Спеціальні потреби

Актуально

Останні події в Росії та Україні змусили адміністрацію США більш уважно стежити за ситуацією в цьому регіоні. - 2004-03-11

Скрутний стан зі свободою слова в Україні, примусив навіть зайняту проблемами тероризму та Близького Сходу адміністрацію США виступити з критичними заявами на адресу українського уряду. Державний департамент Сполучених Штатів назвав витіснення з еФ-еМ ефіру радіо Свобода та закриття київської радіостанції Континент наступом на демократію. Якщо раніше у Вашингтоні говорили про повільний розвиток демократії в Україні, то тепер звучать занепокоєння, що гине навіть те, що вже вдалося побудувати. Оцінка стану української демократії залежить від стандартів з якими порівнювати, вважає Надя Дюк екперт з питань України, директор відділу Європи та Євразії Національного американського фонду підтримки демократії.

Надя Дюк: «Коли порівнювати з Туркменістаном чи Узбекістаном, я би сказала, що рівень і свободи слова і розвиток недержавних організацій і громадянського суспільства взагалі є на дуже високому рівні. Але коли порівнювати з сусідами України тобто з Угорщиною, Словаччиною, особливо з Польщею тро кожного дня чуємо, що свобода слова в Україні занепадає, що громадянське суспільтво також не є розвинуто до такого рівня. Бажання було б таке, щоб Україна тягнула на Захід, а не на Схід».

Як розповідає Надя Дюк, поновлення уваги Сполучених Штатів до подій в Україні, не в аби яку чергу, викликано складною політичною ситуацію, у сусідній до неї Росії. Справи в Україні з демократією виглядають краще лише завдякі більш свідомому суспільству, вважає вона.

Надя Дюк: «Український народ, я не думаю, що так легко піддається таким авторитарним впливам як це відбувається в Росії».

Стосовно сьогоднішнього стану українсько-американських стосунків, то на думку Наді Дюк, одназначну оцінку дати складно. Білий Дім, державний департамент та Конгрес по різному реагують на події в Україні, каже вона.

Надя Дюк: «У держдепартаменті, останній рік два дуже мало аналізувалося, чи дуже мало дивилися на реальність, що відбувається взагалі в тому регіоні. Тут треба також враховувати відносини з Росією. Росія має дуже величезний вклад в анти-терористичну коалцію, що зібрала Америка. Тому, я думаю, те що відбувалося в Україні було на другому плані. А тепер після того, як державний секретар США Колін Пауел виступив з досить таким критичним виступом про демократію в Росії, то тепер Україну також розглядають в іншій перспективі. Також дивляться, що надходять вибори, дивляться, що свобода слова занепадає, дивляться на зловживання адмін-ресурсом, що вже почалося. Видно, що зі сторони держдепартаменту, Білого дому трохи щось міняється. Але я б не сказала, що це на найвищих рівнях ще до того часу. Також треба враховувати погляд нашого Конгресу, сенаторів і конгресменів які час від часу дуже різко виступають щодо відсутності поступу демократії в Україні. Я думаю, що окремих конгресменів і сенаторів це дуже турбує, а вони також мають дуже великий вплив на те як державний департамент буде відноситися до тих справ у майбутньому».

Цього року президентські вибори пройдуть як в Україні так і у США. Від зміни влади в Америці, Україні не потрібно чекати різкої зміни політики по відношенню до неї, каже Надя Дюк.

Надя Дюк: «Зовнішня політика Америки не міняється так швидко від одніє адміністрації до другої. Це не є особисті погляди одного чоловіка, що знаходиться на місці президента».

До американської столиці приїджає чимало представників неурядових організацій та опозиціонерів з усіх куточків світу. Часто гостями Вашингтона є посланці України. На думку Наді Дюк, такі візити мають важливу роль, хоча при формуванні зовнішньої політики США керуються в першу чергу власними інтересами.

Надя Дюк: «Я думаю приїзд, а особливо зустрічи є дуже цікавими для всіх хто зустрічається з ними. Не тільки українці, а усі хто приїджають мають зустрічи чи то в держдепартаменті, в конгресі, в сенаті, в нашій Раді Безпеки, також з різними неурядовими організаціями, таким як наш фонд. Це очевидно нас інформує, це дає прямий контакт з тими країнами, але все ж таки треба брати під увагу, що Америка має свої інтереси».

Всі новини дня

Канада надасть Україні $11 млн на розмінування

Залишки від російських снарядів, зібрані українськими саперами, у Харкові. 29 листопада 2022. REUTERS/Vitalii Hnidyi

Канада надасть Україні фінансування для розмінування територій. 15 мільйонів канадських доларів (11 мільйонів доларів США) буде виділено для закупівлі обладнання для виявлення та знешкодження наземних мін та боєприпасів, що не розірвалися.

"Українська влада зараз оцінює, що міни виявлені на 30% території країни", - сказала міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі.

Канада уже надає спецзахист для саперів, а також фінансує передові системи розмінування з дистанційним керуванням для очищення великих територій, наприклад сільськогосподарських угідь.

У серпні Державний департамент США схвалив допомогу на суму 89 мільйонів доларів, щоб допомогти Україні оснастити та навчити 100 команд з розмінування та знешкодження боєприпасів, що не розірвалися.

"Ми ніколи не похитнулися у нашій відданості світу, вільному від мін", - написала Жолі у Twitter, нагадавши про 25-ту річницю Оттавської конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін та про їхнє знищення.

Раніше про домовленість щодо збільшення допомоги Канади у розмінуванні українських територій повідомляв міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У статті використано матеріали Reuters

ЄС і США хочуть уникнути торговельної війни довкола субсидування «зелених» технологій

Емануель Макрон після переговорів з Джо Байденом сказав, що дискусії у Вашингтоні зокрема торкалися можливих негативних наслідків американського «Закону про зниження інфляції» для Європи і висловив упевненість, що проблеми будуть подолані. 1 грудня 2022 р.

Чільні представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки кажуть, що готові працювати над тим, аби уникнути проблем у торгівлі між партнерами внаслідок економічної політики, яка впливає на умови промислової конкуренції.

Я ніколи не мав намірів виключити ти, хто з нами конкурує. Таких намірів не було.
Джо Байден

Йдеться про масштабні пропозиції уряду президента Джо Байдена відповідно до ухваленого Конгресом у серпні, «Закону про зниження інфляції» (Inflation Reduction Act «IRA»).

Акт передбачає податкові та інші заохочення на $430 мільярдів, що мали б сприяти розвитку галузей для збереження довкілля, а також можливість зменшення цін для американців.

Європейці стурбовані тим, що фінансові стимули створять переваги для американських підприємств і несправедливо знизять конкурентоспроможність європейських.

«Є ризик, що IRA може призвести до несправедливої конкуренції, може закрити ринки і зруйнувати ті ланцюги постачання, які вже зазнали випробувань КОВІДом», - сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн цього тижня в Бельгії.

Урсула фон дер Ляєн звернула увагу на гасло «Купуй американське!», яке в основі цієї ініціативи США, і на те, що вони назвала «податковими знижками, які можуть призвести до дискримінації», а також «субсидіями виробникам, що можуть призвести до перегонів у субсидіях».

«Дозвольте мені заявити чітко: конкуренція - це добре. Вона підштовхує нововведення, посилює ефективність і забезпечує просування вперед, і таким чином знижує вартість чистих технологій. Конкуренція між Європою і Сполученими Штатами може підштовхнути промисловість і там, і там до покращення, оновлення і швидших перетворень», - підкреслила президентка Єврокомісії, зауваживши, що «ми не лише створимо добре оплачувані робочі місця у Європі та США, але ми також знизимо глобальні ціни чистих енергетичних технологій».

Слабка Європа… не відповідає інтересам американської адміністрації.
Еммануель Макрон

Але вона наголосила, що це можливо лише при конкуренції «на рівних умовах» і закликала працювати зі США, а також «змінити наші власні правила, щоб сприяти інвестиціям» в переході економіки Європи на чисті технології.

Ці питання були порушені під час державного візиту французького президента Емануеля Макрона до США на початку грудня.

Макрон сказав в інтерв’ю американському телеканалу CBC News, що американські субсидії «вбивчі», для європейських галузей, бо вони «в 2-3 рази вищі ніж у Європі».

Французький президент наголосив, що особливо в умовах російської війни в Україні «слабка Європа… не відповідає інтересам американської адміністрації і навіть американського суспільства».

Американський президент Джо Байден погодився з можливістю «поправок», які б знизили загрозу дискримінації.

«Я ніколи не мав намірів виключити ти, хто з нами конкурує. Таких намірів не було», - сказав Байден.

Еммануель Макрон сказав, що його переговори з Байденом підтвердили повну тотожність позиції «щодо української ситуації», і що розмови про IRA були «дуже плідні й глибокі».

«Ми подолаємо їх (побічні наслідки IRA)», - заявив французький лідер.

Дивіться також:

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Український «Щедрик» знову пролунав у легендарному концертному залі «Карнегі Гол» у Нью-Йорку. Відео

Український «Щедрик» пролунав на сцені одного з найпрестижніших концертзалів світу Карнегі Гол у Нью-Йорку. За 100 років після того, як його вперше представили американській публіці у цьому ж залі.

У Молдові виявили уламки ракети після масових ракетних обстрілів України 5 грудня  

Прапор Молдови

У Молдові виявили уламки ракети, яка впала неподалік від кордону з Україною.

Про це повідомило Міністерство внутрішних справ Молдови. За повідомленням, ракета впала в районі міста Бричани.

"Нещодавно поблизу біля міста Бричани, у фруктовому саду, виявили ракету. Вибухонебезпечний предмет виявив патруль прикордонної поліції, який через сьогоднішні російські бомбардування посилив свою пильність", - мовиться у повідомленні МВС Молдови.

У зв'язку з нанесеними в понеділок масовими російськими ракетними ударами по Україні молдовські прикордонники та правоохоронці посилили заходи безпеки та патрулювання прикордонних районів.

Поблизу місця виявлення уламків ракети працюють служби МВС Молдови. Офіційний Кишинів поки не прокоментував інцидент.

Речник МЗС України Олег Ніколенко на своїй сторінці Фейсбук заявив: “Це в черговий раз доводить, що російський ракетний терор несе величезні загрози не тільки безпеці України, але і безпеці сусідніх країн. Україна повинна якомога швидше отримати сучасні системи протиракетної та протиповітряної оборони, які будуть рятувати життя людей, захищати критичну інфраструктуру та робити неможливими подальші ракетні обстріли зі сторони РФ.

Через російські ракетні удари по Україні Молдова переживає також перебої з електропостачанням.

Раніше, 31 жовтня, Молдова також заявляла про виявлення уламків ракети в одному з сіл на півночі країни.

15 листопада у Польщі двоє людей загинули після того, як снаряд влучив по території зерносховища в Пшеводові, неподалік кордону з Україною.

Нові ракетні удари по Україні: як реагують у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Віднині вступає в силу європейське ембарго на торгівлю російською нафтою морем, а також ліміт ціни, яку ввели Група Семи, ЄС та Австралія. Що це означає?

Більше

XS
SM
MD
LG