Спеціальні потреби

Актуально

Чи виступатиме Україна донором безпеки у Чорноморському регіоні? - 2003-07-05

Міжнародна конференція на тему „Євроатлантична інтеграція України: регіональна безпека і проблема внутрішньої трансформації” завершила свою роботу в Одесі. На форумі було обговорено кілька актуальних проблем реалізації євроатлантичного курсу України, зокрема – роль України в стратегії другої хвилі розширення НАТО, критерії членства в блоці, відповідності їм.

У заході брали участь представники штаб-квартири НАТО, Ради безпеки і оборони України, представники Фонду Еберта в Україні. Серед організаторів була Одеська обласна державна адміністрація та Центр міжнародних досліджень Одеського національного університету.

Значення Одеського регіону для України і НАТО неухильно зростає. Про це, під час виступу на конференції, заявив Голова обласної держадміністрації Сергій Гриневецький. За його словами, підтвердженням цього служить проведення в Одеській області міжнародних навчань „Кооператив партнер 2003”, метою яких є налагодження співпраці між силами НАТО і країнами-партнерами. „Навчання подібного рівня вже стали традицією в нашому регіоні” – підкреслив Сергій Гриневецький.

Голова облдержадміністрації зазначив, що з розширенням НАТО південні сухопутні і морські кордони Одеської області стануть своєрідною лінією між Україною та Альянсом.

У своєму виступі він наголосив: ”На нашу думку було б доцільним створення міжнародних підрозділів з боротьби з наслідками техногенних та природних надзвичайних ситуацій. Ключовим для нас в данному питанні є співпраця Одеської області з румунськими та молдовськими територіями – в рамках єврорегіону „Нижній дунай”, який отримав минулого року нагороду як набільш розвинутий єврорегіон.

В умовах розширення Європейського Союзу та НАТО на Схід – транскордонна співпраця набуває особливого значення. Вона стає одним із засобів реалізації євроінтеграційних намірів України через запровадження ефективної регіональної політики та використання потенціялу регіонів”.

Один з учасників конференції - Директор Інституту соціальних наук Одеського національного університету, завідуючий кафедрою міжнародних відносин Ігор Коваль в інтерв”ю Голосу Америки висловив переконання, що політичні і наукові кола Києва зрозуміли - міцність держави не може формуватися лише за рахунок столиці. В регіонах України є значні інтелектуальні ресурси, які мають бути задіяні. Зокрема, є такий ресурс і в Одеському національному університеті.

„Йшлося про дуже важливий для України і нашого регіону – південний напрямок зовнішньої політики, який ще достатньо не вивчений, але – це один з найбільш перспективних напрямків зовнішньої політики. Він не обтяжений проблемами, які є у України як із Заходом так і з Росією. Це перспективно з точки зору – політичної, прагматичної, торговельно-економічної. Одеський регіон може бути корисним завдяки своїй стратегічності. Це і річка Дунай, і транспортні коридори ...”

Заступник директора Національного Інституту стратегічних досліджень Григорій Перепелиця вважає, що конференція „Євроатлантична інтеграція України: регіональна безпека та проблеми внутрішніх трансформацій” присвячена реалізації стратегії України спрямованої на вступ до блоку НАТО.

Щодо перспектив вступу України до НАТО пан Перепелиця сказав: „Цю перспективу окреслив посол США в Україні Карлос Паскуаль. Він сказав, що ми можемо очікувати, що до 2008 року Україна може стати членом НАТО. Але, Він сказав потім, що питання про вступ України до НАТО стане остаточно зрозумілим лише після президентських виборів. Це буде основним знаком. НАТО є спільнотою демократичних країн і ми маємо продемонструвати нашу відданість демократичним принципам”.

Григорій Перепелиця так само наголосив, що поширення сфери впливу НАТО на Чорноморський регіон – означає посилення стабільності і зміцнення демократії і безпеки в країнах Чорноморського регіону. Це основний висновок.

„Наша конференція не випадково проходить саме в Одеса. Україна може виступати дуже впливовим гравцем у Чорноморському регіоні, впливати на ті процеси які тут відбуваються. Протягом роботи нашої конференції Директор Центру інформації та документації НАТО Мішель Дюре сказав, що Україна може виступати донором безпеки... Це буде наш внесок у європейську безпеку. У НАТО ми крокуємо не з порожніми руками, ми можемо йти з вагомим внеском реалізації наших інтересів”.

Під час конференції „Євроатлантична інтеграція України: регіональна безпека та проблеми внутрішніх трансформацій” було обговорено низку актуальних проблем реалізації євроатлантичного курсу України, а саме: роль країни в стратегії другої хвилі розширення НАТО, стан та перспективи зміцнення субрегіональної безпеки після другої хвилі розширення НАТО, критерії членства в НАТО та відповідальність їм України.

Всі новини дня

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

"Путін брехав навіть гірше, ніж Лукашенко". На Заході реагують на зустріч союзників Кремля

Саміт ОДКБ в Москві, Кремль 16 травня 2022 року (Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

В понеділок в Москві відбувся саміт "Організації договору про колективну безпеку" (ОДКБ), що об'єднує Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.

Засідання, яке мало бути святковим, адже відбувалось у 300-річчя організації "швидко стало демонстрацією ізоляції Путіна навіть серед сусідів Росії", пише New York Times. Єдиним із союзників Путіна, який на саміті прямо підтримав війну Росії в Україні, став білоруський керівник Олександр Лукашенко, йдеться у статті. Він повторив свої звинувачення проти Заходу у продовженні війни в Україні, щоб послабити Росію.

Хоча Казахстан і Киргизстан можуть мати розбіжності з Росією щодо війни в Україні, обидві ці країни хочуть посилити ОДКБ, зауважує у Twitter аналітик Оксфордського університету Самуель Рамані. Казахстан виступив з більшу участь організації в миротворчих зусиллях ООН, а Киргизстан закликав до координації зусиль проти західних санкцій, відзначає експерт.

На невдоволений вигляд Путіна під час події звернув увагу дослідник Джорджтаунського університету Андерс Аслунд. "Путін брехав більше, ніж Лукашенко", - зауважив Аслунд в соцмережевому дописі. Він перерахував озвучені тези російської пропаганди, що прозвучали під час засіданні, і які раніше спростовували в Україні та на Заході, зокрема щодо українських біолабораторій, буцімто знайдених Росією, та буцімто того, що Путін "воює з нацизмом в Україні".

Також під час саміту Путін заявив, що вступ Фінляндії те Швеції до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури. Він також оголосив про проведення масштабних військових навчань організації восени 2022 року, повідомляють ЗМІ.

Пентагон: Російські удари в районі Львова спричинили незначні пошкодження в Яворівському центрі

Росія з Чорного моря запустила біля шести ракет по регіону Львова, повідомив посадовець Пентагону США під час брифінгу в понеділок, пише журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Найімовірніше запуск вівся з підводного човна. Одна з ракет влучила по навчальному оборонному центру в Яворові, однак завдані пошкодження є незначними, додав посадовець і зауважив, що відомостей про постраждалих немає.

"Я не маю повної видимості з цих ударів, - заявив посадовець, пишуть ЗМІ. - Видається, що вони були спрямовані на навчальний об'єкт і з цього ракурсу ми можемо бачити незначні пошкодження декількох споруд".

Посадовець Пентагону наголосив на ролі, яку американські гаубиці грають в українському контрнаступі. Українські сили, за словами посадовця Пентагону, які наводить Селдін, повернули контроль над декількома містами.

"За нашими даними, на основі наших розмов з українцями, 74 (з 90 [переданих США гаубиць] задіяно в бою" поблизу Харкова та на Донбасі, зауважив посадовець.

В понеділок відбулась розмова між міністром оборони України Олексієм Резніковим та очільником Пентагону Ллойдом Остіном. Резніков написав у соцмережах, що повідомив Остіну "як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред)".

Під час спілкування з пресою представник Пентагону, за словами Селдіна, також озвучив дані з оборонних поставок для України за минулу добу. Він зауважив, що до регіону було проведено 10 авіапоставок з 7 країн.

Резніков розповів голові Пентагону про успішне використання проти Росії гаубиць M777

Як розповів український міністр оборони, однією з тем розмови з його американським колегою став дзвінок голови Пентагону міністру оборони Росії

Міністр оборони України Олексій Резніков 16 травня провів телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

«Обговорив ситуацію на полі бою та військові потреби України. Розповів йому, як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред.). Ми також обговорили його дзвінок міністру оборони Росії. Вдячний Ллойду Остіну за непохитну дипломатичну та військову підтримку України», – розповів про деталі дзвінка Олексій Резніков.

13 травня – вперше після початку війни РФ в Україні, – міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Як повідомили у Пентагоні, очільник американського Міноборони закликав російського міністра «до негайного припинення вогню в Україні і наголосив на важливості підтримки ліній зв’язку».

Водночас російські медіа повідомили, що сторони обговорили «актуальні питання міжнародної безпеки, зокрема ситуацію в Україні».

У Росії також заявили, що розмова відбулася з ініціативи американської сторони.

McDonald's, Renault виходять з Росії

Архівне фото: ресторан McDonald's в російському місті Дімітров, 6 грудня 2014 року

Після більш ніж 30-річної присутності в Росії, популярна американська мережа швидкого харчування оголосила про продаж активів і зупинку бізнесу в Росії.

Компанія, прихід якої до СРСР пов'язували з поширенням "перебудови" та "гласності", тепер заявила, що подальше перебування в Росії не відповідає цінностям компанії.

"Гуманітарна криза, спричинена війною в Україні та непередбачувані умови діяльності спонукали McDonald's до висновку, що продовжувати власність бізнесу в Росії не є доцільним і не співпадає з цінностями McDonald's", - йдеться в заяві компанії. До мережі McDonald's в Росії належить більше 850 ресторанів, де працюють більше 62 000 людей, заявили в компанії. Там підтвердили віддансть захисту працівників у період продажу активів.

Французький автовиробник Renault також оголоси про продаж активів в Росії, вартістю більше 2 мільярдів доларів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України, близько тисячі компаній оголосили про добровільне скорочення бізнесу в Росії, йдеться в дослідженні Єльського університету.

Так, напрвклад, британська нафтова компанія ВР заявила про перегляд своїх акціонерних відносин з російською нафтовою компанією "Роснєфть", компанія-виробник газованих напоїв PepsiCo оголосила зупинку продажів Pepsi-Cola в Росії через "жахливі події, що відбуваються в Україні". Багато компаній все ж вирішили продовжити ведення бізнесу в Росії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG