Спеціальні потреби

Приклад Грузії має бути передосторогою українській владі, заявляє опозиція. - 2003-11-24


Останніми днями випуски українських новин починалися із подій в Грузії. Вуличні акції протетсу, натовпи біля парламенту та адміністрації Президента, вимоги про дострокову відставку – все це українці нещодавно чулита бачили у власній країні. Однак якщо українські опозиціонери з акції «Україна без Кучми» винесли лише досвід помилок, то їх грузинські колеги та грузинський народ продемонстрували більшу волю до реалізації своїх вимог. Представники української опозиції сьогодні кажуть, що досвід грузинської революції, яка таки закінчилася відставкою президента Шеварднадзе, українська влада має пам'ятати.

На адресу лідерів опозиції Грузії направили телеграми Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко. Лідер «Нашої України» висловив глибоке задоволення, що зміна влади там пройшла без кровопролиття, а лідер БЮТ зазначила, що такий досвід має бути взятий на озброєння і українцями. За словами пані Тимошенко історія Шеварднадзе – це лише початок кінця радянської владної еліти на просторах СНД.

Юлія Тимошенко: «Кожен народ має і право і здатність встановити свої правила гри у своїх країна. Всі інсинуації, що Грузія буде розділена на шматки абсолютно не відповідають дійсності. Мені здається, що до влади в Грузії прийдуть патріоти які будуть без фальсифікацій, без репресій, приймати участь в нових парламентських виборах. Я думаю, що коли Україна почула це повідомлення, то в Україні 95 відсотків населення заздрили Грузії і думали про те як може спрацювати наша опозиція якщо будуть відповідні обставини. Я думаю, диктатори будуть відходити від влади в пост Радянських країнах крок за кроком».

Водночас не всі представники опозиції привітали грузинську оксамитову революцію. Лідер українських комуністів Петро Симоненко каже, що прихід націоналістичних сил до влади може призвести до не передбачуваних наслідків. Лідер КПУ твердить, що до подій в Грузії причетні США.

Петро Симоненко: «Події в Грузїі вимагають дуже детального аналізу, відносно того які політичні сили приймали участь у цьому. Те що це сил які практично, ну праві націоналістичного гатунку вже, і наслідки зрозуміло можуть бути різні. Я все ж таки хотів би мати сьогодні можливість аналізувати чому ці політичні сили сьогодні, сьогодні, так скажемо отримали туж саму підтримку в Грузії. Але що буде за цим? Я не виключаю, що Сполучені штати Америки спокійно так до цього віднеслися бо вони і далі залишають тоді цей регіон Закавказзя в напруженому стані. Ми з вами вже є свідками, що практично Грузії розвалилася як держава».

Спікер українського парламенту Володимир Литвин у свою чергу переконаний, що події в Грузії мають внутрішній характер і мають стати предметом вивчення в Україні. Він каже, що аби не допустити такого сценарію влада та опозиція мають йти на компроміс.

Володимир Литвин:«Я думаю, що висновків багато можна робити, а перший висновок який очевидний, що ми в Україні повинні працювати на консолідацію, на об'єднання зусиль незалежно від того хто які політичні позиції обстоює. Накільки мені відомо, завтра відбудеться засідання міністрів закордонних справ країн СНД у Києві, де буде обговрюватися це питання і мені сказали, що начебто є запит на телефонну розмову, в тому числі і зі мною, виконуючої обов'язки президента Грузії».

Водночас координатор парламентської більшості Степан Гавриш переконаний, що влада своє бажання діалогу продемонструвала, запропонувавши політичну реформу. Втім опозиція такий діалог щирим не вважає, а відтак не виключає повторення грузинських подій, у разі, якщо представники нинішньої владної еліти вдаватимуться до застосування адміністративного ресурсу та фальсифікацій під час президентських виборів.

XS
SM
MD
LG