Спеціальні потреби

День народонаселення ООН - 2003-07-08


Кожна шоста людина у світі це підліток. «Один мільярд підлітків--право на здоров’я, інформацію та послуги»--гасло цьогорічного Дня народонаселення ООН, що відзначається у всьому світі одинадцятого липня.

Фонд Народонаселення ООН – одна з провідних агенцій Організації Об’єднаних Націй, що займається питаннями репродуктивного та статевого здоров’я. В Україні цей всесвітній Фонд діє з 97 року; ключова ділянка його роботи – інформація; цільова аудиторія – молодь.

Фонд опікується профілактикою ВІЛ/СНІДу, пропагує сучасні методи контрацепції, безпечну поведінку, здоровий спосіб життя. Як каже координатор програм ООН в Україні Борис Ворник, День Народонаселення саме й запроваджений для того, щоб привернути увагу до цих проблем:

“Наш фонд, Фонд народонаселення Організації Об’єднаних Націй 11 липня якраз і проводить подібні заходи з журналістами, представниками урядів, щоб привернути їх уваги до питання народонаселення, до розробки національної демографічної політики в країні, щоб показати важливість цих питань для уряду самої країни.”

Партнер Фонду Народонаселення – Дитячий Фонд ООН “Юнісеф”. Голова українського представництва Джеремі Гартлі окреслює пріоритети “Юнісеф” в Україні:

“Пріоритети ЮНІСЕФ в Україні на наступні 3 роки – це здоров’я дитини на ранніх стадіях розвитку, подолання йододефіциту, профілактика СНІДу та захист прав дітей”, -- каже голова представництва.

Проблема народонаселення, а власне, його скорочення дуже актуальна для України. Якщо в 93 році населення України становило 52,2 мільйона, то зараз нас лише 48 мільйонів, тобто відбулося скорочення на 4 і 2 десятих мільйона. Якщо скорочення і далі триватиме такими темпами, то в 2050 році українців стане удвічі менше, -- кажуть науковці. За словами професора-демографа Валентини Стешенко, поняття демографічної кризи в Україні не вичерпується самими лише кількісними показниками:

“Чому демографічна криза? Депопуляція, тобто скорочення населення за рахунок перевищення смертності над народжуваністю відбувається і в розвинутих країнах, зокрема Європи, і таких країн досить багато. Саме тому, що у нас не лише зменшується чисельність населення, але і відбувається погіршення якості населення.”

“Якість населення” визначається такими показниками, як здоров’я, зайнятість, харчування, освіта. І тут Україна так само переживає різкий спад. Проблиск позитивної тенденції демографи вбачають у тому, що в 2002 році ледь-ледь, на нуль і чотири сотих підвищився сумарний показник народжуваності в Україні. А от щодо зниження дитячої смертності, кажуть вони, то тут немає добрих новин: за офіційними даними, на тисячу народжених дітей, десятеро вмирає до року, проте як засвідчують демографічні дослідження, реальна цифра удвічі вища від офіційної статистики.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG