Спеціальні потреби

Актуально

Лiдери українських НДО про передвиборчу ситуацiю в Українi - 2004-03-01

«Президентські вибори в Україні погляд з середини» - під такою назвою у вашингтонському офісі Радіо Свобода пройшла дискусія за участю лідерів українських недержавних організацій. До столиці Сполучених Штатів група, до якої увійшли представники коаліції «Новий вибір 2004», приїхала із завданням привернути увагу до передвиборчої ситуації в Україні.

Проведення чесних і прозорих виборів без вільної преси неможливо, вважають лідери українських недержавних організацій. Учасники дискусії у штаб-квартирі Радіо Свобода висловили солідарність колективу цієї радіостанції і обурення з приводу позбавлення Свободи ФМ ефіру. Президент Академії української преси Валерiй Іванов висловив сумнів щодо комерційних мотивів витіснення Свободи з хвиль радіо Довiра.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «Я не вірю президенту України коли він говорить, що це можна пояснити комерційними причинами. Це - неправда. Багато людей слухали Довіру тільку тому, що там транслювалася Свобода. Я думаю, зняття з ефіру радіостанції Свобода це тільки перша спроба за якою будуть спроби зняти з ефіру Голос Америки, Бі-Бі-Сі та Німецьку хвилю».

Окрім Радіо Свобода учасники дискусії висловили свою опозицію тиску з боку влади на П’ятий телевізійний канал, який належить одному з лідерів опозиції Петру Порошенку, і який, на думку Валерiя Іванова, залишається єдиним об’єктивним теле-джерелом, де подаються точки зору різних політичних сил.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «В політичних новинах зникає альтернативна точка зору, залишається тількі про-владна. Таким чином українські медія зараз не виконують своєї ролі об'єктивного інформатора про життя суспільства і спостерігача за діями влади. Тим більш загрозливо виглядає тенденція зусиль влади з усунення з медійного поля тих джерел інформації, які їй не підконтрольні. В телевізійному полі це єдиний дійсно мережевий П'ятий канал, щодо якого зараз йде судовий позов про позбавлення його ліцензії на мовлення».

Кілька недержавних українських організацій у жовтні минулого року об’єдналися в коаліцію «Новий вибір 2004». Група поставила собі за мету спільними зусиллями добиватися проведення чесних і прозорих виборів. У планах об’єднання - спостереження за ходом виборчого процесу, інформування виборців, альтернативний підрахунок голосів у день виборів. За понад сім місяців до президентських виборів учасники коаліції вже фіксують чисельні порушення, говорить Олександр Черненко - заступник голови Комітету Виборців України.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Є низка проблем, які вже зробили недемократичним майбутній виборчий процес і виділили багато загроз, які можуть винукнути під час виборчої кампанії. Перш за все - це незаконне втручання влади, посадових осіб у виборчу кампанію, підтримка ними кандидатів, вплив, тиск на виборців або на комерційні структури, на медія, на громадські організації, які або незалежні або просто не підтримують владу. Звичайно, будуть проблеми у нас із списками виборців. Можуть бути проблеми в день голосування і під час підрахунку голосів».

Наприкінці минулого року українська влада зробила першу суттєву спробу тиску на недержавні громадські організації. У Верховній Раді за ініціативи про-владних та лівих депутатів було створено слідчу комісію з розслідування діяльності та джерел фінансування таких організацій. На думку Олександра Черненка, це свідчить про силу та вплив громадського руху.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Якби нас не боялися і ми не були впливовими, не було б створено слідчу комісію з розслідування діяльності громадських організації, яка є абсолютно замовною на нашу думку. І не було б кампанії в пресі, яка розгорнута проти недержавних організації. Зараз нас поливають брудом, створені якісь Інтернет-ресурси, які абсолютно чорні проти громадських організації. Відповідно, вплив, значить, є».

Коаліцію «Новий вибір 2004» підтримує міжнародний фонд Відродження. Його голова Григорiй Немиря говорить, що група лідерів недержавних організацій приїхала до Сполучених Штатів привернути увагу офіційного Вашингтона до трьох проблем які існують в Україні. По-перше, це контроверсійна конституційна реформа, в процесі проведення якої не враховуються опозиційні голоси. По-друге, це посилення тиску на українські засоби масової iнформації з боку влади. І по-третє, це привернення уваги на кампанію, розгорнуту проти недержавних організацій.

ГРИГОРІЙ НЕМИРЯ: «Ми не приїхали сюди агітувати за опозицію або за владу. Це - не є наша місія. Наша місія - розказати про те, що роблять громадські організації в Україні тому, що будувати нову демократичну країну неможливо силами опозиції або влади, важливі зусилля неурядових організацій. І саме тому ми будемо ще приїджати».

Учасники дискусії звернули увагу, що громадські організації не прагнуть стати на чийсь бік і працюють об’єктивно та неупередженно як по відношенню до опозиції так і до влади. Єдина проблема, як було зазначено під час обговорення, українська влада не хоче йти на діалог.

Всі новини дня

На Заході гостро критикують Кісінджера, який "запропонував Україні поміняти території на мир"  

Колишній держсекретар США Генрі А. Кіссінджер відвідує церемонію нагородження Американської академії в палаці Шарлоттенбург у Берліні, Німеччина, 21 січня 2020 року. REUTERS/Annegret Hilse

Колишній радник президента США з національної безпеки Генрі Кіссінджер під час Всесвітнього Економічного форуму у Давосі запропонував, що мирна угода між Україною й Росією мала б передбачати повернення до ситуації, яка була перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, тобто до 24 лютого.

Він вважає, що Захід має дозволити Росії залишити за собою Крим, який Росія відібрала в України в 2014 році.

«Продовження війни за межами цієї точки буде вже не про свободу України… а про нову війну проти самої Росії”, - вважає Генрі Кіссінджер, який працював в Адміністраціях двох американських президентів Ричарда Ніксона та Джерельда Форда.

98-річний політик закликав країни Заходу припинити спроби завдати нищівної поразки російським військовим в Україні.

Американський сенатор-демократ Джо Менчин, виступаючи у Давосі, заявив, що позиція США - щоб Україна закінчила цю війну перемогою, а не угодою.

“Ми повністю віддані підтримці України усіма способами, які можливі, допоки є допомога інших країн НАТО і решти вільного світу. Ми всі в цьому - разом. І я особисто повністю відданий тому, щоб бачити Україну до кінця з перемогою, а не вирішувати ситуацію якоюсь угодою. Не думаю, що це наша позиція, і вона не повинна такою бути”, - зазначив сенатор Джо Менчин, виступаючи на одній із панелей Всесвітнього Економічного форуму.

Колишній конгресмен від Республіканської партії у штаті Міссурі Том Коулмен вважає пропозицію Кісінджера проявом слабкості.

“Доктрина Кісінджера - мир через слабкість”, - написав він у Твітері.

Відреагував за рекомендацію Кісінджера і глава уряду Нідерландів.

“Боюся, що по телебаченню зараз я маю офіційно заявити, що я не погоджуюсь із Генрі Кіссінджером”, - заявив Марк Рютте в ефірі американського каналу CNBC.

Членкиня Палати представників від штату Вайомінг від Демократичної партії Карлі Провенза, коментуючи пропозицію Кісінджера, очевидно, згадує участь США у Камбоджі: “Генрі Кіссінджер повинен отримувати лише рядки в пресі, коли його описують як військового злочинця, відповідального за геноцид”, - заявила конгресвумен у Вайомінгу.

Конгресмен-демократ Джеррі Коннолі доповнює: “Це від людини, яка дала нам Пол Пота, Піночета та фальшиву мирну угоду після продовження В'єтнамської війни на п’ять років”, - зазначив у Твітері Коннолі.

Пол Пот був прем'єр-міністром Камбоджі, який вважав себе учнем Сталіна. Під час його правління був організований геноцид у Камбоджі, який супроводжувався масовими репресіями, депортаціями та голодом.

На думку деяких істориків, військовий наступ США у Камбоджу 1973 року - за правління президента Ніксона - сприяв тому, що до влади у Камбоджі прийшли червоні кхмери та Пол Пот. Генрі Кіссінджер у той час відігравав ключову роль у закордонній політиці США як радник президента із національної безпеки.

Чимало критики на адресу Кісінджера звучить і в експертному середовищі.

Президент Ради із міжнародних відносин у США Ричард Хаас вважає, що пропозиція Кісінджера не вигідна ні Україні, ні Росії.

“У Давосі Генрі Кісінджер виступив за повернення до попереднього статус-кво. Ймовірно, до ситуації лютого 2022 року. Швидше всього, це буде відкинуто Україною, бо надто багато від чого треба відмовитись. І Путіним — бо це надто мало дає Росії. Все це свідчить про тривалу війну”, - зазначив американський експерт.

Експерт “Атлантичної Ради” Андрес Аслунд вважає “єдиним логічним завершенням війни - це коли Путін втратить владу в Росії”.

“Єдина проблема, яка була і є, це Путін. Він потребує війни, щоб виправдати свої репресії та посилити імперські настрої заради своєї популярності”, - пише у Твітері Аслунд.

Він додає: “Якщо він не втратить владу в Москві, Путін має бути розбитий і вигнаний з України. Українці це розуміють. А неосвічені або цинічні персонажі в Італії, Франції, Німеччині та Кіссінджер мають замовкнути й прокинутися”.

“Кіссінджер - один з найбільш високооплачуваних політичних консультантів у світі. Якщо він каже, що Україна має віддати Росії (тобто Путіну) територію, відразу виникає питання: скільки йому за це (і як) заплатив Путін. Йому 98 років, скоро буде 99, і все ще бореться за останній долар. Як сумно”, - емоційно коментує Аслунд позицію колишнього радника президента США з нацбезпеки.

Катерина Ющенко, колишня Перша леді України, згадує, як наприкінці 80-х Кісінджер не вірив у незалежність України.

“У січні 1988 року я відвідала лекцію Кіссінджера в фонді Heritage. Тоді він сказав, що СРСР не розпадеться, що ми швидше побачимо незалежну Каліфорнію, ніж незалежну Україну. І через 4 роки я бачила, як він у Києві намагався укласти угоду, щоб бути радником нашого першого Президента”, - ділиться спогадами пані Ющенко.

Менш активно висловлюють позицію прихильники Кісінджера. Один з них - Майкл Салла, колишній професор політичних наук у США, а нині - автор і публіцист.

На його думку, допомога Західних країн Києву, до якої закликали у Давосі політики та експерти, може призвести до війни США з Росією.

“Сенатор Джо Манчин на засіданні Всесвітнього економічного форуму сказав, що США і НАТО повинні допомогти Україні перемогти Росію на полі бою, а не шукати рішення шляхом переговорів. Провідні демократи стали розпалювачами війни, які ведуть США до відвертої війни з Росією. Це божевілля”, - пише у Твітері колишній професор Салла.


Як повідомляв Голос Америки, напередодні 98-річний Генрі Кіссінджер висловив думку, що внаслідок російської війни в Україні міжнародній спільноті необхідно буде шукати домовленості з Росією. Ці слова чимало коментаторів потрактували як заклик до українських територіальних поступок в обмін на мир з Росією.

Єнс Столтеберґ в Давосі: "Росія в Україні своїх цілей не досягла". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Держдеп: «паспортизація» - лише слабо замаскований крок Росії нав’язати свою волю народу України

Речник Державного департаменту США Нед Прайс під час прес-конференції у Вашингтоні, США, 10 березня 2022 року. Мануель Балсе Ченета/Пул через REUTERS

Державний департамент США гостро засудив насильницькі дії Росії, спрямовані на «підкорення українців» на окупованих територіях України, що включають депортацію, «фільтрацію» та нав’язування російського громадянства.

Відповідаючи на запитання журналістів під час брифінгу у приміщенні Державного департаменту у середу, 25 травня, речник установи Нед Прайс заявив, що США відомо про жорстокі дії на територіях України, які окупувала Російська Федерація на сході України.

«Ми бачили, як російські сили насильно вивозили людей з окупованої території. Ми бачили, як російські війська перевозили українців до так званих фільтраційних таборів. Ми бачили спроби російських військ іншими способами підкорити український народ на цих територіях», – сказав речник Державного департаменту.

Він заявив, що США «рішуче відкидає цей лише слабо замаскований крок, який є частиною спроб Росії підпорядкувати народ України, силою нав’язати свою волю».

Прайс порівняв ці дії з попередніми спробами Росії «сфабрикувати фальшиві референдуми, які покликані надати вигляд легітимності російському правлінню над частинами територій України». Він нагадав, що на таких сфальсифікованих голосуваннях чиновники, які мають підтримку Росії, «набирають понад 90%, 99% голосів».

Російський президент Володимир Путін 25 травня підписав указ про спрощений порядок прийому до громадянства Росії для жителів Запорізької та Херсонської областей України, які частково перебувають під російською окупацією.

У Києві різко протестують проти дій, які санкціоновані президентом Росії Володимиром Путіним, і які українська влада називає «незаконною паспортизацією», та порушенням міжнародних конвенцій щодо ведення війни.

«Незаконна паспортизація на Херсонщині та Запоріжжі, так само як і в Криму та на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей, є грубим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України, норм та принципів міжнародного гуманітарного права. Указ президента Росії є юридично нікчемним та не матиме правових наслідків», – йдеться у заяві Міністерства закордонних справ.

Офіційний Київ неодноразово наголошував, що примусова видача російських паспортів громадянам окупованих територій України здійснюється з метою «подальшої їхньої окупації та інтеграції в російське правове, політичне та економічне поле».

На середину лютого, перед повномасштабним вторгненням Росії на територію України, Росія, за своїми офіційними даними, видала близько 800 тисяч паспортів громадянам України, що проживали на окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

Також практику роздачі російського громадянства Росія застосовує на інших окупованих територіях – в Криму, в Придністров’ї, Абхазії та Південній Осетії.

В інтерв’ю CNN, Євген Ярошенко, аналітик правозахисної організації Crimea SOS, пояснив, що російська політика «паспортизації» також може служити з метою забезпечення військовозобов'язаними для вторгнення Росії в Україну, адже після вручення російського паспорта, Росія може призивати громадянина окупованих територій до своєї армії вже як власного громадянина.

У статті використана інформація Радіо свобода, CNN.

Дивіться також: На стінах підвалу закарбували імена померлих та розстріляних: життя с. Ягідне під окупацією. Відео

США - у жалобі за жертвами масової стрілянини у школі техаського міста Увальде. Відео

США - у жалобі за жертвами масової стрілянини у школі техаського міста Увальде. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни.

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Як у Європі сприймають запити на важче озброєння від українських військових?

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

В легендарному Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Захід, який вів відомий американський актор Річард Гір, зібрав повну залу. Усі кошти від продажу квитків, а це більше $300 000, Carnegie Hall передає на допомогу Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG