Спеціальні потреби

Актуально

Приклад Грузії має бути передосторогою українській владі, заявляє опозиція. - 2003-11-24

Останніми днями випуски українських новин починалися із подій в Грузії. Вуличні акції протетсу, натовпи біля парламенту та адміністрації Президента, вимоги про дострокову відставку – все це українці нещодавно чулита бачили у власній країні. Однак якщо українські опозиціонери з акції «Україна без Кучми» винесли лише досвід помилок, то їх грузинські колеги та грузинський народ продемонстрували більшу волю до реалізації своїх вимог. Представники української опозиції сьогодні кажуть, що досвід грузинської революції, яка таки закінчилася відставкою президента Шеварднадзе, українська влада має пам'ятати.

На адресу лідерів опозиції Грузії направили телеграми Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко. Лідер «Нашої України» висловив глибоке задоволення, що зміна влади там пройшла без кровопролиття, а лідер БЮТ зазначила, що такий досвід має бути взятий на озброєння і українцями. За словами пані Тимошенко історія Шеварднадзе – це лише початок кінця радянської владної еліти на просторах СНД.

Юлія Тимошенко: «Кожен народ має і право і здатність встановити свої правила гри у своїх країна. Всі інсинуації, що Грузія буде розділена на шматки абсолютно не відповідають дійсності. Мені здається, що до влади в Грузії прийдуть патріоти які будуть без фальсифікацій, без репресій, приймати участь в нових парламентських виборах. Я думаю, що коли Україна почула це повідомлення, то в Україні 95 відсотків населення заздрили Грузії і думали про те як може спрацювати наша опозиція якщо будуть відповідні обставини. Я думаю, диктатори будуть відходити від влади в пост Радянських країнах крок за кроком».

Водночас не всі представники опозиції привітали грузинську оксамитову революцію. Лідер українських комуністів Петро Симоненко каже, що прихід націоналістичних сил до влади може призвести до не передбачуваних наслідків. Лідер КПУ твердить, що до подій в Грузії причетні США.

Петро Симоненко: «Події в Грузїі вимагають дуже детального аналізу, відносно того які політичні сили приймали участь у цьому. Те що це сил які практично, ну праві націоналістичного гатунку вже, і наслідки зрозуміло можуть бути різні. Я все ж таки хотів би мати сьогодні можливість аналізувати чому ці політичні сили сьогодні, сьогодні, так скажемо отримали туж саму підтримку в Грузії. Але що буде за цим? Я не виключаю, що Сполучені штати Америки спокійно так до цього віднеслися бо вони і далі залишають тоді цей регіон Закавказзя в напруженому стані. Ми з вами вже є свідками, що практично Грузії розвалилася як держава».

Спікер українського парламенту Володимир Литвин у свою чергу переконаний, що події в Грузії мають внутрішній характер і мають стати предметом вивчення в Україні. Він каже, що аби не допустити такого сценарію влада та опозиція мають йти на компроміс.

Володимир Литвин:«Я думаю, що висновків багато можна робити, а перший висновок який очевидний, що ми в Україні повинні працювати на консолідацію, на об'єднання зусиль незалежно від того хто які політичні позиції обстоює. Накільки мені відомо, завтра відбудеться засідання міністрів закордонних справ країн СНД у Києві, де буде обговрюватися це питання і мені сказали, що начебто є запит на телефонну розмову, в тому числі і зі мною, виконуючої обов'язки президента Грузії».

Водночас координатор парламентської більшості Степан Гавриш переконаний, що влада своє бажання діалогу продемонструвала, запропонувавши політичну реформу. Втім опозиція такий діалог щирим не вважає, а відтак не виключає повторення грузинських подій, у разі, якщо представники нинішньої владної еліти вдаватимуться до застосування адміністративного ресурсу та фальсифікацій під час президентських виборів.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG