Спеціальні потреби

У конфлікт довкола острова Тузла втрутилися президенти Росії та України. Українські ліві називають інцидент провокацією запланованою адміністрацією України. - 2003-10-23


Розмова Кучми з Путіним, на яку очікували останні три тижні, відбулася у середу ввечері. Російський президент пообіцяв припинити будівництво, принаймі так заявив Леонід Кучма. Однак на ранок четверга російські будівельники все ще продовжували насипати греблю, щоправда з дещо меншим завзяттям ніж робили це раніше. Говорить Анатолій Матвієнко, голова парламентської делегації, що займається проблемою Тузли.

Анатолій Матвієнко: «До двадцять третьої години велося інтенсивне будівництво греблі. Зараз роботи трошки притихли але вони не зупинені. прем'єр міністр завтра, він про це очевидно скаже сам, зустрічається із головою уряду Росії Касьяновим. Тим більше наша постанова є доречною і чітко висловлює позицію Верховної Ради і пропонує уряду діяти у відповідності з нашою позицією».

Пообіді з'явилася інформація про призуипнку будівництва, принаймні до часу переговорів прем'єрів обох країн. Однак під вечір українські інформагенції повідомили, що робити все ще тривають. Відтак ця тема стала головною під час пленарного засідання парламенту. Представники правих партій вимагали ухвалити чергову заяву щодо ситуації у керченські протоці. «За» були і пропрезидентські фракції. Натомість ліві закликали не створювати зайвий ажіотаж і перейти до розгляду внутрішніх проблем.

Олександр Мороз: «Це провокація організована в тому числі нашим президентом, для того щоб відволікати таких людей які сьогодні прийшли під стіни Верховної Ради, учителі стоять чекають на вирішення своїх питань, аби ми мали чим займатися».

Провокацією на користь влади вважають керченську кризу і комуністи. Говорить Петро Симоненко: «Сьогодні ця провокація затіяна не тільки для того, аби зірвати угоди про ЄЕП та прискорити вступ до НАТО. Це має на меті ще й введення надзвичайного стану, для того аби відмінити президентську кампанію, а по суті справи залишити Кучму Президентом ще на невизначений термін».

Зрештою, депутати ухвалили текст заяви, де визнали будівництво дамби недружнім актом з боку Росії, доручили уряду провести всі необхідні консультації та звернулися до ОБСЄ з проханням направити у район конфлікту спостерігачів. Парламент також створив слідчу комісію щодо забезпечення парламентського контролю за режимом державного кордону України в районі острову коса Тузла. Прикордонний конфлікт України з Росією тепер обговорюють не тільки у двох державах. Сьогодні з'явилася інформація і від посольств. Першим своє ставлення всиловив уряд Кнади. Посол цієї держави в Україні Ендрю Робінсон заявив, що його країна виступає за мирне вирішення конфлікту. Він нагадав, що Канада першою визнала незалежність України з тими кордонами, які були на той час у СРСР, а відтак пан Робінсон радить українцям звернутися до міжнародного суду в Гаазі. І подібна заява прозвучала і від німецького посла. Посол Дітмар Штюдеман також висловився за вирішення проблеми мирним шляхом.

XS
SM
MD
LG