Спеціальні потреби

Актуально

Політичну реформу необхідно відкласти, інакше відкладати доведеться плани України щодо НАТО і Євросоюзу, - вважає відомий український письменник, лікар, дипломат Юрій Щербак. - 2004-01-26

Політична реформа й зменшення нинішніх безмежних повноважень Президента, безумовно, потрібні країні, каже Юрій Щербак: «Разом з тим, звичайно, трохи дивно проводити реформу в такому стані, коли абсолютно вже немає часу, коли Україна виходить на черговий виток протистояння політичного і виборів, і це часом нагадує зміну правил гри в футбол під час самої гри, коли в першому таймі відіграли були одні правила, виходять на поле команди, їм кажуть, що от у вашій команді слабкі захисники і голкіпер слабкий, треба ворота трошки меншими поставити, а в іншій команді більші ворота. Трохи це дивно. Хоча принципово, я повторюю, реформа потрібна».

В одній із своїх останніх статей доктор Щербак порівняв нинішні поквапливі спроби переписати Конституцію зі зміною генетичного коду, що може призвести, пише він, до появи «нежиттєздатних мутантів». Щоб цього не сталося, Конституцію не слід переписувати поспіхом, відклавши цю роботу на «мирний» позавиборчий час.

Юрій Щербак:«Треба прорахувати на 10 ходів вперед, тому що кожна кома в Конституції тягне за собою цілу низку наслідків. Зміна навіть однієї букви, не кажучи вже про одне слово. Коли я казав про генетичний код, я саме це мав на увазі».

Юрій Щербак вважає нереальними сценарії обрання Президента в 2004 році Верховною Радою або переобрання Леоніда Кучми на третій термін.

Юрій Щербак:«Кожна нормальна людина розуміє, що таке два строки, коли людина була у влади два строки. Я дуже поважаю президента Кучму, і я сподіваюся, що у нього вистачить глузду і політичного розуму, мудрості, не робити спроби висунутись на третій строк – попри всі ці рішення дуже спірні Конституційного Суду».

Якщо ж усе-таки «генетичного мутанта» сконструюють і котрийсь із сценаріїв втримання влади буде реалізований? Наслідки, як внутрішньо, так і зовнішньополітичні будуть для України катастрофічними, а її плани щодо вступу до НАТО і Євросоюзу доведеться відкласти, - вважає пан Щербак.

Юрій Щербак: «Я боюся, що вони будуть відкладені, і в принципі складається таке враження з розмов. Недавно я мав розмову з високопоставленим канадським представником, який сказав: ми всі уважно дивимося на розвиток подій в Україні, чи буде легальна законна легітимна демократична передача влади від однієї людини до іншої. І тоді ми відновимо всі наші програми, все наше ставлення позитивне до України, і питання вступу України до НАТО, яке є надзвичайно болючим для нас і нагальним, воно стане на порядок денний».

Коментуючи різкі заяви, що пролунали в Україні після візиту доповідачів Ради Європи та їх критики на адресу політреформи, Юрій Щербак називає нонсенсом звинувачення європейців у «втручанні» в українські справи.

Юрій Щербак:«Я думаю, що це залишки старого радянського мислення, ментальності радянської імперської ментальності грізної, коли голосом Левітана заявляли – перейшли всі межі, нас принижують, втручаються в наші внутрішні справи. Люди добрі! Ми підписали угоду, в якій просили, щоб до нас втручалися в наші внутрішні справи, ми дали зобов'язання Раді Європи. Про яке втручання може йти мова, коли люди занепокоєні приїхали і об'єктивно намагаються розібратися, що відбувається тут у Верховній Раді».

Юрій Щербак – надзвичайний і повноважний посол України в Ізраїлі, Сполучених Штатах, Мексиці, Канаді – розповідає про те, як впродовж років змінювалося на Заході ставлення до України.

Юрій Щербак:«Що стосується Америки, то я навіть склав таку схему ставлення до нас від спочатку абсолютно байдужого, такого не скажу, що ворожого, але принаймні дуже напружено-обережного, це перша, поява України на міжнародній арені, потім тепліше, потім спалах пристрастей, Україна стала сексі, вона була дуже приваблива для всіх, був медовий місяць, коли Гор приїхав, коли Президент Кучма поїхав в 94 році в Америку, і я переживав оцей період ейфорії. До 97 року йшло вгору співробітництво, потім ми вийшли на якийсь пік і почалося трохи охолодження, а потім почалася втома від України. Тому що Україна говорить одне, робить інше, обіцянок багато, невиконаних, пробуксовували наші реформи, і почався вже синдром такої втоми».

За словами Юрія Щербака, не зміну втомі прийшла стадія недовіри і в Сполучених Штатах, і в Європі, до багатьох українських заяв. А також період очікування. І це очікування, каже він, зійшлося, власне, на президентських виборах цього року.

Всі новини дня

США не бачать зацікавленості Росії в змістовній дипломатії - Блінкен

державний секретар Ентоні Блінкен

США не спостерігають інтересу Росії до змістовної дипломатії, щоб закінчити війну в Україні, сказав в програмі "Обличчям до нації" на каналі CBS державний секретар Ентоні Блінкен.

«Дипломатія завжди має вартість, якщо задіяні сторони, і в цьому випадку Росія, дійсно зацікавлені у змістовній дипломатії. І те, що ми бачили, принаймні нещодавно, є рівно протилежним», - сказав головний американський дипломат.

Він зазначив, що, у той час, як президент Зеленський звернувся до країн G-20, провідних економік світу, і висунув пропозицію щодо того, як рухатися вперед до миру, «Володимир Путін подвоїв і потроїв усе, що робив, а тепер намагається зробити зиму зброєю".

«Він не зміг перемогти на полі бою, тому він направляє свій гнів і вогонь на українських цивільних, нападаючи на енергетичну інфраструктуру, намагаючись вимкнути світло, вимкнути опалення, вимкнути електрику», - заявив Блінкен.

Поки Путін не продемонструє, що він дійсно зацікавлений у змістовній дипломатії, навряд чи щось вийде, додав він.

В неділю ж в іншому інтерв’ю, у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

Президент США Джо Байден заявив, що міг би вести переговори з Путіним у разі, якби той показав готовність завершити війну. Одним із критеріїв такої готовності могло би бути виведення російських військ з України. Речник Кремля Дмитро Пєсков 2 грудня заявив, що для Москви це неприйнятно.

В матеріалі використані джерела CBS та CNN

Путін "значно переоцінив" можливості своєї армії, а Китаю варто зробити висновки з війни Росії в Україні - посадовець Пентагону

China Russia Energy Ties

Президент Росії Володимир Путін "очевидно сильно переоцінив" можливості своєї армії. Про це секретар з питань Повітряних сил США Френк Кендалл заявив під час Форуму Рейгана з національної безпеки.

Він також заявив, що Китаю варто винести уроки з російської війни в Україні, що акт агресії може бути зустріти у відповідь потужні санкції, а військо може виявитись не таким сильним, як здається.

"По-перше, економічні наслідки агресивних дій можуть бути набагато серйознішими, ніж ви хотіли б", - сказав Кендалл. Другий урок, за його словами, полягає у тому, що "військові можуть бути не зовсім точними, коли говорять вам, наскільки вони хороші… [і третє], що коротка війна, яку ви очікуєте, може виявитись не тією, яку ви отримаєте".

Як пише Breaking Defense, від початку війни Росії в Україні 24 лютого існувало чимало побоювань, що Китай використає можливість для вторгнення на Тайвань. Раніше цього тижня Пентагон оприлюднив звіт про військову потужність Китаю, в якому сказано, що немає негайних ознак того, що Пекін готується розпочати вторгнення найближчим часом, але Китай посилив військову активність навколо острова.

Тим часом, на форумі міністр оборони США Ллойд Остін звинуватив Росію у "навмисній жорстокості" у війні проти України, заявивши, що Москва навмисно цілить у цивільних жителів: "Від російських нападів гинуть діти, руйнуються школи і лікарні", – сказав Остін. Водночас, він наголосив, що Пентагон стурбований можливою ескалацією конфлікту у війну США з Росією, пише Радіо Свобода: "Ми не будемо втягнуті у війну Путіна".

Раніше Голос Америки повідомляв, що Форуму Рейгана з нацбезпеки директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс заявила, що розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру.

Путін обрав тактику випаленої землі, оскільки його збройні сили не досягли цілей - Блінкен

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Держсекретар Ентоні Блінкен у неділю засудив спроби Росії «використати зиму як зброю», назвавши намагання РФ вивести з ладу електроенергію та інфраструктуру в Україні «варварськими».

В інтерв’ю у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

«Що він робить, він намагається перетворити зиму на зброю, вимкнути світло, вимкнути опалення, занурити українців у темряву та холод, коли вони прямують у зимові місяці. Це справді варварство».

Він запевнив, що США «рішуче чинять спротив, підтримуючи Україну», додавши, що втрати для Росії через накладені США безпрецедентні санкції та експортні обмеження зростають щодня.

На питання ведучого, чому адміністрація Байдена досі не назвала Росію державою-спонсором тероризму, Блінкен відповів, що адміністрація «працює наразі із Конгресом над законопроектом, який дозволить обійти ті виклики, які виникнуть у зв’язку із визнанням РФ державою-спонсором тероризму».

Раніше посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила, що США наразі не вважають корисним офіційне визначення Росії державою-спонсором тероризму відповідно до американських законів, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень.

"Відчуття у Вашингтоні полягає в тому, що це зараз непотрібно, і, насправді, може бути контрпродуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України", - сказала високопосадовися.

В матеріалі використані джерела CNN

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Іспанська поліція встановила місто, з якого відправили конверт із вибухівкою в посольство України

Поліція на місці вибуху у посольстві України у Мадриді, 30 листопада 2022. AFP/OSCAR DEL POZO

Іспанська поліція вважає, що шість посилок із бомбами, які за останні дні отримали різні високі установи, могли бути відправлені з міста Вальядолід на півночі Іспанії, про це із посиланням на близьке до слідства джерело повідомляє Reuters. При цьому поки не встановлено, хто саме відправляв вибухівку.

Вибухові пристрої були адресовані до офісу іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, іншим урядовим структурам, посольству України в Іспанії, американській дипмісії та супутниковій компанії ЄС. Посилки надходили в період між 24 листопада та 2 грудня.

Всі пристрої вдалося знешкодити, окрім того, що було надіслано до українського посольства - працівник служби безпеки дипмісії під час відкриття концерта отримав травми.

Міністр внутрішніх справ Іспанії раніше заявив, що ці посилки з вибухівкою можуть бути пов'язані із підтримкою Мадрида Києву на тлі російської війни.

При цьому низка дипломатичних установ України за кордоном в останні дні отримали закривавлені пакети, в яких були очі вбитих тварин. За інформацією Києва, такі посилки прийшли до посольств в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, консульств у Неаполі, Брно та Кракові. Розслідування щодо того, хто міг організувати розсилку, триває.

"Ця кампанія спрямована на те, щоб посіяти страх", - сказав Кулеба в інтерв’ю CNN у п’ятницю. У відповідь на питання про те, хто, на його думку, стоїть за листами, Кулеба сказав: "Я відчуваю спокусу відразу назвати Росію, тому що перш за все ви повинні відповісти на запитання «кому це вигідно?»

"Можливо, цей терор є російською відповіддю на дипломатичний жах, який ми створили для Росії на міжнародній арені, і таким чином вони намагаються дати відсіч, в той час як вони програють справжні дипломатичні баталії одну за одною", – додав він.

Як повідомляє CNN, російський уряд та ЧВК "Вагнер" офіційно відкинули свою причетність до цих атак.

Більше

XS
SM
MD
LG