Спеціальні потреби

Актуально

Верховна Рада ратифiкувала угоду про створення ЄЕП - 2004-04-20

Київ – 20 квiтня. Український парламент сьогоднi схвалив приєднання до єдиного економічного простору із Росією, Казахстаном та Білоруссю. За це проголосували 265 депутатів. До голосів більшості у повному складі долучилася фракція комуністів. Ще під час обговорення законопроект критикували. При чому не тільки опозиція. Проти окремих його положень виступили троє міністрів. Одному з них Валерію Хорошковському навіть довелося подати у відставку.

Куратором створення ЄЕП в уряді був перший віце-прем’єр Микола Азаров. Саме він переконував, що для української економіки ЄЕП принесе близько мільярда доларів щорічно.

«Вступ України до ЄЕП додатково буде сприяти формуванню та закріпленню позитивних явищ досягнутих в останні роки в економіці України. Запланована уніфікація цін на енергоносії а також транспортних тарифів дозволить суттєво знизити затрати українських підприємств. Це призведе до підвищення конкурентоздатності українських підприємств на зовнішніх ринках», - зазначив Азаров.

Втім критики висловлювали сумніви в розрахунках Азарова. Наголошували, що підстав для оптимізму немає. Головне через те, що Росія не обіцяє вирівняти для українських споживачів ціни на свої енергоносії та не обкладати їх додатковим податком. Лідер соціалістів Олександр Мороз переконаний – в цьому випадку українські підприємства не витримають конкуренції із російськими конкурентами.

«Економічно це означає тотальне скорочення обсягів торгівлі українськими товарами на території Росії. Це означає, що порівняно із ростовським заводом, “Рівнеазот” полетить наприклад, за півроку. Те ж саме буде і з черкаським і з іншими підприємствами. Можна закрити всі шахти в нас в Україні, як закрили їх в Ростовській області. Бо ми будемо неконкурентні на ринку», - сказав Мороз.

Не менше критикували й ідею створити наднаціональний керівний орган ЄЕП. Згідно з договором, Російська Федерація матиме в ньому більшість голосів. Ратифікацію угоди про створення ЄЕП Юлія Тимошенко назвала шляхом до втрати суверенітету України.

«Нічого спільного Єдиний економічний простір з економікою не має. Всі питання – економічні і, як наслідок, політичні на території України будуть вирішуватися Російською Федерацією, яка матиме більш ніж 80% голосів при прийнятті остаточних рішень. Голосування за ЄЕП це є кастинг, тендер РФ на те, кого із українських політиків підтримати на президентські вибори» - сказала лiдер БЮТ.

Проти окремих положень угоди виступали навіть деякі члени фракцій більшості. Вони пропонували внести в неї низку застережень. Зокрема залишити Україні право відмовитись від виконання рішень єдиного регулятивного органу ЄЕП, проти яких голосували її представники. Однак текст схвалили з раніше внесеним застереженням президента – що Україна братиме участь у формуванні і функціонуванні ЄЕП лише в рамках її Конституції. Після результативного голосування координатор парламентської більшості Степан Гавриш не приховував свого задоволення.

«Це крок вперед без сумніву. Україна має задекларувати вміння відповідної експансії саме на російський ринок, де Україна може очікувати дуже серйозних проривів у спільних економічних та гуманітарних стосунках».

Гавриш запевняє, що після входження до ЄЕП значно прискориться інтеграція України в європейські структури. Однак критики угоди впевнені у зворотньому.

(Фото надане веб-сайтом Верховної Ради України)

Всі новини дня

Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

З початком війни Джамала відвідала вже десятки країн, виступаючи на благодійних заходах в підтримку постраждалих від війни українців, а також допомагаючи збором коштів для ЗСУ.

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

Більше

XS
SM
MD
LG