Спеціальні потреби

Огляд економік низки країн - 2003-08-01


Китайська економіка починає оживати не зважаючи на період атипової пневмонії, який сильно підірвав її розвиток. Національне статистичне бюро статистики Китаю звітує, що в другому кварталі економіка зросла на понад шість відсотків, а в середньому за перше півріччя--на понад вісім відсотків.

Упродовж перших місяців цього року, ще до кризи, темпи її росту становили десять відсотків. Не дивлячись на теперішні, найнижчі від дев’яносто другого року поквартальні показники, китайська економіка далі вважається найшвидше зростаючою у світі. Хоч найважливіші її сектори не постраждали від епідемії атипової пневмонії, але китайські посадовці визнають, що ресторанній і туристичній галузі нанесено велику шкоду.

Сектор послуг у Китаї зріс лише до одного відсотка у порівнянні до шести процентів, які були торік у цей же період. Погіршилась також ситуація із безробіттям у сільській місцевості. Проведене урядом у червні дослідження вказує, що сімдесят п’ять відсотків китайців із сільських місцевостей, які працювали у містах, залишили роботу побоюючись епідемії і ніколи не повернулись назад.

Це викликає занепокоєння уряду Китаю зростанням рівня бідності у селах, не зважаючи, на (з першого погляду) оптимістичні економічні перспективи. Щоб втримати ситуацію відносно під контролем, зростання валового внутрішнього продукту Китаю повинно бути не нижче семи відсотків--кажуть китайські аналітики.

Гонконг був другою найбільше пораженою атиповою пневмонією, після материкового Китаю, територією. Побоювання заразитись цією недугою призвело до масового спаду у квітні і травні туризму та занепаду роздрібної торгівлі, яка у порівнянні із цим же періодом минулого року понизилась на понад одинадцять відсотків. Тепер Гонконг одужує і знову починає приваблювати до себе своїм інвестиційним, бізнесово-дружелюбним кліматом, низькими податками та ринковою свободою.

Нещодавно гонкогзькі посадовці радо привітали щорічний звіт про «Економічну свободу в світі», де їхнє місто отримало найвищу відзнаку. Економіку міста Гонконґ визнано найвільнішою із поміж усіх. У звіті представлено сто двадцять три країни, які оцінювались по показниках за дві тисячі перший рік у тридцяти восьми категоріях, зокрема, щодо урядових оподаткувань і витрат; норм регулювання бізнесу; вільного потоку інформації, людей та капіталу.

Цей звіт оприлюднено саме у час дебатів в Гонконґу щодо особистої свободи громадян, що спричинилось до найбільшої урядової кризи від часу повернення Китаєві цієї колишньої британської колонії шість років тому. Теперішні політичні протести можуть вплинути на статус вільної економіки Гонконґу в майбутньому.

Економіка Японії--яка є другою по величині у світі--переживає тепер найбільший економічний спад за останніх п’ятдесят років. Вона поражена безробіттям у час масових звільнень довголітніх працівників, яких компанії намагаються позбутись у зусиллях зменшити обсяг витрат. Хоч ця стратегія, згідно з повідомленнями, приносить деяким компаніям прибутки, проте ринок праці надзвичайно залишається обмеженим, особливо для молоді і жінок.

Японія також має рекордно велику державну заборгованість--п’ять з половиною трильйона доларів, яка у порівнянні з минулим роком збільшилась на десять відсотків. Це викликано, здебільшого, спадом податкових надходжень і збільшенням випуску урядових боргових зобов’язань--з продажем яких Токіо пов’язує надію на економічне одужання.

Столичний Токіо очолює тепер список міст із найвищим прожитковим мінімумом. Щорічний звіт консалтингової фірми МЕРСЕР Г’ЮМЕН РІСОРС вказує, що Токіо випередило цього року Гонконг. Фактично, з десяти найкоштовніших міст світу п’ять припадає на азійські міста. Після Токіо друге місце зайняла Москва, відтак йде Осака, Гонконґ і Пекін.

Національні авіалінії Лаосу--азійської держави на південному сході--повідомили про оновлення свого застарілого турбогвинтового авіафлоту новими аеробусами на сто сорок місць у сподіванні оживити туризм в країні. Впродовж останніх десяти років чотири лаоські літаки розбились у віддалених гірських регіонах. Оновити авіаіндустрію Лаосу допомогла міжнародна громадськість, зокрема, Світовий Банк, Франція, В’єтнам, Сінгапур та деякі відомі компанії світу.

XS
SM
MD
LG