Спеціальні потреби

Актуально

Лiдери українських НДО про передвиборчу ситуацiю в Українi - 2004-03-01

«Президентські вибори в Україні погляд з середини» - під такою назвою у вашингтонському офісі Радіо Свобода пройшла дискусія за участю лідерів українських недержавних організацій. До столиці Сполучених Штатів група, до якої увійшли представники коаліції «Новий вибір 2004», приїхала із завданням привернути увагу до передвиборчої ситуації в Україні.

Проведення чесних і прозорих виборів без вільної преси неможливо, вважають лідери українських недержавних організацій. Учасники дискусії у штаб-квартирі Радіо Свобода висловили солідарність колективу цієї радіостанції і обурення з приводу позбавлення Свободи ФМ ефіру. Президент Академії української преси Валерiй Іванов висловив сумнів щодо комерційних мотивів витіснення Свободи з хвиль радіо Довiра.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «Я не вірю президенту України коли він говорить, що це можна пояснити комерційними причинами. Це - неправда. Багато людей слухали Довіру тільку тому, що там транслювалася Свобода. Я думаю, зняття з ефіру радіостанції Свобода це тільки перша спроба за якою будуть спроби зняти з ефіру Голос Америки, Бі-Бі-Сі та Німецьку хвилю».

Окрім Радіо Свобода учасники дискусії висловили свою опозицію тиску з боку влади на П’ятий телевізійний канал, який належить одному з лідерів опозиції Петру Порошенку, і який, на думку Валерiя Іванова, залишається єдиним об’єктивним теле-джерелом, де подаються точки зору різних політичних сил.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «В політичних новинах зникає альтернативна точка зору, залишається тількі про-владна. Таким чином українські медія зараз не виконують своєї ролі об'єктивного інформатора про життя суспільства і спостерігача за діями влади. Тим більш загрозливо виглядає тенденція зусиль влади з усунення з медійного поля тих джерел інформації, які їй не підконтрольні. В телевізійному полі це єдиний дійсно мережевий П'ятий канал, щодо якого зараз йде судовий позов про позбавлення його ліцензії на мовлення».

Кілька недержавних українських організацій у жовтні минулого року об’єдналися в коаліцію «Новий вибір 2004». Група поставила собі за мету спільними зусиллями добиватися проведення чесних і прозорих виборів. У планах об’єднання - спостереження за ходом виборчого процесу, інформування виборців, альтернативний підрахунок голосів у день виборів. За понад сім місяців до президентських виборів учасники коаліції вже фіксують чисельні порушення, говорить Олександр Черненко - заступник голови Комітету Виборців України.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Є низка проблем, які вже зробили недемократичним майбутній виборчий процес і виділили багато загроз, які можуть винукнути під час виборчої кампанії. Перш за все - це незаконне втручання влади, посадових осіб у виборчу кампанію, підтримка ними кандидатів, вплив, тиск на виборців або на комерційні структури, на медія, на громадські організації, які або незалежні або просто не підтримують владу. Звичайно, будуть проблеми у нас із списками виборців. Можуть бути проблеми в день голосування і під час підрахунку голосів».

Наприкінці минулого року українська влада зробила першу суттєву спробу тиску на недержавні громадські організації. У Верховній Раді за ініціативи про-владних та лівих депутатів було створено слідчу комісію з розслідування діяльності та джерел фінансування таких організацій. На думку Олександра Черненка, це свідчить про силу та вплив громадського руху.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Якби нас не боялися і ми не були впливовими, не було б створено слідчу комісію з розслідування діяльності громадських організації, яка є абсолютно замовною на нашу думку. І не було б кампанії в пресі, яка розгорнута проти недержавних організації. Зараз нас поливають брудом, створені якісь Інтернет-ресурси, які абсолютно чорні проти громадських організації. Відповідно, вплив, значить, є».

Коаліцію «Новий вибір 2004» підтримує міжнародний фонд Відродження. Його голова Григорiй Немиря говорить, що група лідерів недержавних організацій приїхала до Сполучених Штатів привернути увагу офіційного Вашингтона до трьох проблем які існують в Україні. По-перше, це контроверсійна конституційна реформа, в процесі проведення якої не враховуються опозиційні голоси. По-друге, це посилення тиску на українські засоби масової iнформації з боку влади. І по-третє, це привернення уваги на кампанію, розгорнуту проти недержавних організацій.

ГРИГОРІЙ НЕМИРЯ: «Ми не приїхали сюди агітувати за опозицію або за владу. Це - не є наша місія. Наша місія - розказати про те, що роблять громадські організації в Україні тому, що будувати нову демократичну країну неможливо силами опозиції або влади, важливі зусилля неурядових організацій. І саме тому ми будемо ще приїджати».

Учасники дискусії звернули увагу, що громадські організації не прагнуть стати на чийсь бік і працюють об’єктивно та неупередженно як по відношенню до опозиції так і до влади. Єдина проблема, як було зазначено під час обговорення, українська влада не хоче йти на діалог.

Всі новини дня

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Ріші Сунак: «Ми будемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу». Відео

«Сьогодні розпочато навчання українських морських піхотинців передовим можливостям. Тож Палата громад може бути впевненою, що ми продовжуватимемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу на полі бою цього року», - заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Ріші Сунак зробив заяву про винищувачі для України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським у Британії, 8 лютого 2023. REUTERS/Peter Nicholls

Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ - не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським.

"Першим кроком у забезпеченні передових літаків є наявність солдатів або авіаторів, які здатні їх використовувати. Це процес, який потребує деякого часу. Ми розпочали цей процес сьогодні, - сказав Сунак про оголошену раніше програму навчання українських пілотів у Британії. - Нічого не зняте з порядку денного, і наше лідерство в цьому питанні є тим, чим ми всі разом маємо пишатися".

Сунак також оголосив, що обіцяні раніше танки Challenger 2 прибудуть в Україну вже "наступного місяця" і заявив, що Україна "ніколи більше не повинна залишитися вразливою для нападу", а також закликав "озброїти Україну в короткостроковій перспективі, але зміцнити Україну в довгостроковій перспективі".

За його словами, Велика Британія погодилася розширити свою програму навчання, за якою за останні шість місяців було підготовлено 10 тисяч військовослужбовців, й пообіцяв, як пише CNN, "прискорити доставку нашого обладнання", щоб забезпечити досягнення України на лінії фронту в найближчі "дні і тижні, а не роки".

Президент Зеленський під час прес-конференції висловив вдячність за підтримку України: "Сьогодні зрозуміло, що ми маємо підтримку Великої Британії. Дякую всьому народу Великої Британії, дякую за ці 350 днів єдності". Також, говорячи про програму навчань для українських пілотів, він вкотре повторив заклик про надання Україні західних винищувачів і додав, що "чув від пана прем'єр-міністра про бажання надати винищувачі" Києву.

У російському посольстві в Лондоні вже заявили, що рішення Британії про надання Україні винищувачів матиме "військово-політичні наслідки" для всього світу.

Нині міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив у Twitter, що Київ продовжує говорити із західними партнерами про можливість надання бойових літаків: "Я говорив з міністром закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра, щоб скоординувати наші міжнародні кроки, оскільки повномасштабне вторгнення Росії наближається до річної позначки. Я подякував за останнє рішення щодо танків. Я також піднімав питання про F-16. Ми продовжуємо наш діалог з Нідерландами та іншими щодо бойової авіації".

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в коментарі для CNN заявив, що Україні знадобляться десятки західних бойових літаків, щоб перемогти у війні проти Росії.

При цьому оглядачі кажуть, що Захід має невеликий проміжок часу, щоб допомогти Україні новою воєнною технікою до початку очікуваного нового наступу Росії навесні чи навіть у лютому. За деякими оцінками Кремль уже намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня.

У статті використано матеріали Reuters.

Білий дім назвав "відвертою неправдою" допис блогера щодо вибуху на "Північному потоці"

Архівне фото Шведської берегової охорони - витік газу на "Північному потоці 2", 28 вересня 2022 року. (Swedish Coast Guard via AP)

ВАШИНГТОН, 8 лютого (Reuters) – Білий дім у середу заперечив допис у блозі американського журналіста-розслідувача, який стверджував, що Сполучені Штати стоять за вибухами газопроводів Nord Stream, назвавши його «відвертою неправдивою і цілковитою вигадкою».

Reuters не підтвердило звіт, опублікований американським журналістом-розслідувачем Сеймуром Гершем, у якому говориться, що напад було здійснено у вересні минулого року за вказівкою президента Джо Байдена.

«Це відверта неправдива і цілковита вигадка», — заявила Едрієн Вотсон, представниця Ради національної безпеки Білого дому. Про це також заявили представники ЦРУ та Державного департаменту.

Ці трубопроводи є багатомільярдними інфраструктурними проектами, призначеними для транспортування російського газу до Німеччини дном Балтійського моря.

Швеція та Данія, у чиїх виключних економічних зонах сталися вибухи, дійшли висновку, що трубопроводи підірвали навмисно, але не сказали, хто може нести відповідальність.

Сполучені Штати і НАТО назвали інцидент "актом саботажу". Москва звинуватила Захід у незрозумілих вибухах, які спричинили розриви. Жодна сторона не надала доказів.

У середу Міністерство закордонних справ Росії заявило, що у Сполучених Штатів є запитання щодо їхньої ролі у вибухах на трубопроводах.

Будівництво «Північного потоку-2» мало дозволити Росії подвоїти обсяг газу, який Росія могла б надсилати безпосередньо до Німеччини морським шляхом, Трубопровід було добудовано у вересні 2021 року, але так і не було введено в експлуатацію після того, як Берлін відклав сертифікацію за кілька днів до того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну минулого лютого.

«Ми знаємо, що свобода переможе. Ми знаємо, що Росія програє», – Володимир Зеленський. Відео

«Я бачу у ваших очах, що ми думаємо так само, як і ви. Ми знаємо, що свобода переможе. Ми знаємо, що Росія програє. І ми дійсно знаємо, що ця перемога змінить світ, і це буде зміна, якої світ давно потребує», – президент України Володимир Зеленський

Більше

XS
SM
MD
LG