Спеціальні потреби

Прем'єр міністр Росії наказав зупинити будівництво греблі у напрямку українського острова Тузла. Президент України перервав свій візит до Бразилії у зв'язку із загостренням інциденту. - 2003-10-22


Прем’єр міністр Росії Михайло Касьянов наказав припинити будівництво греблі у Керченській протоці. Пан Касьянов попросив місцеве керівництво зупинити роботи доки дипломати з обох сторін не обговорять це питання. У зв’язку з тим, що російські будівельники майже дійшли до державного кордону України президент Леонід Кучма перервав свій візит до Бразилії і відправився на Батьківщину. Між тим проблема довкола острова Тузла була центральною у ході парламентських слухань про стан українсько-російських стосунків у Верховній Раді України у середу. Російські парламентарі переконані, що перетину кордону біля Тузли не буде, натомість українські депутати мають значно менше оптимізму. Росіяни у ході будівництва дамби практично досягли українського кордону – таку інформацію розповсюдило агентство Інтерфакс Україна. За даними агентства, будівельники не перетнули державний кордон, а встановили на краю дамби споруду без опізнавальних знаків. На слуханнях у парламенті прем”єр-міністр Криму Сергій Куні цин повідомив, що з ранку до кордону залишалося сто метрів. Натомість російські парламентарі, що прибули на слухання, переконані, що перетину кордону не буде.

Говорить Вадим Густов: «Там ви знаєте, зона розмежування проходить по мілководді – там всього тридцять сантиметрів – ви гумові чоботи вдягнете і пройдете. Росія досі насипає, але я знаю заяву губернатора Ткачова. Він сказав: «Я розумію всю відповідальність. Я думаю, що перетину кордону не буде». Якщо українці з росіянами воювати будуть – це страшне.

У ході слухань тему Тузли у своєму виступі обминув лише представник Москви. Всі виступаючі від України своє ставлення до проблеми висловили. За словами координатора більшості Степана Гавриша – це демонстрація неповаги до України з боку північного сусіда.

Степан Гавриш: «Це будівництво дамби це демонстрація зверхності, неповаги до України. Це турбує і політичну еліту і українську громадськість. Це ставить під сумнів деморкацію всього українсько-російського кордону в цьому регіоні».

Натомість лідер Нашої України Віктор Ющенко каже, що у ситуації винні і українські високопосадовці, які ні в чому не можуть відмовити кремлівським очільникам.

Віктор Ющенко: «Тузла стала символом системної кризи в наших двосторонніх відносинах. Причини цієї кризи це стратегія з боку Росії коли відверто ігноруються інтереси і державна гідність України. З іншого боку це відсутність чіткої і послідовної політики щодо росії з боку українського керівництва. Дамба в Керченській протоці стала наслідком лакейства та вассальної залежності українських кермачів».

Критикували політику росіян навіть комуністи. Петро Симоненко цю ситуацію називає провокацією, і каже що це може підштовхнути Україну до вступу в НАТО. Ледь не єдиним, хто назвав Тузлу проблемою не політичною, а господарською був трудовик Андрій Деркач, який свого часу ініціював рух України до Європи, але разом з Росією. Він дорікнув українським посадовцям у не далекозорості та нагнітанні істерії.

Андрій Деркач: «Я звертаюсь до прем'єр міністра Криму. Сергію Володимировичу, замість того, щоб всю країну тиждень лякати уніформою, треба було штаб громадянської оборони розгортати у липні, до того ж прямо у ресторані Тіфліз, де клялися один одному у дружбі та вірності. Там би й гралися краще у війнушки зі стратегічним партнером».

Деркач молодший переконаний, що українці мають шукати компроміси саме з росіянами. Втім, визнають представники більшості, на розмову поки не дуже пристає саме Москва. Відтак, більшість зараз схиляється до ідеї звернутися за допомогою до міжнародних організацій.

Олег Зарубінський: «Якщо достатньо впливові посадовці в Росії кажуть, що і мови не може бути про щоб Тузла була української і так далі, а глава адміністрації президента Росії Путіна Волошин, взагалі напів жартома каже про те що ми бомбу кинемо але вам не віддамо Керчинську протоку, доречі людина дуже педантична і дуже акуратна у своїх висловлюваннях, що підтверджує, що це позиція не його власна, можлво це є державна лінія, державна політика яка зараз проводиться Росією. Тобто звернення до міжнародних інституцій є прагнення чесного, справедливого і об'єктивного вирішення цієї проблеми».

Жодних рішень в ході слухань ухвалено так і не було, власне це і не було передбачено регламентом. Однак, депутати висловлюють готовність повернутися до цієї теми і в четвер, у разі, якщо кордон таки буде порушено.

XS
SM
MD
LG