Спеціальні потреби

Актуально

Комiтет захисту журналiстiв про стан свободи слова в Українi - 2004-04-05

Iнтерв’ю Петра Фединського з одним із авторів цьогорічного звіту Комiтету захисту журналiстiв, завідуючим комітету справами ЗМІ в Європі Алексом Лупiсом.

ПФ: «Чи могли б ви порівняти свободу слова в Україні і в сусідніх з нею державах»?

АЛ: «Питання непросте, бо ситуація зі свободою преси в регіоні доволі строката. Поза сумнівом, зі своєю східною сусідкою, Росією, Україна має і дещо спільне, і відмінне. Для виконавчої гілки кремлівської влади дуже багато важить контроль над телебаченням, звідки більшість росіян черпають інформацію; і на мою думку, ці умови близькі до українських, де президентська влада так само прагне контролювати ЗМІ. Я сказав би – одна річ відрізняє стан свободи преси в Україні і в Росії, і це, звичайно ж, справа Гонгадзе, коли саме керівництво імовірно замішане у вбивстві журналіста…». «Якщо ж ви подивитесь на захід і на північ, скажімо країни Балтії та Центральну Європу – там для переслідування журналістів використовують головно юридичні, бюрократичні засоби – судові позови, відмови уряду в доступі до інформації. В цьому і спільність, і різниця. Журналісти в Україні теж стикаються з подібними проблемами, але що одразу впадає в око – що в Прибалтиці та Центральній Європі немає прямого фізичного насильства проти журналістів. Це велика рідкість. В Україні, на жаль, це досить поширено».

ПФ: «Комітет захисту журналістів назвав Президента Кучму серед десяти найбільших світових ворогів преси. В ефірі нашого партнера – Українського державного радіо і телебачення – лунає це інтерв`ю. Можливо, це доказ, що Комітет згустив фарби»?

АЛ: «Я так не думаю. Мені здається, в останнє десятиріччя по закінченню “холодної війни” багато лідерів пострадянських країн, і українських в тому числі, навчились доволі спритно й витончено контролювати пресу, впливати на подачу новин. Вони розуміють, що якщо вони кинуть журналістів за грати, то привернуть багато уваги міжнародної громадськості; постраждає їх репутація, впаде престиж уряду. Тому наголос робиться на неформальні засоби впливу на мас-медіа та незалежних журналістів. Наприклад, ведеться стеження за журналістами, які намагаються викривати корупцію в уряді чи порушують інші гострі теми; використовуються також бізнесові засоби впливу з боку влади та провладних бізнесовців. На додачу – напади, насильство тривають і далі, і як правило, судді, поліція, прокуратура не виконують свого конституційного обов`язку з розслідування і розкриття цих злочинів». ПФ: «Що можуть зробити прості громадяни і влада для захисту незалежної преси?»

АЛ: «Бачите, найбільший обов`язок все-таки лежить на лідерах – саме на них покладено відповідальність очолювати свої країни та створювати сприятливі умови для розвитку суспільства – як політичного, так і економічного. Крім того, ось що стає дедалі очевиднішим: неможливо мати дуже успішну, зростаючу економіку і, поза сумнівом, неможливо здійснювати процес демократизації без доступу до різних джерел інформації. А я сказав би, що українська влада, інші уряди продовжують обмежувати цей доступ, і це й надалі буде стримувати економічне зростання і, звісно, процес демократизації. Що ж до громадян, то на мій погляд, вони можуть спробувати знайти інші джерела інформації, щоб не бути повністю залежними від урядової точки зору. А ще не повинні мовчати, коли відбуваються грубі порушення свободи преси – які, на жаль, стали явищем мало не буденним в регіонах. Вони мусять протестувати, щоб урядовці знали: люди вимагають кроків на захист преси».

Всі новини дня

США відправляють до України броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости. Відео

США відправляють до України броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости: корабель із важливим американським військовим обладнанням відправили в Україну із Бельгії через Німеччину.

У Пентагоні заявили про зібрання другого засідання контактної групи з оборони України. Відео

У понеділок, за ініціативи очільника Пентагону Остіна, представники понад 40-ка країн світу візьмуть участь у другому засіданні контактної групи з оборони України. Тим часом, Міноборони США показало, як американські військові завантажують гаубиці M777 - для доставки в Україну.

Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

Державний секретар Ентоні Блінкен напередодні відвідав Український Інститут Америки у Нью-Йорку, аби продемонструвати солідарність з народом Україною.

Чи достатньо робить безпосередньо Європейський Союз для України? Відео

Чи достатньо робить безпосередньо Європейський Союз для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:37 0:00

9,5 мільярдів доларів нової допомоги від «Групи Семи» - аналіз підтримки України з боку ЄС та що відбувається із санкціями проти Росії?

Благодійне турне Злати Огневіч у США - співачка жертвує на потреби України. Відео

Українські артисти продовжують допомогати протистояти російській війні зі свого, культурного фронту.

Більше

XS
SM
MD
LG