Спеціальні потреби

Актуально

Парламентська більшість виявила мужність? - 2003-07-11

Конфлікт в українському парламенті навколо направлення до конституційного суду проектів змін до Конституції вичерпав себе в останній день роботи цієї сесії. За постанову, яка визначає порядок направлення документів до Конституційного суду, віддала свої голоси рекордна кількість депутатів – чотириста.

Протистояння, яке тривало два тижні і фактично блокувало роботу парламенту нарешті успішно завершилося. Депутати ухвалили постанову, у якій передбачено, що у разі наявності 150-ти підписів депутатів, проект змін до Конституції автоматично має бути спрямований до Конституційного суду.

Дані статі передбачають, що внесені зміни не мають скасовувати та суперечити основним правам та свободам людини. Відтак тепер до Конституційного суду мають надійти обидва проекти – президентський та парламентський. А правовий комітет Верховної Ради має розробити чітку процедуру розгляду внесення змін до Основного закону.

Практично теж саме весь цей час пропонувала опозиція. І всі ці дні фракції більшості наполягали на голосуванні. В останній день сесії несподівано вдалося найти порозуміння. Більшовики кажуть, що вони пішли на компроміс, опозиціонери у свою чергу переконані, що їм вдалося переломити ситуацію в парламенті.

Говорить Віктор Ющенко, Наша Україна: див. аудіо запис.

Представники більш радикальної опозиції у свою чергу переконані, що наказ про відступ фракціям більшості дав саме Президент Кучма, який ніби то останнім часом був змушений дещо змінити свої плани.

Говорить Юлія Тимошенко: див. аудіо запис.

Тепер, як кажуть в Україні, м’яч на іншому полі – на полі Конституційного суду. Саме цей орган повинен вивчити обидва законопроекти і визначити, чи відповідають вони вимогам Основного закону. Вже зараз депутати кажуть, що у президентському варіанті передбачається обмеження прав депутатів, оскільки президент зможе розпустити їх до кінця каденції, хоча в Конституції записано, що вони мають представляти своїх виборців чотири роки.

Після висновку суддів розгляд конституційної реформи знову перенесеться у будинок парламенту. Для його остаточного схвалення необхідно буде спочатку отримати підтримку 226-ти, а потім трьохсот народних обранців. Але це буде вже восени.

Всі новини дня

Столтенберґ: щоб говорити про членство в НАТО, необхідно, щоб Україна перемогла як суверенна та незалежна країна

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ звертається до учасників засідання міністрів країн НАТО, 30 листопада, Бухарест (AP Photo/Andreea Alexandru)

"Найбільш нагальним завданням є забезпечити, щоб Україна перемогла як демократична суверенна країна в Європі", - заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ в середу, відповідаючи на питання щодо того, чи не заслужила Україна більше на шляху до НАТО, ніж обіцянки.

Напередодні Столтенберґ підкреслив, що НАТО продовжує політику відкритих дверей щодо членства в НАТО, а "Росія не має права вето" щодо нових членів. "Ми дотримуємося цього також і з питання членства України", - додав генсек Альянсу.

Якщо Україна не переважить як незалежна суверенна держава, звичайно, питання членства не буде обговорюватись взагалі, бо не буде України як кандидата в члени
Єнс Столтенберґ

Під час прес-конференції за результатами двох днів засідань міністрів закордонних справ країн НАТО в Бухаресті, Столтенберґ підткреслив в середу, що союзники мають "мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України". Він також наголосив, що на засіданні в Бухаресті "союзники підтвердили готовність допомагати Україні сучасною зброєю, боєприпасами та паливом, потрібними Україні для захисту ".

"Якщо Україна не переважить як незалежна суверенна держава, звичайно, питання членства не буде обговорюватись взагалі, бо не буде України як кандидата в члени", - додав він.

Для того, щоб наблизити Україну до членства, наголосив Столтенберґ, потрібно розвивати більш тісне співробітництво з Україною, як на політичному так і на практичному рівнях, "зміцнювати їхні інституції, допомогти їм перейти від стандартів та устаткування радянської епохи на сучасні стандарти та устаткування НАТО і доктрини".

Під час другого дня засідань, 30 листопада, міністри країн-членів НАТО обговорили відповідь Альянсу на виклики з боку Китаю та тиск Росії на партнерів НАТО, включаючи Боснію та Герцеговину, Грузію і Молдову. Міністри цих країн були присутні на засіданні в НАТО.

Залежність від російського газу "також має змусити нас оцінити нашу залежність від інших авторитарних режимів, не в останню чергу від Китаю, коли йдеться про наші канали поставок, технології, або інфраструктуру", заявив Столтенберґ.

У вівторок міністри країн Альянсу зустрілись з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

Україна вітає пропозиції зброї. Про можливість надання систем "Патріот" поки немає відомостей

Архівне фото: Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

БУХАРЕСТ (AP) — Міністр закордонних справ України заявив у середу, що дипломати НАТО дали йому низку нових обіцянок щодо озброєння своєї країни, але відмовився сказати, чи це включає надання систем “Патріот”.

Дмитро Кулеба виступив на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Бухаресті (Румунія). Головним питанням на зустрічі було надання Україні зброї та обладнання для відновлення її зруйнованої електромережі, щоб пережити зиму під російським бомбардуваннями.

На зустрічі "ми почули низку зобов'язань, нових зобов'язань від різних членів НАТО щодо надання Україні більшої кількості оборонної зброї та енергетичного обладнання", - сказав Кулеба журналістам.

Кулеба заявив у вівторок, що Україні найбільше потрібні “Патріоти” і трансформаторі струму, щоб впоратися з тим, що, за словами НАТО, є цілеспрямованими російськими ракетними ударами, які мають на меті пошкодити енергосистему України перед зимою.

Україна хоче отримати більше американських ракетних батарей “Патірот” або інших системи протиповітряної оборони, які є більш досконалими, ніж ті, які вона отримала від Сполучених Штатів та інших союзників, щоб блокувати російські авіаудари. Кулеба не відповів на неодноразові запитання журналістів перед зустріччю з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у середу про те, чи отримав він якісь зобов’язання щодо “Патріотів”.

«Мені цілком зрозуміло, що міністри закордонних справ країн НАТО залишаються сильною, рішучою та рішучою підтримкою України зброєю та іншою допомогою», — сказав Блінкен.

ЄС пропонує міжнародний трибунал для суду над Росією за агресію в Україні

Олена Зеленська, дружина президента України, у виступі перед британськими депутатами наголосила, що українці хочуть не просто перемоги у війні, а досягнення справедливості. Лондон 29 листопада 2022 р.

Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що спеціальний суд повинен мати підтримку Організації Об’єднаних Націй.

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, включно зі злочином агресії проти суверенної держави. Ось чому ми, і надалі підтримуючи Міжнародний кримінальний суд, пропонуємо створити спеціальний суд з допомогою ООН для розслідування і притягнення до відповідальності за російський злочин агресії. Ми готові почати працювати з міжнародною спільнотою, щоб зібрати якомога ширшу міжнародну підтримку», - наголосила Урсула фон дер Ляєн.

Росія та її олігархи повинні відшкодувати Україні за руйнування і оплатити відбудову країни.
Урсула фон дер Ляєн

Низка міжнародних судів вже розглядають справи пов'язані зі злочинами, скоєними в ході російської війни проти України, зокрема розслідування веде Міжнародний кримінальний суд у Гаазі.

Але існуючі міжнародні суди не мають повноважень розглядати, наприклад, питання агресії однієї держави проти іншої, а також не можуть судити підозрюваних заочно.

США та інші країни вже співпрацюють з Міжнародним кримінальним судом, а також самостійно збирають дані про злочини скоєні російськими військами в Україні.

«Агресія проти України це демонстративне порушення Хартії ООН, і ми маємо щораз більше доказів, що ця агресія супроводжується систематичними воєнними злочинами», - сказала нещодавно «Голосу Америки» спеціальна представниця Державного департаменту США Бет Ван Скаак.

Встановлення справедливості

Україна віддавна закликає до створення спеціального міжнародного трибуналу, звинувачуючи російських військових і політичних лідерів у розв’язанні загарбницької геноцидної війни, в ході якої скоюються воєнні злочини.

Але нам потрібна не лише перемога. Нам потрібна справедливість.
Олена Зеленська

Прикладом для такого спеціального міжнародного суду називають Нюрнберзький трибунал, на якому судили лідерів нацистської Німеччини за злочини скоєні під час Другої Світової війни.

Дружина українського президента Олена Зеленська у виступів перед британськими парламентаріями 29 листопада у Лондоні наголосила, що українці домагаються справедливості.

«Ми не здамося. Але нам потрібна не лише перемога. Нам потрібна справедливість... Неможливо було уявити, що після всіх злочинів нацистів їх залишать непокараними. Так само цього не уявляємо й ми. Так само й ми прагнемо, щоб була справедливість і для наших людей, проти яких спрямовані російські ракетні рейди», – заявила Олена Зеленська.

Конфіскація російських активів

«Росія та її олігархи повинні відшкодувати Україні за руйнування і оплатити відбудову країни», - підкреслила Урсула фон дер Ляєн, вказавши, що зараз вартість спустошень в Україні сягає 600 мільярдів євро.

За словами Урсули фон дер Ляєн «ми маємо засоби змусити Росію заплатити».

«Ми заблокували резерви російського Центрального банку на 300 мільйонів. Ми також заморозили 19 мільярдів євро грошей російських олігархів», - нагадала вона.

Президентка Єврокомісії запропонувала, щоб ЄС з партнерами створили спеціальний фонд для інвестування заморожених коштів, а прибутки передавати Україні.

«А коли санкції будуть зняті, ті кошти треба буде використати таким чином, щоб Росія виплатила повне відшкодування за спустошення вчинене в Україні», - сказала Урсула фон дер Ляєн.

Вона підкреслила, що такі кроки вимагатимуть створення юридичної бази, над якою вона закликала працювати разом з західними партнерами негайно.

Дивіться також:

НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:28 0:00

Митці Лос-Анджелеса продають свої роботи на аукціоні, щоб допомогти Україні пережити зиму. Відео

Художники та скульптори Лос-Анджелеса продають на аукціоні свої роботи, аби допомогти Україні пережити зиму.  У Каліфорнії пройшов аукціон за участю близько 20 митців, яким не байдужа доля України. На події побувала Христина Шевченко. 

Український чемпіонат з футболу під час війни назавжди увійде в історію. Відео

Український чемпіонат з футболу під час війни назавжди увійде в історію. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:56 0:00

У Катарі – Чемпіонат світу з футболу, а в Україні закінчилась перша половина футбольного сезону. Він відбувся у всіх трьох професійних лігах, попри ракетні обстріли. Хоч і за порожніх трибун, український чемпіонат під час війни назавжди увійде в історію. Розповідає Омелян Ощудляк.

Більше

XS
SM
MD
LG