Спеціальні потреби

Актуально

Всесвітній економічний форум в Йорданії - 2003-06-25

В Йорданії цими днями закінчився Всесвітній економічній форум учасники якого обговорювали питання відбудови Іраку та ізраїльсько-палестинські відносини.

Всесвітній економічний форум відбувався в умовах зусиль Іраку та країн Близького Сходу оговтатись від потрясінь нещодавньої війни і безперервного ізраїльсько-палестинського конфлікту.

На триденний самміт--упродовж двадцять третього--двадцять шостого червня--до йорданського курортного міста Шуне, на березі Мертвого моря, з’їхалось понад тисячу керівників деяких найбільших корпорацій світу, політичних і громадських лідерів. Критики називають подібні форуми вузькопрофесійними балачками, які не дають значних практичних результатів, але учасники зустрічі в Йорданії все таки надіються, що завдяки започаткованому там діалогу вдасться допомогти оживити економічний сектор на Близькому Сході.

Від тисяча дев’ятсот сімдесятого року Всесвітні економічні форуми відбувались щороку біля вершин Альп у швейцарському місті Давос. До цього світова еліта зробила лише один виняток, зібравшись у Нью Йорку в знак солідарності зі Сполученими Штатами після вересневих тератак у дві тисячі першому році. Йорданія була обрана господарем цьогорічного форуму тому, що його організатори вважають цю країну «реґіональним лідером у політичних і соціальних реформах» на Близькому Сході. У вступному слові, на відкриті Всесвітнього економічного форму в Йорданії, президент КЛОС ШВАБ зазначив, що єдиною розв’язкою близькосхідньої проблеми є співпраця усіх секторів суспільства: «Виклики цього реґіону--і світу в цілому--не можуть бути полагоджені виключно політичними, чи бізнесовими лідерами, або діячами цивільного суспільства. Потрібні спільні зусилля, завдяки яким створювались би одночасно політична стабільність і правосуддя; економічний добробут та соціальний поступ».

Триденний форум в Йорданії закінчився без прийняття будь-яких резолюцій і офіційної заяви. Хоч цей самміт, фактично, не ставив перед собою ніяких конкретних цілей, але навіть звичайні розмови про мир, примирення а також про екологічні справи та водні ресурси цього реґіону (віддавна пройнятого ненавистю і нетолерантністю)---це віхова подія,--вважає господар цьогорічного форуму, король Йорданії Абдула. Він каже, що ключем до реґіональної стабільності і добробуту є припинення ізраїльсько-палестинського конфлікту. Паралельно на форумі обговорено за участю представників, так званого, квартету--тобто Об’єднаних Націй, Сполучених Штатів, Європейського Союзу і Росії--мирний процес на Близькому Сході. Звичайно, до примирення ізраїльтян і палестинців ще не дійшло, але можна було бачити як бізнесмени цих обох народів обмінювались думками під час семінарів і в залах нарад. Ізраїльсько-американський бізнесмен ОРІТ ҐАДІЄШ висловив сподівання на продовження цього діалогу: «Роблячи плани на майбутнє у цьому реґіоні, ми не можемо недооцінити важливості взаємного спілкування, прислуха́ння один до одного і усвідомлення важливості ролі кожного з нас.»

«Саме з цією ідеєю ми зібралися на Всесвітній економічний форум»...--додав цей бізнесмен.

Із новим спалахом палестинської інтифати у дві тисячі першому році і посиленням заходів безпеки на окупованих Ізраїлем територіях багато палестинців втратило роботу і зубожіло. Заворушення також вдарили по ізраїлській економіці. Опріч ізраїльсько-палестинського мирного процесу іншим важливим питанням на порядку денному Всесвітнього економічного форуму була справа відбудови Іраку. В обговренні цього питання взяли участь представники тимчасового іракського уряду--як іракці так і американці--та іракські бізнесмени. Один із них Махмуд Ахмед Утман, який очолює фінансово-інвестиційну компанію, у розмові з кореспондентами сказав, що до війни в Іраку все зосереджувалось у руках однієї людини--Саддама Гусейна--і що перехідний період триватиме деякий час: «Коли ця людина зникла, ціла держава рухнула. В такій порожнечі нелегко все починати наново. Хоч вже є багато поліпшень, але багато ще потрібно зробити».

Всесвітній економічний форум звернув увагу світу на необхідність розвитку торгівлі на Близькому Сході. Американські представники представили на ньому план Вашінґтону про створення в цьому реґіоні упродовж наступних десяти років «зони вільної торгівлі» для сприяння стабільному розвитку і оживленню комерції. Сполучені Штати заявили, що вони підтримуватимуть усі зусилля мирних країн Близького Сходу, які прагнуть вступити до Світової організації торгівлі.

Світовий Банк негайно відгукнувся на заклик Форуму. Він пропонує щоб країни Близького Сходу і Північної Америки провели негайно торговельні та інвестиційні реформи, в яких закладені можливості швидшого зростання ринку праці. Тепер середній рівень безробіття у цьому реґіоні--п’ятнадцять відсотків. Він подвоївся впродовж останніх двадцяти років і є одним із найвищих у світі.

Щойно відбулася також дводенні наради ООН у справі відбудови Іраку. На них прийнято рішення провести в жовтні конференцію (спонзорами якої будуть Об’єднані Нації, Світовий Банк, Євросоюз, Японія і Сполучені Штати) у справі того щоб задовольнити всі потреби у відбудові Іраку до дві тисячі четвертого року.

Всі новини дня

У розвідці США не бачать ознак зниження волі українців протистояти Росії попри атаки на енергетику

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила неподалік Бахмута, 3 грудня 2022. REUTERS/ Leah Millis

Розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру, заявила у суботу директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс.

"Ми вже спостерігаємо деяке зниження темпів конфлікту... і ми очікуємо, що це, ймовірно, буде те, що ми побачимо в найближчі місяці", - сказала Гейнс на щорічному Форумі національної оборони Рейгана в Каліфорнії.

Вона сказала, що і українські, і російські військові намагатимуться переформувати війська та поповнити запаси, щоб підготуватися до контрнаступу після зими. "Насправді ми маємо достатньо скепсису щодо того, чи будуть росіяни справді готові це зробити", - сказала вона, додавши, що перспективи на цей період для українців -"більш оптимістичні".

Відповідаючи на запитання про наслідки російських атак на енергомережу та іншу цивільну інфраструктуру України, Гейнс сказала, що метою Москви було частково підірвати волю українців до опору, але додала: "Я думаю, ми не бачимо жодних доказів того, що це [воля - ред.] зараз підривано".

Вона також підкреслила, що атаки Росії на енергетику значно підірвали українську економіку, але додала, що, на її думку, президент Росії Володимир Путін був здивований тим, що його війська не досягли більшого: "Я справді думаю, що він стає все більш обізнаним про виклики, з якими стикаються військові в Росії. Але нам досі не ясно, чи має він на цьому етапі повну картину того, наскільки це серйозні виклики [...] Ми бачимо брак боєприпасів, [занепад] духу, проблеми з постачанням, логістикою та цілу низку інших проблем, з якими вони стикаються".

За оцінками Гейнс, політичні цілі Путіна в Україні не змінилися, але він може захотіти тимчасово зменшити свої короткострокові військові цілі, "щоб потім він міг повернутися до цього питання пізніше".

Вона зауважила, що Кремль, ймовірно, витрачає свої воєнні запаси "досить швидко", а тому звертається до інших країн за боєприпасами. Зокрема, за її словами, окрім на додачу до іранських безпілотників Москва прагне отримати від Тегерана інші типи високоточних боєприпасів, а також Сполучені Штати помітили незначні поставки боєприпасів до Росії із Північної Кореї.

США прагнуть запобігти поставкам іранської зброї Росії для війни в Україні й підтримати протести в Ірані

Військові навчання Ірану із використанням дрона, 25 серпня 2022. Iranian Army/WANA/REUTERS

Вашингтон зосередиться на запобіганні постачанню іранської зброї Росії та підтримці протестів іранців замість продовжувати переговори з Іраном, що зайшли в глухий кут, про відновлення ядерної угоди, заявив спеціальний американський посланець із питань Ірану Роберт Меллі, інтерв’ю з яким наводить агентство Bloomberg.

За словами Меллі, Іран не зацікавлений у ядерній угоді, тому США зосередяться на інших речах.

«Просто зараз ми можемо змінити ситуацію, спробувавши стримати та зірвати постачання зброї до Росії, а також спробувавши підтримати сподівання іранського народу», – сказав дипломат.

Як встановило у листопаді Міжнародне агентство з атомної енергії, Іран продовжує роботи зі збагачення урану. Тегеран зажадав припинення розслідування МАГАТЕ, на що США та їхні союзники не готові погодитися. Формально переговори між Іраном та Євросоюзом не зупинені, проте, за словами Меллі, нових контактів не було з кінця серпня.

Меллі пообіцяв, що США докладуть зусиль, щоб «зривати, запобігати, уповільнювати та карати санкціями» постачання Москві іранських озброєнь. Такі поставки, як і допомогу Росії у створенні нових військових виробництв, Вашингтон розцінюватиме як «перетин межі».

Офіційно і Москва, і Тегеран заперечують постачання Іраном Росії зброї для війни проти України. Однак Іран визнав, що постачав Росії дрони-безпілотники ще до початку повномасштабного вторгнення. В Україні застосовувалися апарати-камікадзе «Шахед-131» і «Шахед-136», названі в Росії «Герань-1» і «Герань-2», та багатоцільові дрони «Мохаджер-6». Крім того, як повідомила у листопаді The Washington Post, Москва домовилася з Тегераном про виробництво іранських бойових безпілотних літальних апаратів у Росії.

За даними Washington Post, Іран також погодився таємно передати Росії балістичні ракети малої дальності класу «земля-земля» Fateh-110 і Zolfagha.

Обстріли інфрастуктури України можуть бути тактикою РФ для того, щоб втягнути Захід у переговори – ISW

Насправді Росія не зацікавлена у переговорах, як свідчать її дії, але в Москві продовжують робити заяви щодо переговорів, «щоб створити у західних офіційних осіб враження, що Росію потрібно спонукати до переговорів» – ISW

Росія все ще становить загрозу українській енергосистемі та цивільному населенню, незважаючи на те, що українські сили ППО швидкими темпами збивають російські ракети і безпілотники, вважають аналітики Інститут вивчення війни (ISW).

Експерти додають, що скоординована кампанія ракетних ударів по українській інфраструктурі та пов’язане з цим погіршення гуманітарної ситуації в Україні, можливо, є частиною російської тактики, щоб посилити тиск на західних союзників України, щоб вони запропонували поступки.

У своєму звіті, опублікованому у суботу, дослідники ISW пишуть, що незважаючи на високий процент збитих російських ракет (72%) та безпілотників (80%), про які повідомляють українські військові, ті, що все ж проходять через протиповітряну оборону України, тим не менш, завдають значної шкоди українській критичній інфраструктурі. Зокрема, вони цитують президента України Володимира Зеленського, який заявив, що останні удари залишили шість мільйонів українців без світла напередодні зими.

Дослідники ISW доходять висновку, що Росія, найімовірніше, продовжуватиме обстрілювати українську критичну інфраструктуру, намагаючись зламати волю українців. Але якщо українці навряд чи піддадуться на цей тиск, Москва сподівається на більший успіх із впливом кампанії обстрілу української інфраструктури на західних політиків.

Аналітики наводять приклад п’ятничної розмови президента Росії Володимира Путіна з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, у якій він заявив, що нібито «західна фінансова та військова допомога Україні створює ситуацію, в якій український уряд категорично відкидає переговори між Москвою та Києвом». Також у Москві відреагували на слова президента США Джо Байдена щодо можливості переговорів і звинуватили США у тому, що «небажання Америки визнати незаконну анексію українських територій Росією значно ускладнює пошук точки дотику в можливих переговорах».

На думку фахівців ISW, насправді Росія не зацікавлена у переговорах, як свідчать її дії, але в Москві продовжують робити заяви щодо переговорів, «щоб створити у західних офіційних осіб враження, що Росію потрібно спонукати до переговорів» та пропонувати їй значні превентивні поступки. Серед них можуть бути зменшення допомоги Заходу Україні, визнання незаконної анексії території України Росією та обмеження військових дій НАТО та Заходу в Європі, вважають в ISW.

Як наголошують аналітики, навіть незначна пауза, яку могла б дати тимчасова угода з Україною та західними країнами, дозволила б Росії посилити свої збройні сили для майбутніх військових операцій у досягненні максимуму своїх цілей в Україні.

Тим часом газета New York Times повідомляє, що українська влада в суботу видала терміновий заклик до цивільних осіб покинути окуповані Росією райони на лівому березі Дніпра у районі Херсона. Оглядачі припускають, що, ймовірно, українські таким чином готуються до наступу, сподіваються закріпитися на другому боці ріки.

Газета наводить слова голови Херсонської обласної військової адміністрації Ярослава Янушевича, який сказав, що «евакуація необхідна у зв’язку з можливою активізацією бойових дій у цьому районі».

Згідно з попередніми повідомленнями, російські війська використовували позиції на лівому березі Дніпра, щоб обстрілювати райони Херсона на правому березі. Як зауважує газета New York Times, «публічний заклик до евакуації, хоч і мав на меті сигналізувати Росії про можливий напад, також може бути елементом інформаційної війни».

Так газета нагадує, що, перед тим, як Україна почала контрнаступ на півночі, офіційні особи зробили кілька публічних попереджень про майбутній контрнаступ у Херсонській області. Це контрнаступ потім відбувся, але спершу ЗСУ відбили російські війська на півночі, пише NYT.

Нині, як і під час попереднього наступу, українські війська готують його тим, що посилюють удари по російських шляхах постачання, командних центрах і складах боєприпасів з нових передових позицій, пояснює NYT.

Новий бомбардувальник США В-21 поєднав новітні технології ефективності та невидимості - Пентагон

Northrop Grumman представив новий ядерний бомбардувальник-невидимку B-21 Raider

Очільник Пентагону США Ллойд Остін назвав основні переваги нового американського ядерного бомбардувальника-невидимки В-21 Raider.

У своєму виступі на церемонії представлення літака в п'ятницю в Каліфорнії Остін вказав на ефективність, невидимість та надійність бомбардувальника.

В-21, який може з надзвичайною точністю доставляти як ядерну, так і звичайну зброю, не муситиме базуватись в регіоні, де здійснюються завдання бо має значний радіус дії. "Жодний інший бомбардувальник не співставний з його ефективністю", - зауважив Остін.

Інновації США тривають і цей бомбардувальник буде здатний захистити нашу країну новою зброєю, яку навіть ще не винайшли
Ллойд Остін

Проект літака базується на 50 роках дослідження в сфері невидимості і, за словами посадовця, навіть "найбільш просунута система ППО матиме складнощі в тому, щоб виявити В-21 в небі".

"Інновації США тривають і цей бомбардувальник буде здатний захистити нашу країну новою зброєю, яку навіть ще не винайшли", - сказав Остін.

Він додав: "Оборона Америки завжди базуватиметься на стримуванні конфлікту. Тому ми знову чітко вказуємо можливому супротивнику: ризик та витрати агресії значно переважають будь-які можливі здобутки".

Як повідомляв АР, B-21 Raider — перший новий американський бомбардувальник за понад 30 років. Майже кожен аспект програми засекречено.

Напередодні його відкриття в п'ятницю на об'єкті ВПС у Палмдейлі, штат Каліфорнія, було опубліковано лише зображення бойового літака, зроблені художниками. Ці кілька зображень показують, що Raider нагадує чорний ядерний бомбардувальник-невидимку B-2 Spirit, який він з часом замінить.

У інформаційному бюлетені компанія Northrop Grumman, що базується у Фоллз-Черчі, штат Вірджинія, заявила, що використовує "новітні технології виробництва та матеріали, щоб гарантувати, що B-21 переможе системи обмеження доступу зони, з якими він зіткнеться", повідомляє АР.

В статті використано інформацію АР.

У Сполучених Штатах представили документальний фільм «Маріуполь. Невтрачена надія». Відео

У США представили документальний фільм «Маріуполь. Невтрачена надія». Це свідчення людей, які пережили окупацію міста та змогли врятуватися. На показі стрічки в передмісті Філадельфії побувала Ірина Соломко.

Більше

XS
SM
MD
LG