Спеціальні потреби

Актуально

Українські неурядові організації занепокоєні своїм майбутнім. - 2004-01-20

Зміни законодавства в 2004 році несуть ризик для неурядових організацій, несумісний з існуванням громадянського суспільства в Україні. Як мінімізувати ризик – неурядові організації радились за «круглим столом», організованим Інститутом громадянського суспільства за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Агентства з міжнародного розвитку США.

Може, то випадковий збіг, може, ні – рік президентських виборів в Україні став роком нового раунду протитояння держави і недержавних організацій. На словах «держава сприяє розвитку політичної та громадської активності, творчої ініціативи громадян» – цитата із Закону «Про об'єднання громадян». На справді ж – недавня постанова про перевірку громадських організацій, що існують за іноземні кошти, та передноворічне обмеження урядом можливості отримання українських коштів громадськими організаціями. Нові підводні рифи чекають на громадянське суспільство в 2004 році і з боку законодавства. Цивільний кодекс, який щойно 1 січня набрав чинності, встановлює єдино можливу для всіх громадських організацій форму: товариство. «Товариство рибалок» вимогам Кодексу відповідає, а от Інститутові громадянського суспільства доведеться міняти назву. Як і всім іншим «фондам», «центрам», «клубам», «асоціаціям» і «федераціям», котрі до 1 липня поточного року змушені будуть перереєструватися. І це ще не все. Новий Закон про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб, що набирає чинності з 1 липня, передбачає подвійну процедуру реєстрації. Спочатку в органах юстиції, тоді у місцевому виконкомі. Реєстраційний збір у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів також доведеться сплатити двічі. Для неприбуткових організацій, більшість з яких бідні – це неабияка проблема.

Ще одна група ризиків для громадських організацій криється в новому Законі «Про соціальні послуги», що також набрав чинності з 1 січня. Що тепер чекає на громадських активістів, котрі ведуть психологічну роботу з проблемними дітьми, наркоманами та бомжами, опікуються сиротинцями та будинками для людей похилого віку, розповідає голова Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук: «Наприклад, така послуга, як надання допомоги по розливанню безкоштовного обіду, копання городу ветерану чи купівля продуктів для людей, які є обмежені у можливості пересування, тобто послуги, які не потребують ніякої специфічної кваліфікації, ніякого специфічного диплому, але відповідно до цього закону, всі ці послуги мають надаватися на професійній основі і мало того, має бути ліцензія і мають бути встановлені кваліфікаційні вимоги до особи, яка, наприклад, іде в магазин, щоб купити ветерану хліб, оскільки він не може цього зробити. Ну як на мене, це дуже серйозний перебір».

Як прогнозує голова Інституту громадянського суспільства, якщо з десяток міністерств і відомств видаватимуть ліцензії для ведення діяльності, яка досі була добровільною і неліцензійною, кількість соціальних послуг, які надаються недержавним сектором, суттєво скоротиться.

Чому держава, замість подякувати громадським організаціям за роботу, яку вона сама робити не в змозі, щораз ускладнює їм життя? Як кажуть розробники згаданих змін до законів, вони керувалися благою метою врегулювати діяльність громадського сектору. Речники політичної опозиції мають іншу відповідь. Говорить голова парламентського комітету з державного будівництва і місцевого самоврядування Анатолій Матвієнко: «Чому це робиться? Тому що гасло нинішньої влади сьогодні, я буду говорити узагальнено, це не «меньше держави», а «більше». Це тотальна присутність держави в усіх сферах нашого життя. І контроль, тому що ми маємо сьогодні диктаторський режим».

Представники громадських організацій додають, що зміни в законодавстві з'явилися без їх відома і всупереч їхній волі, і заявляють, що добиватимуться внесення поправок. І водночас визнають: можливості впливу громадського сектора тут радше теоретичні. Якщо не вдасться негайно пролобіювати свої вимоги в парламенті, будь-які зміни до законів будуть можливі лише через рік по їх чинності. Тоді нинішній рік президентських виборів в Україні, кажуть вони, стане для багатьох неурядових організацій роком не просто нових ризиків, а припинення їх діяльності.

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG