Спеціальні потреби

Президент Кучма дав «зелене свiтло» конституцiйнiй реформi - 2004-04-05


Київ – 2 квiтня. У Києві відбувся Всеукраїнський громадянський форум, який висловив підтримку зініційованій владі конституційній реформі. Виступаючи на Форумі, Президент України Леонід Кучма повідомив, що підписав новий закон про вибори на пропорційній основі. Цим «зелене світло» конституційній реформі ввімкнено.

Всеукраїнський громадянський форум проходив за глухими щитами та кордонами беркутівців з собаками. Висловити свою підтримку конституційній реформі могли тільки ті громадяни, що мали спеціальне запрошення. До столичного палацу «Україна» з`їхалося більше трьох тисяч прихильників Президента з усіх регіонів України – найбільше представництво дав Донецьк, батьківщина нинішнього прем`єра. Як сказав, відкриваючи Форум, голова Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах, «сам факт проведення Форуму свідчить, що Україна формує демократичне суспільство». Цю тезу підтримав у своєму виступі координатор парламентської більшості Степан Гавриш, назвавши форум «народним вічем». За його словами, в Україні склалося потужне громадянське суспільство, яке має свою позицію і вільно висловлює її на цьому Форумі. А перший президент України Леонід Кравчук заявив, що всі дискусії про те, чи є в Україні громадянське суспільство, цим форумом завершено.

Свою позицію висловлювали зі сцени представники громадських організацій, творчих та професійних спілок, наукових установ. Усі як один виступаючі говорили про повну підтримку ініційованої Президентом конституційної реформи. У перерві грав оркестр, учасники Форуму прогулювались у фойє, однак лише стримано вiдповiдали на запитання про те, як вони розуміють суть конституційної реформи, яку приїхали підтримати.

«Ой, так багато зразу не поясниш. Вдаваться в деталі я не хочу…», сказала одна учасниця Форуму.

«Ну, я трошки не готова, щоб красиво вам це все обсказать, але я це все дуже глибоко розумію», - сказала iнша. Координатор парламентської більшості Степан Гавриш, відповідаючи на запитання журналістів, сказав, що не знає, чиїм коштом влаштований цей захід і висловив припущення, що його оплатила громадськість. На запитання «Голосу Америки» – якщо це громадянський форум, то чому на нього не пускають людей, пан Гавриш відповів:

«Я би не вбачав в цьому ознак будь-якого особливого контролю. Мова йде про велику кількість людей, які зібралися в одному місці і яких треба захистити. Перебільшення заходів по безпеці не може сприйматися як обмеження доступу до цього палацу громадськості».

В багатьох учасників Форуму виникало дежа-вю: подібність цього зібрання до радянських партз`їздів. Таку думку висловив Голова Федерації профспілок України Олександр Стоян, який є прихильником конституційної реформи:

«Нагадує це добрі старі радянські часи, коли направили делегатів, сказали, про що говорити, декому написали ці виступи, і вони пішли по такій накатаній схемі…».

В другому відділенні Форуму виступав Президент України Леонід Кучма. Він згадав небувало високі темпи економічного зростання в Україні, назвав одним з найбільших завоювань соціальну стабільність і запевнив: потрясінь в Україні не буде. Опозицію назвав «групою заколоту» і «фрондою», яка, як було сказано, скупчується навколо «ображених» відставних прем`єрів. «Нічого путнього, окрім марення заколотом із цього середовища не чути», -- підкреслив Президент. Глава держави також скритикував опозицію за те, що скаржиться на владу за кордоном, і порадив опозиціонерам брати приклад з Сороса, який днями в Києві заявив, що критикою американського Президента Буша воліє займатися не за кордоном, а в Америці. Леонід Кучма розповів також, чому виступає за обмеження президентських повноважень. І підкреслив: якщо він не проведе цю реформу, її не проведе новий президент:

Хто, поклавши руку на серце, скаже, що новий володар президентськох влади першим ділом підріже ніжки свого «трону», щоб його похвалили із-за кордону?

Політики думають про майбутні вибори, державні мужі – про майбутні покоління, -- сказав Кучма. І повідомив, що він підписав новий закон про вибори на пропорційній основі. Нагадаємо, що прийняття цього закону було умовою голосування за конституційну реформу соціалістів і комуністів. Останню перешкоду на шляху внесення змін до Конституції знято.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG