Спеціальні потреби

85 річниця Соборності України. - 2004-01-22


Протягом багатьох років українці діаспори відзначали 22 січня день незалежності і соборності Украни. В цей день у 1917 був прийнятий універсал Центральної ради, яким Україна проголошувалася самостійною державою. Роком пізніше було ухвалено акт злуки Української Народної Республіки із Західною Україною.

В Україні наймасовішим виявилося святкування дня соборності у 1990 році. Десятки тисяч людей взяли участь у створенні живого ланцюга, який протягнувся зі Львова до Києва. Після проголошення незалежності Ураїни в девяносто першому відзначення 22 січня поступово втрачає розмах. Цього року святкування дня соборності пройшло непомітно. У покладанні квітів до монумента провідникам УНР взяли участь декілька сот людей. Першокурсник одного із столичних університетів Олег вважає, що більшості людей завадила взяти участь у мітингу робота.

Студент - Олег: «Нас заохочували впринципі в нашому університеті. Сказали, що можна взяти участь у мітингу, покладанні квітів. Взагалі, студенти повинні підтримувати такі свята».

Оглядачі звертають увагу на той факт, що навіть у столиці 22 січня, який ще називають днем української єдності різні політичні сили відзначали поодинці. Зранку квіти до памятника Михайлу Грушевському поклав президент Кучма, потім по черзі протягом дня те ж саме зробили керівники київської влади, Народного Руху, Консервативної партії та Соціал-демократи об’єднані.

Лідер УКРП Олег Соскін каже, що розсилав запрошення провести спільний мітинг ще тиждень тому. Він вважає, що об’єднанню зашкодили амбіції лідерів.

Олег Соскін7 «Я думаю це вже наша хвороба. Ми ж ніяк не можемо об’єднатися навколо єдиної кандидатури, фігури і таке інше. Але я думаю, що ця хвороба буде подолана, тому, що іншого варіанту просто немає. Досвід Грузії та інших країн довів, що поодинці перемогти неможливо».

Депутат-нашоукраїнець Юрій Ключковський вважає, що єдності не має не тільки серед політичної еліти. Останнім часом, на його думку, Україну намагаються розколоти на схід і захід, православних і греко-католиків, україномовних і російськомовних. За спостереженнями Ключковського, темою розбіжностей почали спекулювати в пресі порівняно недавно.

Юрій Ключковський: «Актуальність її виникає з тих політичних маневрів, підривних кроків, які здійснює сьогодні влада. Для неї головне завдання зробити будь що, щоби цю владу зберегти. І це робиться класичним способом – «поділяй і владарюй».

Тим часом історики нагадують, що на початку ХХ століття Україна втратила незалежність через те, що її політична еліта не змогла домовитися між собою. Після поразки української революції більшість її лідерів (і монархісти, і соціалісти, і ліберали) змушені були емігрувати за кордон.

XS
SM
MD
LG