Спеціальні потреби

Актуально

МЗС України занепокоєно намірами ПАРЄ розглянути питання конституційної кризи в Україні. - 2004-01-27

Міністерство закордонних справ України висловлює занепокоєння рішенням Парламентської Асамблеї Ради Європи розглянути питання конституційної кризи в Україні. В українському зовнішньополітичному відомстві побоюються «упередженості з боку ПАРЄ» при розгляді українського питання в четвер 29 січня.

Вже саме формулювання «конституційна криза» Міністерство закордонних справ вважає тенденційним. Як заявив на брифінгу в Києві речник МЗС Маркіян Лубківський, «особливу стурбованість викликає той факт, що питання конституційної реформи – внутрішнє питання України – розглядатиметься під упереджним формулюванням «конституційна криза». Українське зовнішньополітичне відомство занепокоєне також наміром ПАРЄ розглянути українське питання в режимі позачергових дебатів, і висловлює сподівання, як сказав речник МЗС, на «максимально зважену та об'єктивну позицію» Ради Європи при прийнятті рішення по Україні в четвер 29 січня.

Ще раніше Міністерство закордонних справ оприлюднило різку заяву, назвавши втручанням у внутрішні справи України критичні заяви доповідачів моніторингового комітету ПАРЄ Ханне Северинсен і Ренати Вольвенд щодо перебігу конституційної реформи, зокрема щодо способу, в який були проголосовані 24 грудня минулого року зміни до Конституції.

А тим часом як заявив в ефірі радіо «Свобода» в понеділок 26 січня делегат на сесії ПАРЄ від України Юрій Костенко, представники Ради Європи і досі не отримали обіцяний список депутатів, які проголосували за зміни до Конституції під час спірного «голосування руками» 24 грудня.

У свою чергу, лідер Народного руху України, екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк сумнівається, що ПАРЄ на екстреному засіданні 29 січня прийме рішення призупинити чи позбавити Україну членства у Раді Європи. Водночас екс-глава МЗС застеріг, що в разі внесення конституційних змін, що скасовують прямі всенародні вибори Президента, на Україну чекає заморожування стосунків з Євросоюзом. Ні про яке членство в ЄС, на його думку, тоді вже не йтиметься, більше того, погіршення відносин з Європою зможе призвести до втрати Україною європейських ринків.

Що ж до «втручання у внутрішні справи», яким офіційний Київ називає критику Ради Європи, то Борис Тарасюк в інтерв'ю «Голосу Америки» зокрема зазначив.

Борис Тарасюк: «Це не є відповідь. Найпростіше сказати, що ви втручаєтеся у внутрішні справи. Крапка. Але набагато складніше дати відповіді на питання – чому відбувається наступ на права і свободи людини, чому відбувається відхід від демократії, чому в Україні фактично прагнення позбавити людину одних з основних прав – обирати владу. Вступаючи до Ради Європи, Україна взяла на себе зобов'язання. Очевидно, що Україна не виконує своїх зобов'язань перед Радою Європи як член Ради Європи. Тому треба, знаєте, зібрати весь інтелектуальний потенціал і дати інтелектуальну відповідь, а не відповідь типу ви втручаєтесь у наші внутрішні справи. Це не відповідь».

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG