Спеціальні потреби

Актуально

У разі схавлення закону України про біологічну безпеку винекне загроза національній безпеці, застерігають фахівці. - 2004-01-06

Відносини між країнами у галузі генетично модифікованих продуктів регулюються Картагенським протоколом про біобезпеку до Конвенції ООН про біологічне різноманіття. До складу Бюро Міждержавного Комітету з Картагенського протоколу від країн Східної Європи включені представники України і Польщі. Закон про приєднання до цієї угоди ухвалений Верховною Радою України у вересні 2002 року. Про те, як положення Картагенського протоколу втілюються в життя в Україні, йшлося на семінарі, проведеному громадською організацією «Зелений світ» у Дніпропетровську.

Картагенським протоколом з біобезпеки передбачені умови поводження із генетично модифікованими організмами, здатними несприятливо впливати на на збереження та стале використання біологічного різноманіття з урахуванням ризиків для здоров’я людини. У протоколі зокрема містяться положення про оцінку та регулювання ризиків, умови обробки, транспорування, пакування та ідентифікації змінених організмів, застосування продуктів та препаратів, отриманих з цих організмів, порядок залучення громадськості до ухвалення рішень щодо поводження з модифікованими організмами тощо.

Для допомоги країнам, у яких втілюються положення Картагенського протоколу та створюються національні структури з біобезпеки, реалізується Програма з довкілля ООН та Глобальної Екологічної Фундації (скорочено – ЮНЕП-ГЕФ) через проект “Розробка національних рамкових структур з біобезпеки”. В Україні цей проект має бути реалізований Міністерством екології та природних ресурсів за допомогою Прогами Розвитку ООН протягом 18-ти місяців, починаючи з квітня 2003-го року. Вартість проекту становить 235 тисяч доларів США. В рамках проекту в Україні має бути створена нормативно-правова база, система ухваленя рішень, вироблення оцінок ризиків та їх регулювання і механізми інформування та залучення громадськості. Передбачене створення Національного Координаційного Комітету з біобезпеки за участю представників Верховної Ради України, Адміністрації Президента, Ради Національної Безпеки та оборони, міністерств, науково-дослідних інститутів та неурядових організацій.

Учасники дніпропетровського семінару Зеленого світу з розвитку системи біобезпеки в Україні висловили занепокоєння з приводу непрозорості процедур створення національного рамкового документу з біобезпеки. Вони стведжують, що в разі ухвалення Верховною Радою Україні найближчим часом Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та практичному використанні генетично модифікованих організмів» у другому читанні виникне загроза національній безпеці держави, оскільки цей закон суперечить положенням Картагенського протоколу з біобезпеки. Сказано, що цей закон дозволяє майже безконтрольне розповсюдження генетично модифікованих продуктів і створює пріоритетні умови для отримання прибутків транснаціональними корпораціями, виробниками генетично модифікованих продуктів, що, на думку учасників семінару, загрожує національному виробникові, сільськогосподарській системі України, біорізноманіттю та здоров‘ю нації. У резолюції семінару заявлено: «Досі невідомо які конкретно дії зроблені в рамках проекту ЮНЕП-ГЕФ, як залучена громадськість до роботи в рамках проекту. Невідомо про залучення експертів, що мають об’єктивні судження стосовно проблеми генетично модифікованих продуктів та організмів, створених за допомогою генної нженерії, громадських діячів».

Учасник семінару, координатор програм “Зеленого Світу” Олексій Ангурець зазначив: «Наші колеги з «Друзів Землі» – це міжнародна екологічна асоціація – вже нас попереджали, що у кількох країнах, де подібні проекти вже йшли, не було досягнуто дійсного результату. Що проект часто проводився формально, не було отримано дійсного регулюючого документу, який можна б було використовувати як базу для закону. І практично міжнародні та власні кошти були просто витрачені на ніщо. Ми прагнемо, щоб в Україні, поки ще є така можливість, проект проводився із залученням як можна більшого числа сторін, які не байдужі до цього, щоб до остаточного рамочного документу були внесені пропозиції усіх зацікавлених сторін».

Учасники семінару та Українська екологічна асоціація «Зелений Світ» закликали громадські і політичні організації, науковців в усіх областях України взяти активну участь у забезпеченні біологічної безпеки України через вплив на Верховну Раду України, місцеві органи влади та громадськість на всіх рівнях.

Всі новини дня

Німеччина не має систем Patriot, які вона могла б передати Україні але буде підтримувати Україну стільки, скільки потрібно - Тобіас Лінднер

Одне з відкритих питань - перспективи надання західними партнерами систем Patriot. Раніше влада Польщі запропонувала розмістити на українській території систему Patriot, яку Німеччина запропонувала надати Польщі.

Потік переселенців не зменшується: як у Молдові благодійники вітають українців. Відео

За минулі майже 10 місяців, понад півмільйона вимушених переселенців із України перетнули кордон із Молдовою у пошуку безпечного притулку. Благодійники, які й організовують тимчасовий прихисток для українців, кажуть: потік переселенців не зменшується.

США будуть посилювати санкції проти Ірану та Росії. Відео

США будуть посилювати санкції проти Ірану та Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:30 0:00

Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 275 мільйонів доларів. Фокус саме цього пакету - на укріпленні протиповітряної оборони України та захисті життєво-важливої інфраструктури.

«Цей пакет надасть Україні нові спроможності для посилення протиповітряної оборони», – речниця Білого Дому Карін Жан-П’єр. Відео

«Цей пакет надасть Україні нові спроможності для посилення протиповітряної оборони та протидії загрозам, які надходять від іранських безпілотників, які Росія використовує для нападу на життєво важливу інфраструктуру України та вбивства українських цивільних», – Карін Жан-П’єр, речниця Білого Дому

Іранська підтримка російського війська зросте у найближчі місяці, очікують в Білому домі  

Фото оприлюднене армією Ірану через АР. Дрон, запущений із військового корабля. 25 серпня 2022 року. Associated Press

Військова співпраця Росії та Ірану перетворилась на “повноцінне оборонне партнерство” і лише зростатиме найближчим часом, - про це під час розмови з журналістами у п'ятницю, 9 грудня,заявив Джон Кірбі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США у Білому домі.

“Ми очікуємо, що іранська підтримка російського війська лише зростатиме у найближчі місяці. Ми навіть вважаємо, що Іран розглядає питання продажу сотень балістичних ракет з Ірану в Росію. Ми також бачили повідомлення про те, що Москва та Тегеран розглядають можливість створення лінії спільного виробництва смертоносних дронів у Росії. Ми закликаємо Іран змінити курс, і не вдаватись до цих дій”, - заявив Кірбі.

За його словами, Росія зі свого боку пропонує Ірану “безпрецедентний рівень військової та технічної підтримки”, зокрема із розробки зброї та тренування військових.

Джон Кірбі: “В рамках цієї співпраці нас турбує, що Росія має намір надати Ірану передові військові компоненти. Москва може надавати Тегерану таке обладнання, як вертольоти та системи ППО. Є повідомлення, що цієї весни іранські пілоти тренувалися в Росії, щоб навчитися управляти Су-35. Це свідчить про те, що Іран може почати отримувати літаки протягом наступного року. Ці винищувачі значно посилили б військово-повітряні сили Ірану, порівняно з їхніми регіональними сусідами”.

Сполучені Штати вважають російсько-іранське партнерство таким, що несе загрозу “не лише Україні, але й для сусідів Ірану в регіоні”.

“Ми поділилися цією інформацією з партнерами на Близькому Сході по всьому світі, - заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки у Білому домі. - І ми збираємося використовувати всі інструменти, які є в нашому розпорядженні, щоб викрити та перешкодити цій діяльності”.

Представник Білого дому оголосив, що Сполучені Штати 9 грудня запровадили санкції щодо трьох російських організацій, причетні до придбання та використання іранських безпілотників.

“До цих суб'єктів належать Повітряно-космічні сили Росії, які, як вважається, є бенефіціаром угоди між Росією і Іраном про передачу дронів, російський 924-тий державний центр дронної авіації, який відправляв персонал до Ірану для навчання на іранських безпілотниках”, - розповів Джон Кірбі.

За його словами, США мають намір створити групу із країн-однодумців, щоб обговорити загрози від російсько-іранської співпраці.

“Ми продовжуватимемо працювати з нашими союзниками та партнерами, а також з ООН, щоб притягнути їх до відповідальності. Ми працюємо з іншими країнами, аби гарантувати, що їхня юрисдикція не буде експлуатована Росією чи Іраном, і щоб запобігти оборонним транзакціям для підтримки цієї діяльності”, - повідомив Джон Кірбі.

Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть співпрацювати з союзниками та партнерами, аби Україна мала все, що їй потрібно для захисту та відновлення, зокрема, обладнання протиповітряної оборони та підтримку для захисту електромереж.

Більше

XS
SM
MD
LG