Спеціальні потреби

У разі схавлення закону України про біологічну безпеку винекне загроза національній безпеці, застерігають фахівці. - 2004-01-06


Відносини між країнами у галузі генетично модифікованих продуктів регулюються Картагенським протоколом про біобезпеку до Конвенції ООН про біологічне різноманіття. До складу Бюро Міждержавного Комітету з Картагенського протоколу від країн Східної Європи включені представники України і Польщі. Закон про приєднання до цієї угоди ухвалений Верховною Радою України у вересні 2002 року. Про те, як положення Картагенського протоколу втілюються в життя в Україні, йшлося на семінарі, проведеному громадською організацією «Зелений світ» у Дніпропетровську.

Картагенським протоколом з біобезпеки передбачені умови поводження із генетично модифікованими організмами, здатними несприятливо впливати на на збереження та стале використання біологічного різноманіття з урахуванням ризиків для здоров’я людини. У протоколі зокрема містяться положення про оцінку та регулювання ризиків, умови обробки, транспорування, пакування та ідентифікації змінених організмів, застосування продуктів та препаратів, отриманих з цих організмів, порядок залучення громадськості до ухвалення рішень щодо поводження з модифікованими організмами тощо.

Для допомоги країнам, у яких втілюються положення Картагенського протоколу та створюються національні структури з біобезпеки, реалізується Програма з довкілля ООН та Глобальної Екологічної Фундації (скорочено – ЮНЕП-ГЕФ) через проект “Розробка національних рамкових структур з біобезпеки”. В Україні цей проект має бути реалізований Міністерством екології та природних ресурсів за допомогою Прогами Розвитку ООН протягом 18-ти місяців, починаючи з квітня 2003-го року. Вартість проекту становить 235 тисяч доларів США. В рамках проекту в Україні має бути створена нормативно-правова база, система ухваленя рішень, вироблення оцінок ризиків та їх регулювання і механізми інформування та залучення громадськості. Передбачене створення Національного Координаційного Комітету з біобезпеки за участю представників Верховної Ради України, Адміністрації Президента, Ради Національної Безпеки та оборони, міністерств, науково-дослідних інститутів та неурядових організацій.

Учасники дніпропетровського семінару Зеленого світу з розвитку системи біобезпеки в Україні висловили занепокоєння з приводу непрозорості процедур створення національного рамкового документу з біобезпеки. Вони стведжують, що в разі ухвалення Верховною Радою Україні найближчим часом Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та практичному використанні генетично модифікованих організмів» у другому читанні виникне загроза національній безпеці держави, оскільки цей закон суперечить положенням Картагенського протоколу з біобезпеки. Сказано, що цей закон дозволяє майже безконтрольне розповсюдження генетично модифікованих продуктів і створює пріоритетні умови для отримання прибутків транснаціональними корпораціями, виробниками генетично модифікованих продуктів, що, на думку учасників семінару, загрожує національному виробникові, сільськогосподарській системі України, біорізноманіттю та здоров‘ю нації. У резолюції семінару заявлено: «Досі невідомо які конкретно дії зроблені в рамках проекту ЮНЕП-ГЕФ, як залучена громадськість до роботи в рамках проекту. Невідомо про залучення експертів, що мають об’єктивні судження стосовно проблеми генетично модифікованих продуктів та організмів, створених за допомогою генної нженерії, громадських діячів».

Учасник семінару, координатор програм “Зеленого Світу” Олексій Ангурець зазначив: «Наші колеги з «Друзів Землі» – це міжнародна екологічна асоціація – вже нас попереджали, що у кількох країнах, де подібні проекти вже йшли, не було досягнуто дійсного результату. Що проект часто проводився формально, не було отримано дійсного регулюючого документу, який можна б було використовувати як базу для закону. І практично міжнародні та власні кошти були просто витрачені на ніщо. Ми прагнемо, щоб в Україні, поки ще є така можливість, проект проводився із залученням як можна більшого числа сторін, які не байдужі до цього, щоб до остаточного рамочного документу були внесені пропозиції усіх зацікавлених сторін».

Учасники семінару та Українська екологічна асоціація «Зелений Світ» закликали громадські і політичні організації, науковців в усіх областях України взяти активну участь у забезпеченні біологічної безпеки України через вплив на Верховну Раду України, місцеві органи влади та громадськість на всіх рівнях.

XS
SM
MD
LG