Спеціальні потреби

Саміт ГУУАМ в Ялті - 2003-07-07


У Ялті відбувається самміт ГУУАМ. На ньому присутні представники 17 країн Європи, Азії та Америки а також - семи міжнародних організацій. Проте очікуваний високий представницький рівень самміту не виправдався. До Ялти приїхали лише два президенти - України та Грузії. Решта країн ГУУАМ відправили на самміт лише своїх представників.

Сьогодні глави делегацій країн-учасниць ГУУАМ підписали угоду про створення Віртуального центру для боротьби із тероризмом, організованою злочинністю, поширенням наркотиків та іншими небезпечними видами злочинів.

За підсумками зустрічі були також підписані меморандум про взаєморозуміння держав-учасниць ГУУАМ щодо сприяння торгівлі та транспортуванню, угоди між урядами держав про співробітництво у сфері попередження надзвичайних ситуацій та їх наслідків, угоди про співробітництво у галузі освіти, у митних справах та охороні державних кордонів.

Раніше передбачалось, що основним питанням Ялтинського самміту має стати питання розвитку нафтотранспортних коридорів, однак в оновленій програмі зустрічі його не виявилось.

Між тим це не завадило Президенту України Леоніду Кучмі заявити, що транспортування каспійської нафти через нафтопровід Одеса-Броди стає найважливішою складовою співробітництва країн членів ГУУАМ. Він зокрема нагадав, що Європейський союз вже визнав перспективність і економічну вигоду цього проекту.

Напередодні свого виступу Леонід Кучма зустрівся із другим заступником держсекретаря США Стівеном Пайфером. Як повідомляють інформагентства, Пайфер відзначив значний прогрес України у виконанні Плану дій “Україна-НАТО” на 2003-й рік, а також підкреслив значення самміту для активізації співробітництва між ГУУАМ та Сполученими штатами. Стівен Пайфер також повідомив, що США нададуть країнам-членам ГУУАМ - мільйон доларів для створення антитерористичного центру, а також для розвитку торгівлі та транспортних шляхів. Він додав, що Вашингтон готовий фінансувати і інші проекти ГУУАМ, якщо будуть висунуті відповідні пропозиції.

Ще одним цікавим моментом самміту для України стало повідомлення Леоніда Кучми, що можливою датою зведення в один рік президентських і парламентських виборів може стати 2014 рік. Про це після розмови з українським Президентом заявив Посол США в Україні Карлос Паскуаль. За його словами, він і заступник помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Стівен Пайфер повідомили українському лідеру про існуючу думку, що головною метою «спроби сумістити президентські і парламентські вибори є пролонгація терміну перебування президента України у влади.” Проте Леонід Кучма заявив, що коли вперше заговорив про це публічно в ході звернення до Верховної Ради у лютому, він говорив, що такі спільні вибори можуть відбутись у 2014 році, оскільки зараз ще не настав час, для такого кроку.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG