Спеціальні потреби

Актуально

Всесвітній економічний форум в Йорданії - 2003-06-25

В Йорданії цими днями закінчився Всесвітній економічній форум учасники якого обговорювали питання відбудови Іраку та ізраїльсько-палестинські відносини.

Всесвітній економічний форум відбувався в умовах зусиль Іраку та країн Близького Сходу оговтатись від потрясінь нещодавньої війни і безперервного ізраїльсько-палестинського конфлікту.

На триденний самміт--упродовж двадцять третього--двадцять шостого червня--до йорданського курортного міста Шуне, на березі Мертвого моря, з’їхалось понад тисячу керівників деяких найбільших корпорацій світу, політичних і громадських лідерів. Критики називають подібні форуми вузькопрофесійними балачками, які не дають значних практичних результатів, але учасники зустрічі в Йорданії все таки надіються, що завдяки започаткованому там діалогу вдасться допомогти оживити економічний сектор на Близькому Сході.

Від тисяча дев’ятсот сімдесятого року Всесвітні економічні форуми відбувались щороку біля вершин Альп у швейцарському місті Давос. До цього світова еліта зробила лише один виняток, зібравшись у Нью Йорку в знак солідарності зі Сполученими Штатами після вересневих тератак у дві тисячі першому році. Йорданія була обрана господарем цьогорічного форуму тому, що його організатори вважають цю країну «реґіональним лідером у політичних і соціальних реформах» на Близькому Сході. У вступному слові, на відкриті Всесвітнього економічного форму в Йорданії, президент КЛОС ШВАБ зазначив, що єдиною розв’язкою близькосхідньої проблеми є співпраця усіх секторів суспільства: «Виклики цього реґіону--і світу в цілому--не можуть бути полагоджені виключно політичними, чи бізнесовими лідерами, або діячами цивільного суспільства. Потрібні спільні зусилля, завдяки яким створювались би одночасно політична стабільність і правосуддя; економічний добробут та соціальний поступ».

Триденний форум в Йорданії закінчився без прийняття будь-яких резолюцій і офіційної заяви. Хоч цей самміт, фактично, не ставив перед собою ніяких конкретних цілей, але навіть звичайні розмови про мир, примирення а також про екологічні справи та водні ресурси цього реґіону (віддавна пройнятого ненавистю і нетолерантністю)---це віхова подія,--вважає господар цьогорічного форуму, король Йорданії Абдула. Він каже, що ключем до реґіональної стабільності і добробуту є припинення ізраїльсько-палестинського конфлікту. Паралельно на форумі обговорено за участю представників, так званого, квартету--тобто Об’єднаних Націй, Сполучених Штатів, Європейського Союзу і Росії--мирний процес на Близькому Сході. Звичайно, до примирення ізраїльтян і палестинців ще не дійшло, але можна було бачити як бізнесмени цих обох народів обмінювались думками під час семінарів і в залах нарад. Ізраїльсько-американський бізнесмен ОРІТ ҐАДІЄШ висловив сподівання на продовження цього діалогу: «Роблячи плани на майбутнє у цьому реґіоні, ми не можемо недооцінити важливості взаємного спілкування, прислуха́ння один до одного і усвідомлення важливості ролі кожного з нас.»

«Саме з цією ідеєю ми зібралися на Всесвітній економічний форум»...--додав цей бізнесмен.

Із новим спалахом палестинської інтифати у дві тисячі першому році і посиленням заходів безпеки на окупованих Ізраїлем територіях багато палестинців втратило роботу і зубожіло. Заворушення також вдарили по ізраїлській економіці. Опріч ізраїльсько-палестинського мирного процесу іншим важливим питанням на порядку денному Всесвітнього економічного форуму була справа відбудови Іраку. В обговренні цього питання взяли участь представники тимчасового іракського уряду--як іракці так і американці--та іракські бізнесмени. Один із них Махмуд Ахмед Утман, який очолює фінансово-інвестиційну компанію, у розмові з кореспондентами сказав, що до війни в Іраку все зосереджувалось у руках однієї людини--Саддама Гусейна--і що перехідний період триватиме деякий час: «Коли ця людина зникла, ціла держава рухнула. В такій порожнечі нелегко все починати наново. Хоч вже є багато поліпшень, але багато ще потрібно зробити».

Всесвітній економічний форум звернув увагу світу на необхідність розвитку торгівлі на Близькому Сході. Американські представники представили на ньому план Вашінґтону про створення в цьому реґіоні упродовж наступних десяти років «зони вільної торгівлі» для сприяння стабільному розвитку і оживленню комерції. Сполучені Штати заявили, що вони підтримуватимуть усі зусилля мирних країн Близького Сходу, які прагнуть вступити до Світової організації торгівлі.

Світовий Банк негайно відгукнувся на заклик Форуму. Він пропонує щоб країни Близького Сходу і Північної Америки провели негайно торговельні та інвестиційні реформи, в яких закладені можливості швидшого зростання ринку праці. Тепер середній рівень безробіття у цьому реґіоні--п’ятнадцять відсотків. Він подвоївся впродовж останніх двадцяти років і є одним із найвищих у світі.

Щойно відбулася також дводенні наради ООН у справі відбудови Іраку. На них прийнято рішення провести в жовтні конференцію (спонзорами якої будуть Об’єднані Нації, Світовий Банк, Євросоюз, Японія і Сполучені Штати) у справі того щоб задовольнити всі потреби у відбудові Іраку до дві тисячі четвертого року.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG