Спеціальні потреби

Актуально

Лiдери українських НДО про передвиборчу ситуацiю в Українi - 2004-03-01

«Президентські вибори в Україні погляд з середини» - під такою назвою у вашингтонському офісі Радіо Свобода пройшла дискусія за участю лідерів українських недержавних організацій. До столиці Сполучених Штатів група, до якої увійшли представники коаліції «Новий вибір 2004», приїхала із завданням привернути увагу до передвиборчої ситуації в Україні.

Проведення чесних і прозорих виборів без вільної преси неможливо, вважають лідери українських недержавних організацій. Учасники дискусії у штаб-квартирі Радіо Свобода висловили солідарність колективу цієї радіостанції і обурення з приводу позбавлення Свободи ФМ ефіру. Президент Академії української преси Валерiй Іванов висловив сумнів щодо комерційних мотивів витіснення Свободи з хвиль радіо Довiра.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «Я не вірю президенту України коли він говорить, що це можна пояснити комерційними причинами. Це - неправда. Багато людей слухали Довіру тільку тому, що там транслювалася Свобода. Я думаю, зняття з ефіру радіостанції Свобода це тільки перша спроба за якою будуть спроби зняти з ефіру Голос Америки, Бі-Бі-Сі та Німецьку хвилю».

Окрім Радіо Свобода учасники дискусії висловили свою опозицію тиску з боку влади на П’ятий телевізійний канал, який належить одному з лідерів опозиції Петру Порошенку, і який, на думку Валерiя Іванова, залишається єдиним об’єктивним теле-джерелом, де подаються точки зору різних політичних сил.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «В політичних новинах зникає альтернативна точка зору, залишається тількі про-владна. Таким чином українські медія зараз не виконують своєї ролі об'єктивного інформатора про життя суспільства і спостерігача за діями влади. Тим більш загрозливо виглядає тенденція зусиль влади з усунення з медійного поля тих джерел інформації, які їй не підконтрольні. В телевізійному полі це єдиний дійсно мережевий П'ятий канал, щодо якого зараз йде судовий позов про позбавлення його ліцензії на мовлення».

Кілька недержавних українських організацій у жовтні минулого року об’єдналися в коаліцію «Новий вибір 2004». Група поставила собі за мету спільними зусиллями добиватися проведення чесних і прозорих виборів. У планах об’єднання - спостереження за ходом виборчого процесу, інформування виборців, альтернативний підрахунок голосів у день виборів. За понад сім місяців до президентських виборів учасники коаліції вже фіксують чисельні порушення, говорить Олександр Черненко - заступник голови Комітету Виборців України.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Є низка проблем, які вже зробили недемократичним майбутній виборчий процес і виділили багато загроз, які можуть винукнути під час виборчої кампанії. Перш за все - це незаконне втручання влади, посадових осіб у виборчу кампанію, підтримка ними кандидатів, вплив, тиск на виборців або на комерційні структури, на медія, на громадські організації, які або незалежні або просто не підтримують владу. Звичайно, будуть проблеми у нас із списками виборців. Можуть бути проблеми в день голосування і під час підрахунку голосів».

Наприкінці минулого року українська влада зробила першу суттєву спробу тиску на недержавні громадські організації. У Верховній Раді за ініціативи про-владних та лівих депутатів було створено слідчу комісію з розслідування діяльності та джерел фінансування таких організацій. На думку Олександра Черненка, це свідчить про силу та вплив громадського руху.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Якби нас не боялися і ми не були впливовими, не було б створено слідчу комісію з розслідування діяльності громадських організації, яка є абсолютно замовною на нашу думку. І не було б кампанії в пресі, яка розгорнута проти недержавних організації. Зараз нас поливають брудом, створені якісь Інтернет-ресурси, які абсолютно чорні проти громадських організації. Відповідно, вплив, значить, є».

Коаліцію «Новий вибір 2004» підтримує міжнародний фонд Відродження. Його голова Григорiй Немиря говорить, що група лідерів недержавних організацій приїхала до Сполучених Штатів привернути увагу офіційного Вашингтона до трьох проблем які існують в Україні. По-перше, це контроверсійна конституційна реформа, в процесі проведення якої не враховуються опозиційні голоси. По-друге, це посилення тиску на українські засоби масової iнформації з боку влади. І по-третє, це привернення уваги на кампанію, розгорнуту проти недержавних організацій.

ГРИГОРІЙ НЕМИРЯ: «Ми не приїхали сюди агітувати за опозицію або за владу. Це - не є наша місія. Наша місія - розказати про те, що роблять громадські організації в Україні тому, що будувати нову демократичну країну неможливо силами опозиції або влади, важливі зусилля неурядових організацій. І саме тому ми будемо ще приїджати».

Учасники дискусії звернули увагу, що громадські організації не прагнуть стати на чийсь бік і працюють об’єктивно та неупередженно як по відношенню до опозиції так і до влади. Єдина проблема, як було зазначено під час обговорення, українська влада не хоче йти на діалог.

Всі новини дня

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

Росія зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України. Про це заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Додаткові 12 мільярдів доларів Україні може виділити Конгрес США - Reuters

Жителі Ізюма у черзі на отримання гуманітарної допомоги, Харківщина, 25 вересня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Конгрес США може виділити Україні додаткових 12 мільярдів доларів у відповідь на запит адміністрації президента США Джо Байдена. Зараз американські законодавці ведуть обговорення щодо нового федерального бюджету, а голосування може відбутись у вівторок або середу.

Допомога Україні закладена в цей законопроект, повідомляє агенція Reuters із посиланням на власні джерела. У проекті бюджету також закладено допомогу для афганських біженців.

Фіскальний рік у США триває з 1 жовтня по 30 вересня, тож, аби уникнути часткової зупинки роботи урядових установ, коли відсутнє фінансування для федеральних програм, представникам Конгресу необхідно домовитись про новий бюджет до п'ятниці опівночі.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що попри наявну двопартійну підтримку України у Конгресі, все більше республіканців можуть почати виступати проти додаткового виділення грошей для України, зокрема, це критикує екс-президент Дональд Трамп.

Нагадаємо, з початку року на боротьбу з Росією Конгрес США схвалив понад 53 мільярди доларів на безпекову, економічну та гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом, за оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку через війну Росії проти України світ втратить 2,8 трильйона доларів. Дослідники вважають: криза може поглибитись, якщо Росія спровокує енергетичну кризу взимку в Європі, тоді Європі загрожує рецесія.

У статті використано матеріали Reuters

Усі митні пункти Грузії переведені на особливий режим роботи через масовий приїзд росіян

Кордон Грузії з Росією - пункт пропуску Земо Ларсі/Верхній Ларс

Росіяни призовного віку масово їдуть до Грузії

Служба доходів Міністерства фінансів Грузії повідомляє, що за умов підвищеного транспортного потоку в регіоні всі митні пункти переведені на особливий режим роботи. Відомство заявляє, що з метою забезпечення безперешкодного проведення процедур митного контролю на місцях збільшено кількість працівників.

З 21 вересня, після оголошення президентом Росії Володимиром Путіним так званої "часткової мобілізації", на КПП "Верхній Ларс" на кордоні Росії з Грузією утворилася величезна черга із машин.

За різними джерелами, станом на 26 вересня черга розтягнулася на 20 кілометрів. Чимало громадян переходять кордон на скутерах і велосипедах, щоб скоротити час очікування. Причому, як заявляють місцеві ЗМІ, грузинські митники нібито не впускають до країни жителів Північного Кавказу, при цьому не відмовляючи у в'їзді росіянам, які мешкають в інших регіонах РФ.

«На непередбачений випадок»

Згідно з фотографіями, поширеними через соцмережі, опівдні з російського боку кордону з'явився БТР з російськими військовими, що викликало паніку в лавах громадян, які виїжджають з РФ. Проте, поки що офіційних обмежень щодо виїзду чоловіків призовного віку з Росії не оголошено. Як пишуть у російських ЗМІ, посилаючись на Прикордонне управління ФСБ по Північній Осетії, російських військових розмістили на місці як «резерв на непередбачений випадок, якщо резервісти захочуть прорвати пункт пропуску і без будь-яких прикордонних оформлень покинути країну».

За даними Північної Осетії, за останній тиждень через митний пункт пропуску «Верхній Ларс» грузино-російський кордон в обох напрямках перетнули 37 тисяч автомобілів та понад 115 тисяч осіб. Як заявив 26 вересня віце-прем'єр Північної Осетії Ірбек Томаєв, це на 23,3% перевищує дані щодо перетину держкордону за аналогічний період минулого року.

"У чому логіка?"

Грузинська опозиція вкотре розкритикувала владу за відсутність продуманої політики щодо хвилі мігрантів із країни, що окупує двадцять відсотків території Грузії. Опозиційні політики марно вимагають запровадження віз для російських громадян, тоді як представники правлячої партії «Грузинська мрія» не бачать у цьому необхідності, стверджуючи, що відповідні структури успішно контролюють ситуацію.

Більше того, як заявив ЗМІ депутат від правлячої партії Бека Давітуліані, «влада Росії, яка має проблеми з мобілізацією, і так закриє кордон з 28 числа».

«У чому логіка, аби не пускати людей із Росії, які не хочуть йти на передову фронту? Тобто дати режиму в Росії можливість пустити їх на поле бою та нашкодити Україні? Адже ми маємо допомогти Україні виграти війну, відповідно… якщо це не зашкодить нашим інтересам, то ми приймемо тих, хто не хоче туди їхати», – сказав у коментарі для ЗМІ Давітуліані.

Міграція та інтереси країни

Аналітик Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень Шота Утіашвілі вважає, що запроваджувати візи на даному етапі немає сенсу, оскільки Росія, намагаючись утримати військовозобов'язаних у країні, сама незабаром «закриє кордони». Хоча, експерт вважає, що в цій ситуації влада Грузії не робить необхідних кроків. Насамперед політолог вважає невиправданим те, що влада не розробила відповідну міграційну політику. За його словами, необхідно мати певний план на той випадок, якщо в країні залишиться «надто велика» кількість росіян, необхідно врахувати і те, що росіяни, які ухиляються від заклику, не зможуть повернутися до Росії як мінімум, протягом кількох років, протягом яких їм будуть потрібні кошти для існування.

«Коли в'їжджаєш у західні держави, необхідно документовано підтвердити, що в тебе є кошти для фінансування свого перебування в тій чи іншій країні, наша влада могла хоча б тимчасово ввести цей захід, щоб уникнути в майбутньому проблем, пов'язаних з мігрантами, що залишилися без даху над головою і грошей», - вважає Утіашвілі.

Також експерт наголошує на пасивності влади Грузії щодо співгромадян в Абхазії та Цхінвальському регіоні, де, згідно з незалежними джерелами, активно уникають мобілізації. Утіашвілі вважає, що на даному етапі у Тбілісі з'явився шанс зближення з громадянами, які проживають у тих регіонах. Аналітик каже, що грузинська сторона має створити їм усі необхідні умови, щоб уникнути мобілізації. При цьому політика партії «Грузинська мрія», яка полягає «в діях, спрямованих на те, щоб не розгнівати Росію», на думку Утіашвілі, не виправдана, оскільки суперечить інтересам Грузії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG