Спеціальні потреби

Актуально

Демократія в Україні іде зворотнім шляхом. - 2003-10-12

Ситуація в Україні останніми роками погіршується, однак значно меньше ніж якби не було протистояння з боку суспільства. Так вважають екперти базованої в Нью-Йорку правозахисної організації Дім Свободи. Ця установа вже шістдесят два роки бореться за права людини і демократію по всьому світі. Сім років її президентом був американець українського походження АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ з яким нещодавно зустрівся ЗОРЕСЛАВ БАЙДЮК.

Щороку Дім свободи випускає кілька рейтингів, як то загальне дослідження рівня демкоратії та захисту прав людини у майже двохсот країнах світу, так і окремі досліди стану свободи слова. У загальному рейтингу Україна міцно закріпилась у середнячках поміж напів вільних країн світу. До того ж останні роки ситуація лише погіршується. Найближче до статусу вільної Україна наближалась у дев’яносто першому - дев’яносто третьому роках. З того часу країни які мали майже однакові з Україною стартові позиції, такі як: Словакія, Словенія, Румунія, Польща, Чехія, Прибалтійські держави, вже перейшли у категорію вільних. У кроці від статусу вільної Молдова. Україна ж залишається в компанії Грузії, Росії, Вірменії. Бути краще за Туркменістан чи, скажімо, Узбекістан, їй допомагає порівняно активне громадянське суспільство, вважає колишній президент, а нині старший науковий співробітник Дому Свободи АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ.

«Процеси ідуть негативним напрямком, однак є деяка рівновага. З однієї сторони, зі сторони держави і зі сторони деяких олігаргічних угруповань ми бачимо намагання обмежити деякі права, обмежити право на обмін думок, свободу преси, громадську діяльність. З іншого боку ми бачиме все більше акуратну уяву українського населення, щодо статусу його свобід, прав, лідерів, політичної, системи. І теж ми бачимо досить активну суспільну мобілізацію. Я думаю, що занепад України в напрямку НЕ свободи, стримується власне активністю наростаючого громадянського суспільства»

Якщо у загальному рейтингу Україна визначена напів вільною країною, то у дослідженні стану свободи слова вона вважається не вільною. Експерти Дому Свободи поставили Україну в цьому списку поряд з такими державами як Бангладеш, Камбоджія, Камерун, Колумбія та Росія. Ситуація зі свободою слова гірше лише у сорока одній країні світу, як то Таджикістан, Білорусь, Зімбабве, Куба, Північна корея, Туркменістан. На думку АДРІАНА КАРАТНИЦЬКОГО, про певну свободу можна говорити лише в деяких українських друкованих чи інтернет виданнях. Телебачення, особливо державне, повністю під контролем кількох груп та людей. Однак це з роками виробило у суспільства вміння аналізувати подану інформацію.

«Суспільство саме оцінює і розуміє, що зі сторони телебачення наприклад, є грубе перекручення дійсності, і груба політична тенденційність котра відзеркалює інтереси чи то вузьких олігархічних груп, чи самого провідництва держави. Тому я думаю воно відноситься досить консервативно до інформації яку отримує від цих джерел. Народ якось витворив своє власне бачення того як це суспільство виглядає, хто провадить цією державою, які є політичні лідери, і тримається скептицизму і опозиційності».

АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ порівнює внутрішню політичну ситуацією в Україні з Югославією часів МІЛОШЕВИЧА, де існувало потужне партійне керівництво, контроль над пресою, система цензури, опозиція знаходилась на околицях політичного процесу. Він також порівнює Україну з Мексикою до повалення кланово-олігархічного ладу, та Перу п’ятирічної давнини авторитарного зразка. Як каже пан КАРАТНИЦЬКИЙ у всіх цих країнах з часом відбулись зміни, що дає підстави для оптимізму стосовно майбутнього України. На його думку, ситуація не в аби яку чергу гальмується через замороженість демократичних процесів у сусідній Росії.

«В Росії нажаль теж не були завершені процеси демократизації. Там вони теж застрягли і заморожені. В Росії я думаю тепер є конкуренція між олігархічними силами і силами котрі пов’язані зі старим естаблішментом КГБ. Факт, що Росія ще не перейшла своєї демократичної еволюції і це впливає негативно на українські процеси, бо еліта яка хоче стримати еволюцію України в демократичному напрямку вона находить підтримку зі сторони цих політичних і суспільних сил в Росії, котрі теж бачать загрозу зі сторони повної демократизації».

Недивлячись на серйозну занепокоєність дому Свободи ситуацією в Україні, за словами пана КАРАТНИЦЬКОГО є місце для оптимізму. На його думку спроба діючої влади внести зміни до конституції свідчить про її невпевненість у майбутнього. Народ, каже АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ, інтуітивно розібрався хто є хто в Україні.

Всі новини дня

Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

З початком війни Джамала відвідала вже десятки країн, виступаючи на благодійних заходах в підтримку постраждалих від війни українців, а також допомагаючи збором коштів для ЗСУ.

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

Більше

XS
SM
MD
LG