Спеціальні потреби

Актуально

Прощання К.Паскуаля - 2003-07-21

Свою прощальну промову четвертий посол США в Україні Карлос Паскуаль виголосив перед випускниками українсько-американських програм обміну, які з’їхались до Києва з усіх куточків України. Американський дипломат згадав основні події трьох років своєї посольської місії – що, як він сказав, промайнули швидко як один день, але були насичені, наче ціле життя.

Основні з виголошених заяв стосувалися, однак, не минулого, а майбутнього –зокрема перспектив входження України до євроатлантичних структур, а також майбутніх президентських виборів.

Згадавши історичне, за його словами, рішення, прийняте Україною в травні минулого року, про намір вступати до НАТО, посол вкотре наголосив, що реальність цих планів залежатиме виключно від якості української демократії та дотримання верховенства права. Жодне інше питання, сказав він, не важитиме більше для визнання України європейською демократією. І в цьому контексті згадав про майбутні президентські вибори.

У демократичній державі продовжити чи додати третій президентський термін означає зміну основоположних правил, порушення верховенство права та зраду духові демократії. Нас надзвичайно тішить і ми вітаємо президента Кучму, який в останні кілька тижнів постійно і твердо заявляв, що вибори відбудуться в жовтні 2004-го. І ми сподіваємось, що пропрезидентський табір дослухається до його слів і діятиме відповідно.

Продовження президентських повноважень або третій термін мали б наслідком подальшу ізоляцію України, -- заявив Карлос Паскуаль. І в цьому зв’язку назвав “надзвичайно конструктивним кроком” те, що український парламент уник ситуації, за якої лише один президентський законопроект змін до Конституції був би надісланий до Конституційного Суду, надіславши натомість на експертизу обидва проекти – як президентський, так і парламентський.

Досягнутий компроміс, сказав пан Паскуаль, створили атмосферу діалогу, в якій може бути отримана професійна порада як Конституційного Суду, так і авторитетної в Європі Венеціанської комісії, а Україна зможе здійснити таку конституційну реформу, яка не суперечитиме її цілям інтегруватися в Європу.

Іншого роду політична драма розгортається в переддень президентських виборів у таборі опозиції, -- каже Карлос Паскуаль. І тут мова не так про конституційність, як про лідерство. Це відбилося в гаслах двох політиків.

Пан Ющенко говорить, що буде єдиний лідер від демократичних сил, і пані Тимошенко говорить що буде єдиний лідер від опозиції. Ця різниця, каже посол, пояснює багато що. Він передбачає, що змагання за президентство буде жорстоким. Сполучені Штати, за його словами, не братимуть сторону жодного конкретного кандидата, а обстоюватимуть рівні правила гри та можливість для українського народу, щоб його голос був почутий.

Пан посол згадав також про недавню кризу з продовольчими цінами в Україні, в якій, за його словами, нема сенсу винити трейдерів, і знову підкреслив, що використанням нафтогону Одеса-Броди у саме в європейському, а не в зворотному напрямку дасть змогу Україні вийти на європейський ринок та підвищити комерційну зацікавленість в Україні.

У своїй прощальній промові пан посол не згадав про «кольчужний скандал», що призвів до найбільшої за всі роки кризи в українсько-американських стосунках. А на запитання, про те, чи має намір Америка повертатися до «кольчужної справи», відповів, що сторони так і не дійшли у цій справі згоди, однак мають винести уроки, зокрема щодо надійності української системи експортного контролю, аби подібні кризи не могли повторитися в майбутньому.

Як сказав Карлос Паскуаль, він залишає Україну в настрої «обережного оптимізму». Україна, за його словами, має чудові досягнення, однак нині стоїть перед важливим випробуванням, яке й визначить, чи йтиме вона далі демократичним шляхом.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG