Спеціальні потреби

Актуально

Демократія в Україні іде зворотнім шляхом. - 2003-10-12

Ситуація в Україні останніми роками погіршується, однак значно меньше ніж якби не було протистояння з боку суспільства. Так вважають екперти базованої в Нью-Йорку правозахисної організації Дім Свободи. Ця установа вже шістдесят два роки бореться за права людини і демократію по всьому світі. Сім років її президентом був американець українського походження АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ з яким нещодавно зустрівся ЗОРЕСЛАВ БАЙДЮК.

Щороку Дім свободи випускає кілька рейтингів, як то загальне дослідження рівня демкоратії та захисту прав людини у майже двохсот країнах світу, так і окремі досліди стану свободи слова. У загальному рейтингу Україна міцно закріпилась у середнячках поміж напів вільних країн світу. До того ж останні роки ситуація лише погіршується. Найближче до статусу вільної Україна наближалась у дев’яносто першому - дев’яносто третьому роках. З того часу країни які мали майже однакові з Україною стартові позиції, такі як: Словакія, Словенія, Румунія, Польща, Чехія, Прибалтійські держави, вже перейшли у категорію вільних. У кроці від статусу вільної Молдова. Україна ж залишається в компанії Грузії, Росії, Вірменії. Бути краще за Туркменістан чи, скажімо, Узбекістан, їй допомагає порівняно активне громадянське суспільство, вважає колишній президент, а нині старший науковий співробітник Дому Свободи АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ.

«Процеси ідуть негативним напрямком, однак є деяка рівновага. З однієї сторони, зі сторони держави і зі сторони деяких олігаргічних угруповань ми бачимо намагання обмежити деякі права, обмежити право на обмін думок, свободу преси, громадську діяльність. З іншого боку ми бачиме все більше акуратну уяву українського населення, щодо статусу його свобід, прав, лідерів, політичної, системи. І теж ми бачимо досить активну суспільну мобілізацію. Я думаю, що занепад України в напрямку НЕ свободи, стримується власне активністю наростаючого громадянського суспільства»

Якщо у загальному рейтингу Україна визначена напів вільною країною, то у дослідженні стану свободи слова вона вважається не вільною. Експерти Дому Свободи поставили Україну в цьому списку поряд з такими державами як Бангладеш, Камбоджія, Камерун, Колумбія та Росія. Ситуація зі свободою слова гірше лише у сорока одній країні світу, як то Таджикістан, Білорусь, Зімбабве, Куба, Північна корея, Туркменістан. На думку АДРІАНА КАРАТНИЦЬКОГО, про певну свободу можна говорити лише в деяких українських друкованих чи інтернет виданнях. Телебачення, особливо державне, повністю під контролем кількох груп та людей. Однак це з роками виробило у суспільства вміння аналізувати подану інформацію.

«Суспільство саме оцінює і розуміє, що зі сторони телебачення наприклад, є грубе перекручення дійсності, і груба політична тенденційність котра відзеркалює інтереси чи то вузьких олігархічних груп, чи самого провідництва держави. Тому я думаю воно відноситься досить консервативно до інформації яку отримує від цих джерел. Народ якось витворив своє власне бачення того як це суспільство виглядає, хто провадить цією державою, які є політичні лідери, і тримається скептицизму і опозиційності».

АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ порівнює внутрішню політичну ситуацією в Україні з Югославією часів МІЛОШЕВИЧА, де існувало потужне партійне керівництво, контроль над пресою, система цензури, опозиція знаходилась на околицях політичного процесу. Він також порівнює Україну з Мексикою до повалення кланово-олігархічного ладу, та Перу п’ятирічної давнини авторитарного зразка. Як каже пан КАРАТНИЦЬКИЙ у всіх цих країнах з часом відбулись зміни, що дає підстави для оптимізму стосовно майбутнього України. На його думку, ситуація не в аби яку чергу гальмується через замороженість демократичних процесів у сусідній Росії.

«В Росії нажаль теж не були завершені процеси демократизації. Там вони теж застрягли і заморожені. В Росії я думаю тепер є конкуренція між олігархічними силами і силами котрі пов’язані зі старим естаблішментом КГБ. Факт, що Росія ще не перейшла своєї демократичної еволюції і це впливає негативно на українські процеси, бо еліта яка хоче стримати еволюцію України в демократичному напрямку вона находить підтримку зі сторони цих політичних і суспільних сил в Росії, котрі теж бачать загрозу зі сторони повної демократизації».

Недивлячись на серйозну занепокоєність дому Свободи ситуацією в Україні, за словами пана КАРАТНИЦЬКОГО є місце для оптимізму. На його думку спроба діючої влади внести зміни до конституції свідчить про її невпевненість у майбутнього. Народ, каже АДРІАН КАРАТНИЦЬКИЙ, інтуітивно розібрався хто є хто в Україні.

Всі новини дня

Якщо Китай допоможе Росії обходити санкції, це матиме наслідки - Держдеп США

Лідери Китаю і Росії у Пекіні, 8 червня 2018 року. Фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

США уважно стежать за діями Китаю і вживатимуть заходів, якщо Пекін допомагатиме Росії обходити західні санкції або надаватиме зброю для війни проти України. Про це під час брифінгу у Вашингтоні 6 лютого заявив речник Державного департаменту Нед Прайс.

“Наше повідомлення до КНР було дуже простим: ми уважно стежимо за ситуацією, і якщо бачитимемо спроби допомогти Росії обійти санкції, які десятки країн у всьому світі запровадили проти Кремля й президента Путіна за агресію проти України, а також якщо надаватимуться смертоносні матеріали, які Росія могла б використати проти мирного населення та України, то це матиме свою ціну та наслідки”, - сказав речник Держдепу США.

За його словами, так звана “нейтральна позиція” Китаю щодо жорстокої війни РФ проти України насправді є наданням росіянам політичної підтримки.

Щодо стосунків США і Китаю Прайс зауважив: “Ми є великими прихильниками діалогу та дипломатії”, - та додав, що діалог між високопосадовцями обох країн триває, попри скасований напередодні політ держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю через повітряну кулю-шпигунку Китаю у повітряному просторі США.

Посадовець також згадав співпрацю Росії та Ірану й наголосив про санкції, що, як повідомляв Голос Америки, були нещодавно накладені на виробників іранських дронів.

Напередодні США також попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій щодо Росії.

​​​​​​​Московський патріарх «працював на КДБ» ще в 1970-х, кажуть у Швейцарії

У швейцарській пресі опубліковані матеріали поліції Швейцарії, які вказують на співпрацю теперішнього патріарха Російської православної церкви Кірілла з КДБ (Комітет державної безпеки СРСР), коли він з 1971 до 1974 року був представником Московського патріархату в організації Світова рада церков у Женеві.

Увага до глави Російської православної церкви зараз особливо велика з огляду на те, що він фактично підтримує російське вторгнення в Україну, а російські священики благословляють армію на війну та обіцяють опрощення гріхів російським солдатам.

Тижневики Sonntagszeitung та Le Matin Dimanche повідомляють, що отримали доступ до матеріалів поліції в національному архіві Швейцарії.

В публікаціях йдеться, що патріарх (світське ім’я Володимир Гундяєв), під кличкою «Міхайлов» працював для КДБ, зокрема виконуючи пропагандистську роль, відкидаючи звинувачення про утиски релігійних свобод комуністичною владою у тодішньому СРСР.

Москва також використовувала участь в міжнародних організаціях і зокрема у Світовій раді церков для критики західних держав і зокрема США.

Le Matin Dimanche подає коментарі родича патріарха Кірілла Міхаїла Ґундяєва, який зараз працює представником Московського патріархату в Женеві.

Міхаїл Ґундяєв визнав, що його дядько перебував «під суворим контролем КДБ», але стверджував, що той не був агентом.

Велика Британія і Канада влітку 2022 внесли московського патріарха до санкційних списків за його ідеологічну роль в російської агресії проти України.

Європейський Союз також хотів накласти санкції на патріарха Кірілла, але приязний до Росії уряд Угорщини, посилаючись на захист релігійних свобод, домігся, щоб його ім’я було вилучене.

Патріарх Кірілл, повторюючи твердження президента Путіна, каже, що Росія, воюючи в Україні, буцімто захищається від зовнішніх намагань її знищити, або насадити росіянам інші цінності.

У січні Кірілл сказав у проповіді, що неназвані зовнішні сили хочуть «нав’язати їм (людям в Росії) якісь цінності, які навіть і цінностями назвати неможливо, щоб вони були як всі і підпорядковувалися тим, у кого є сила контролювати більшу частину світу».

Він також наголошував на тому, що Росія налаштована на перемогу над ворогами.

Папа Римський Франциск на початку теперішнього російського вторгнення в Україну застерігав патріарха Кірілла, щоб він не був «вівтарним хлопчиком (прислужником) Путіна».

Франциск розповів італійському часопису Corriere della Sera, що під час 40-хвилинної телефонної розмови з російським церковним лідером у березні 2022 року, московський патріарх більшу частину спілкування витратив на виправдовування війни проти України.

Дивіться також:

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Більше

XS
SM
MD
LG