Спеціальні потреби

Українське село перебуває у стані системної кризи, кажуть фермери. - 2003-12-02


Всеукраїнське Віче скликала Асоціація фермерів та приватних землевласників України, щоб привернути увагу до нинішнього тяжкого стану сільського господарства і згортання реформ на селі.

Сучасний стан українського села фермери визначають як системну кризу. Про глибокий соціально-економічний занепад свідчать дані, які навів у своїй доповіді Президент Асоціації фермерів та приватних землевласників Іван Томич. Сьогодні третина українських чорноземів стоять порожні. 4 з половиною мільйона працездатних на селі не мають роботи. 70 % сільськогосподарських підприємств закінчують рік зі збитками. Смертність сільського населення на 150 тисяч перевищує народжуваність. Смертність дітей тут удвічі вища, ніж в місті. В кожному десятому селі нема кому йти у перший клас. Як каже Іван Томич, реформи, що мали дати селянам приватну власність на землю, через непослідовне здійснення, дискредитовані.

Іван Томич: «Сьогодні звучить, починає звучати з вуст власників земельних паїв і інших форм господарювання – навіщо потрібна земля? Це сама велика біль для українського селянина, який має найбагатші у світі чорноземи. Чому ж так сталося? Перш за все, однозначний висновок – реформи проводились не для селянина, а в переважній більшості за рахунок селянина. В результаті реформ селянин не був головною фігурою у структурі сільськогосподарського виробництва, а головною фігурою були шахраї».

«Наше селянське віче – це ще одна спроба бути почутими там наверху», каже один з піонерів фермерського руху в Україні, фермер з Черкащини Сергій Стацюк. На Вічі фермери критикували Уряд за цінову політику, що обкрадає село, вимиваючи з нього мільярди гривень; за адміністративні методи, якими цього року у селян скуповували зерно; за недоступність кредитів, щоб купити трактор чи комбайн; за нові намагання звести нанівець сімейне фермерство, створивши натомість крупні сільськогосподарські латифундії; за обіцяний, але так і не введений єдиний фермерський податок – за все те, що не дає селянам стати вільними господарями на землі, процвітати самим і годувати Україну.

Як порадив фермерам, виступаючи на Вічі, лідер «Нашої України» Віктор Ющенко, щоб захистити свої інтереси, фермерам треба сформулювати 5 чітких вимог, якими повинен, каже він, жити весь фермерський рух.

Віктор Ющенко: «Доки фермери не будуть об'єднані, нова концепція аграрної політики в цій країні не напишеться. Ця влада буде повторювати системні помилки. Бо знаєте, є прислів'я, дьогтю дають тому колесу, яке скрипить. Те, що не скрипить, воно ще проїде».

Виступаючи після Ющенка, фермер з Київської області сказав, що у фермерів не 5, а одна вимога – українська влада, яка дбатиме про село. На прихід такої влади, як виглядає, сподівається й представниця молодіжного фермерського руху з Вінниччини Леся Бориско, яка розповіла, що стажувалася в Швеції й бачила, як заможно живуть тамтешні фермери.

Леся Бориско: «Мені дуже сподобалось. Мені казали: може, ти залишишся? Залишайся, виходь заміж і все буде в порядку. Кажу: ні, ніколи в житті. І я повернулась додому. Я хочу бути в майбутньому фермером. І я звертаюсь від всієї молоді України, від Вінниччини, допоможіть, будь ласка, нам, верхи наші, дайте нам дорогу в майбутнє».

Фермерські та одноосібні господарства виробляють 70% всієї сільськогосподарської продукції в Україні.

XS
SM
MD
LG