гомадські організації у нецільовому використанні коштів, що виділяються донорами на розбудову громадянського суспільства.

Між самими громадськими організаціями існує жорстка конкуренція за отримання фінансування під ті чи інші проекти, ефективність яких важко дослідити. Між тим соціологи кажуть, що із діяльністю недержавних громадських організацій знайомі лише кілька відсотків громадян України, а що стосується використання цих організацій для впливу на владу, то як це робиться взагалі мало хто уявляє. Між тим кількість недержавних громадських організацій з кожним роком збільшується. На думку президента фундації “Відкрите суспільство” Оксани Грязнової, було б не погано, як би донори всеж перевіряли діяльність тих організацій, яким вони надають фінансування.

Тим часом директор програм Центральної Європи та Євразії, Національного фонду підтримки демократії (США) Надія Дюк вітає ідею створення великої кількості недержавних громадських організацій. На її думку, чим більше існує громадських організацій, тим більша кількість людей буде залучена до створення громадянського суспільства. На її думку, байдужість населення загалом до діяльності НДО свідчить лише про перехідний період у суспільстві.

Для західних інвесторів найпоказовішим прикладом прояву демократії в українському суспільстві лишаються парламентські вибори 2002-го року. Надія Дюк каже, що незважаючи на те, що демократичні зміни в Україні відбуваються вкрай повільно, ситуація в країні змінюється на краще:

Для Заходу важливо закріпити за Україною ці демократичні настрої, які з”явились у 2002-му році. Для цього фактично закриваються очі на те, що опозиція, яка тоді перемогла, так і не змогла взяти владу у свої руки. На те, що народ, який 10 років перебував у депресивному стані, ще більше розчарувався у політиках. На думку інвесторів, саме зараз, напередодні президентської виборчої кампанії, важливо, щоб громадські організації допомогли суспільству зробити вірні кроки для вибору свого майбутнього. Для цього усім НДО України пропонується об”єднати свої зусилля, щоб стати посередником між громадянами та владою і залучити на свій бік засоби масової інформації.

XS
SM
MD
LG