Спеціальні потреби

Актуально

Експерти прогнозують палкі дискусії у Верховній Раді України стосовно подання президента про участь українських військових у миротворчих операціях в Ліберії. - 2003-12-07

Наступного тижня депутати Верховної Ради України можуть повернутися до розгляду подання президента КУЧМИ про відправлення українських миротворців до Ліберії. Експерти прогнозують палкі дискусії в парламенті з цього приводу. У Верховній Раді прихильників і противників участі України у врегулюванні конфліктку в цій африканській країні майже рівна кількість.

Питання відправки українських миротворців до Ліберії у Верховні Раді розгладалося вже двічі. І обидва рази для ухвалення позитивного рішення голосів не вистачало. Цього тижня депутати можуть знов повернутися до розгляду подання президента Кучми. Експерти прогнозують, що воно знову розколе парламент навпіл -на прихильників та противників.

У жовтні Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй запропонувала Україні направити в Ліберію миротворчу бригаду і вертолітний загін. Міністерство оборони готове послати в цю країну 350 військових та 20 осіб обслуговуючого персоналу. Миротворці мають перевозити персонал місії ООН, проводити патрулювання повітряного простору та надавати вогневу підтримку піхотним підрозділам.

Колишній міністр зовнішніх справ, депутат Генадій Удовенко називає цю пропозицію від ООН успіхом української дипломатії. Він каже, що дуже важко потрапити в чергу держав, які пропонують Об’єднаним Націям свої послуги. Крім того, що брати участь у миротворчих місіях почесно, це також приносить матеріальні здобутки, нагадує Удовенко. Щомісяця ООН платитила б Україні близько півтора мільйона доларів.

Генадій Удовенко: «Зароблять ті люди, які брали б безпосередню участь – досить високі зарплати. Ну, і держава. Ці гроші можна було б асигнувати на військову реформу»

Президент Центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова Анатолій Гриценко погоджується, що Україна зацікавлена в участі в миротворчих операціях ООН.

Анатолій Гриценко: «Це дає можливість за умов обмеженого воєнного бюджету здійснювати хоч і не бойову, але все ж таки підготовку людей, і льотчиків зокрема. Це також мовна підготовка, співпраця із зарубіжними партнерами. Оскільки зрозуміло, що ризики, які будуть загрожувати світу і Україні зокрема, це будуть транснаціональні ризиики. І треба буде спільними зусиллями все це компенсувати».

Однак Ліберію Гриценко називає не найкращим місцем, куди слід направляти українських миротворців. Ця країна в стані збройного конфлікту. А тому ризик для життя українських військових досить високий.

Голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Микола Поліщук виступає проти місії в Ліберію. Його аргументи із області медицини. За словами експерта, до 60% миротворців повертаються із місій із психічними розладами. Майже третина військових, після року служби стають імпотентами. Крім того, Поліщук звертає увагу на те, що Ліберія одна із перших в світі за поширенням інфекційних хвороб – холери, малярії та жовтої лихоманки. Європейці переносять ці екзотичні хвороби значно гірше місцевого населення. Тому експерт радить не поспішати із висновками про матеріальні здобутки миротворчої місії до Ліберії.

Микола Поліщук: «Ми однозначно будемо мати і більшу кількість учасників і інвалідів війни, ми будемо мати більшу кількість людей, які повернуться із психічними розладами. На мій погляд, в Європі миротворчі місії повинні виконувати європейці. В Африці – африканці. А в Азії – азійці. Ці люди мають більш споріднені генетичні умови, і клімато-епідеміологічні, і психологічні».

Микола Поліщук каже, що фракція Блоку «Наша Україна» прийняла рішення не підтримувати відправлення миротворців до Ліберії. Очевидно, як і раніше проти цього проголосують інші опозиційні фракції – Соцпартії, КПУ та блоку Тимошенко.

За спостереженнями Анатоля Гриценка, багато противників місії і серед депутатів більшості. Однак експерт прогнозує, що з третьої спроби парламент нарешті проголосує за відправлення миротворців до Ліберії. При цьому він зазначає, що депутати під час голосування будуть керуватися не інтересами держави, чи питаннями безпеки миротворців, а зовсім іншими мотивами.

Анатолій Гриценко: «Це буде здійснено під впливом, дехто називає це тиском, з боку зовішнішніх сил. Якщо президент вирішить остаточно, що це потрібно, значить більшість за це проголосує. На цьому фоні можна продавити це рішення. Але це вже буде рішення і відповідальність президента».

У разі ухвалення позитивного рішення українські миротворці перебуватимуть в Ліберії щонайменше рік. Однак Рада Безпеки ООН може продовжити мандат свого контингенту і на більш тривалий термін. Українські миротворці зараз виконують місії в Іраку, Косові, Сьєрра-Леоне та Лівані.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG