Спеціальні потреби

Актуально

Останні заяви Л.Кучми щодо внутрішньої та зовнішньої політики - 2003-10-01

Президент Леонід Кучма зробив сьогодні низку заяв щодо питань внутрішньої та зовнішньої політики України. Президент висловив критику на адресу уряду Віктора Януковича за непрофесійні дії під час зернової кризи, та зробив зауваження за недоліки у формуванні проекту бюджету на наступний рік.

Більша частина виступу президента була присвячена економічним питанням. Леонід Кучма зазначив, що в цілому задоволений тим, як розвивалася економіка країни протягом року. Він відзначив зростання національного ВВП, промислового виробництва та ріст доходів населення на 15%.

Серед прорахунків уряду Януковича він назвав запізнілу реакцію на зернову кризу та зростання цін на пальне, яке почалося в серпні. Дуже жорстко критикував президент і проект бюджету, який підготував уряд. Не задоволений також президент тим, як прем’єр міністр веде засідання кабінету, запрошуючи туди журналістів і народних депутатів. Однак кадрових висновків президент пообіцяв не робити.

Л.Кучма: „У мене нема ні в думках, ні бажання відправляти уряд у відставку. Підстав для цього немає. Хоча зауваження я зобов’язаний сказати. На засіданнях уряду не повинно бути ні журналістів, ні зайвих людей. Не треба перетворювати засідання уряду в шапіто.”

Серед економічних запитань, які ставили президенту, була і проблема трубопроводу Одеса-Броди. Навколо напрямку його використання йде дискусія. Частина експертів пропонує транспортувати ним каспійську нафту до Європи. Але російські компанії наполягають на „реверсному” використанні трубопроводу. Вони пропонують транспортувати свою нафту до Одеси. Незабаром урядова комісія має схвалити остаточне рішення щодо цього проекту. Леонід Кучма переклав відповідальність за це рішення на уряд. Однак із висловлювання президента все ж можна було зрозуміти, що він схиляється до більш економічно привабливого російського варіанту.

Л.Кучма: „Уряд повинен прийняти в першу чергу економічне рішення, а не політичне. Я не хочу виступати на захист того чи іншого проекту. Але давайте рахувати гроші.”

Декілька коментарів президент зробив і щодо внутрішньополітичних питнань. Зокрема щодо декількох проектів конституційної реформи, які подані на розгляд парламенту. Одни із них передбачає обрання президента Верховною радою. Леонід Кучма сказав, що залишається “прихильником свого проекту” конституційної реформи, “де сильний Президент, сильний парламент і уряд”. Але президент наголосив, що підтримає проект реформи, в якому буде записано механізм формування коаліційного уряду парламентом, а президент отримає право розпускати Верховну Раду. Леонід Кучма також висловив своє бачення наступних президентських виборів.

Л.Кучма: „Я за всенародні вибори президента. І я за те, щоб ці вибори відбулися в 2004 році. Ще раз хочу сказати, що я нікуди не збираюся. Ні в президенти, ні в інші ігри грати.”

Президент відзначив успіхи зовнішньополітичної діяльності уряду. Найбільшими його досягненнями він назвав потепління стосунків із США та підписання угоди про Єдиний економічний простір. Критикам цієї угоди Леонід Кучма відповів, що Україна від неї отримає вигоду. Президент вважає, що це не суперечитиме намірам вступити до Світової Організації торгівлі та до Європейських структур.

До речі, що до останніх, Леонід Кучма закликав урядовців уникати декларацій про вступ до Європейського союзу. Натомість він пропонує поставити за мету досягнення європейських стандартів життя. Маючи на увазі економічні показники та рівень демократії в країні.

Л.Кучма: „Якщо сьогодні запропонували б мені вступити в Євросоюз, я б відмовився. Кому в Європі потрібні українські літаки, кому в Європі потрібне наше машинобудування, наша дотаційна вугільна промисловість? Ми місяця не витримаємо конкуренції. Ми не можемо піти в Європу простими учасниками ринку розподілу праці. Бо ми втратимо все що маємо, і чим пишаємося на сьогоднішній день.”

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG