Спеціальні потреби

Актуально

Торгівля людьми - реалії - 2003-10-01

Виступаючи нещодавно з трибуни Об’єднаних Націй, Президент США Джордж Буш привернув особливу увагу до проблеми торгівлі людьми. За наведеним ним даними, від восьмисот до дев’ятисот тисяч людей купується і продається у світі щороку. Гострою проблема залишається і для України. Один мільйон громадян України – таку цифру потерпілих від торгівлі людьми називає Міжнародна організація з міграції

За офіційною статистикою Міжнародної організації з міграції, починаючи з двохтисячного року в Україну вдалося повернути 921 особу, яка потерпіла від торгівлі людьми. Проте як кажуть в українському представництві, це тільки верхівка айсберга. Уповноважений з прав людини Верховної Ради називала цифру в 7 мільйонів громадян України, які перебувають на заробітках за кордоном. Якщо половина з тих заробітчан – жінки, тоді цілком реальною є цифра щонайменше в один мільйон українок – жертв работоргівлі, -- каже керівник проекту із запобігання торгівлі людьми Міжнародної організації з міграції Оксана Горбунова. За її словами, йдеться як про сексуальну, так і про трудову експлуатацію, як про старших, так і про зовсім молодих:

„До прикладу, в нашому реабілітаційному центрі наймолодший клієнт, це була дитина трьох років, і найстарша жінка 56 років. Наймолодший, українська родина, неповна родина, мама з двома дітьми, якій запропонували роботу в Польщі і вже на території Польщі маму з двома дітками заставили просити гроші біля супермаркета. 008 Жінка 56 років використовувалася в Італії на примусових роботах, вона займалася шиттям, обшивала клієнтів, на ній заробляли гроші, вона за це нічого не отримувала.”

Медичний реабілітаційний центр для потерпілих від торгівлі людьми створений у Києві минулого року, за цей час через нього пройшло 300 осіб. Практично всі жінки, які використовувались у примусовій секс-індустрії, мають венеричні хвороби, 60 відсотків потерпілих мають їх по дві. Багато хто страждає від фізичних і душевних травм. І хоч кожна виїздила з України, сподіваючись, що зможе щось заробити, більшість повертається навіть без особистих речей:

„Із тих жінок, яких нам прийшлося повертати на Україну, ми констатуємо втрачене здоров”я, і жодна з них не змогла привезти додому нічого…”

Як каже Оксана Горбунова, останнім часом багато українських жінок потрапляють у сіті сексуального рабства на території Росії. Москва перетворилася на транзитну територію, звідки йде потік на Об’єднані Арабські Емірати, Ізраїль, Туреччину. Проте частина жінок, що виїздять за кордон на заробітки, особливо з Луганщини, Донеччини, осідають уже в Москві або передмісті, де дійство розвивається за класичною схемою: відібраний паспорт і гроші, погрози, у разі звернення по допомогу до поліції, розправитися з родиною. Намітилася ще одна цілком нова тенденція: сама Україна помалу перетворюється на країну призначення живого товару. На українській території зафіксовані факти експлуатації жінок із Киргистану, яких привозили сюди так само з пропозицією працевлаштування і натомість експлуатували у підпільних швейних майстернях.

Кримінальна справа зараз розслідується, -- каже пані Горбунова з Міжнародної організації з міграції. За її словами, сьогодні у правоохоронних органів уже з”явився певний досвід з протидії цим транскордонним злочинам. Якщо 98-го року, коли щойно прийняли закон про кримінальну відповідальність за торгівлю людьми, за цією статтею було порушено тільки 2 кримінальні справи, то за перші 6 місяців поточного року порушено вже більше ста п”ятдесяти кримінальних справ. І хоч вироки не завжди достатньо суворі – бо довести факт торгівлі людьми надзвичайно складно, і судять трафікерів здебільшого за шахрайство чи обман – покарання, каже пані Оксана, все-таки змусять торгівців людьми почуватися “на гачку” й утриматись від подальшої участі в цьому злочинному бізнесі.

„Це руйнує той стереотип безкарності. Ми працюємо з потерпілими, заохочуємо, щоб вони співпрацювали з правоохоронними органами. Не кожна потерпіла згодна працювати. І основний стереотип – безкарності. Що особа каже – а як ви зможете покарати його? Він настільки контролює ситуацію, і я вірю, бо я от своїми очима бачила, який в нього гаманець, наповнений грошима, і він може купити кого завгодно, в якій державі завгодно. Все-таки ці кримінальні справи, хай буде краще поганий вирок, ніж ніякого.”

Коли ж світло в кінці тунелю? Як кажуть у Міжнародній організації з міграції, потік новітніх рабинь з України обміліє тільки тоді, коли в Україні буде подолано бідність. І наводять як приклад Київ – місто, де стандарти життя набагато вищі за середні по Україні. Міжнародна організація з міграції не відзначає серед киянок потерпілих від работоргівлі. Донеччина, Луганщина, західні регіони, Київська область – але не місто Київ, в якому за два останні роки не зафіксовано жодної жертви торгівлі людьми.

Всі новини дня

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Байден і Трюдо підписали угоду, яка ускладнить перетин кордону між США і Канадою для шукачів притулку

Президент США Джо Байден із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо у Оттаві, Канада, 24 березня, 2023 р. REUTERS/Blair Gable

У ході свого першого президентського візиту до Канади Джо Байден підписав угоду із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо, спрямовану на те, щоб шукачі притулку не могли перетинати сухопутний кордон США та Канади через неофіційні пункти пропуску.

Як повідомляє Reuters, очікується, що у ході візиту Байден і Трюдо обговорять міграцію, погіршення безпеки та гуманітарну ситуацію на Гаїті, війну в Україні, торгівлю та боротьбу зі зміною клімату.

«У нас немає більшого друга і союзника, ніж Сполучені Штати», – цитує агенція Джастіна Трюдо.

Підписана міграційна угода, що буде згодом опублікована офіційно, дозволяє обом країнам відмовляти шукачам притулку в неофіційних пунктах перетину кордону.

Нова домовленість розширює Угоду про безпечну третю країну (STCA - Safe Third Country Agreement), яка дозволяє США та Канаді повертати шукачів притулку в обох напрямках, але раніше не поширювалась на неофіційні пункти перетину. Тепер вона поширюється на весь кордон.

За домовленістю, біженці з інших країн повинні подати заяву на надання притулку тій країні, куди вони прибули першою. Відтак Канада може відхиляти запити шукачів притулку без розгляду їхніх петицій, якщо вони прибувають через неофіційні пункти пропуску з інших країн через США.

Велика кількість незадокументованих мігрантів намагаються перетнути американсько-канадський кордон через неофіційні пункти пропуску, включаючи Roxham Road, ґрунтову дорогу між Квебеком і штатом Нью-Йорк.

Цю дорогу називають “політичним головним болем для Трюдо”, оскільки десятки тисяч заявників на отримання статусу біженця намагалися перетнули кордон зі США саме тут, - пише видання CBC.

Угода набуде чинності опівночі на початку суботи, 25 березня. Колишній посол США в Канаді Брюс Гейман заявив, що обидві країни “захочуть ще більше зблизитися, оскільки світ стає все більш невизначеним”.

Водночас деякі експерти застерігають про складність виконання нової домовленості, оскільки кордон між Канадою і США є найдовшою у світі неконтрольованою межею, - пише Reuters.

«Я кажу іншим світовим лідерам, з якими зустрічаюся - нам пощастило, що на півночі від нас є Канада. Усі наші цінності однакові. Час від часу ми погоджуємося і не погоджуємося в чомусь, але немає фундаментальної різниці в демократичних цінностях, які ми поділяємо”, - цитує Байдена під час візиту CBC.

Водночас видання відзначає, що між двома країнами були й напружені моменти: “Роки Трампа були випробувальним часом для канадських чиновників. А рішення Байдена скасувати трубопровід Keystone XL, просувати протекціоністську політику, як-от "купуй американське". Призупинення постачань деяких вакцин також викликали подразнення в перші дні його президентства”.

Раніше цього тижня Канада продовжила ще на рік програму міграційної підтримки українців.

Шон Фрейзер, міністр імміграції, біженців та громадянства Канади оголосив, що уряд країни продовжить дію канадсько-українського дозволу на екстрені поїздки (CUAET).

Українці та члени їхніх сімей можуть до 15 липня 2023 року подавати документи (за межами Канади) на отримання візи CUAET. Власники візи матимуть змогу поїхати до Канади до 31 березня 2024 року. А власники CUAET, які вже перебувають у Канаді, матимуть можливість до 31 березня 2024 року безоплатно продовжити або змінити свій тимчасовий статус.

Послуги з поселення залишаться доступними для українців та членів їхніх сімей після прибуття в Канаду, а також триватиме надання одноразової тимчасової фінансової підтримки.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG