Спеціальні потреби

Реакція на заяви російського МЗС - 2003-10-01


Минулого тижня перший заступник міністра закордонних справ Росії Елеонора Митрофанова повідомила про намір уряду її країни добиватися надання російській мові офіційного статусу на всьому пострадянському просторі. Вона також висловила думку, що в країнах СНД, зокрема Україні, примусово закривають навчальні заклади із російською мовою викладання.

У вівторок на цю заяву російського урядовця відреагував президент України Леонід Кучма. За його словами, про претензії до українського керівництва він довідався із випуску телевізійних новин. Леонід Кучма визнає, що кількість україномовних навчальних закладів в Україні зростає. Але назвав це об’єктивним процесом.

Л.Кучма: „Іде процес, коли в першу чергу батьки вже розуміють, що діти повинні знати українську мову. Ніхто силою вже не заставляє. І треба, щоб цей еволюційний процес продовжувався.”

Леонід Кучма назвав звинувачення на адресу України у примусовому закритті російськомовних навчальних закладів неправдивими.

Л.Кучма: „Я такі закиди відкидаю. Бо це абсолютно неправдоподібно щодо закриття російських шкіл. На такі заяви треба терміново реагувати. І якщо МЗС не зробило такої заяви, я вважаю, що це недолік.”

Вже в середу свою позицію щодо заяви російського урядовця висловило українське зовнішньополітичне відомство. Втім, не зважаючи на пораду президента, український МЗС вирішив не робити різких заяв з цього приводу. Речник міністерства Маркіян Лубківський сказав, що його відомство не буде вдаватися до протестів.

М.Лубківський: „Ми вважаємо, що коментарі такого плану не потребують реакції, оскільки вони не заторкують нашої позиції в мовному питанні. Ця критика не виправдана. У нас в Україні зберігається мовний баланс. Крім того, ми дотримуємося Хартії регіональних мов. Тому будь-які звинувачення в наш бік є абсолютно безпідставними.”

Втім, не виключено, що український МЗС не хоче ускладнювати стосунки із своїми колегами напередодні візиту міністра закордонних справ Костянтина Грищенка до Москви. Переговори щодо точної дати його візиту в Російську Федерацію ще тривають.

Значно рішучіші заяви з цього приводу робили депутати Верховної Ради. Парламентарі як із більшості, так і від опозиційних партій називали висловлювання заступника міністра закордонних справ Росії Елеонори Митрофанової втручанням у внутрішні справи України. Депутати наполягали, що роздмухування мовного питання не сприятиме покращенню стосунків двох країн.

XS
SM
MD
LG