Спеціальні потреби

Актуально

Фактори зовнiшнього впливу на українськi вибори - 2004-05-07

Київ – 5 травня. Наступна президентська кампанія в Україні буде найбільш залежною від зовнішніх впливів, і найбільший вплив на президентські вибори з усіх зарубіжних акторів чинитиме Росія.

Президентська виборча кампанія 2004 року буде найбільш залежною від зовнішніх впливів порівняно з усіма попередніми виборами часів Незалежності. Цю думку поділяють усі 62 українських експерти, яких опитав у квітні Інститут Євро-Атлантичного співробітництва спільно з Центром миру, конверсії та зовнішньої політики. Відповідаючи на запитання, які зарубіжні актори найбільше впливатимуть на українську виборчу кампанію, експерти одностайно – в 100% голосів – поставили на перше місце Російську Федерацію. Другим за впливом зарубіжним актором названо Сполучені Штати, далі з великим відривом іде Європейський Союз. При цьому Росія, за оцінками експертів, найактивніше використовуватиме інформаційний ресурс, тобто засоби масової інформації, і впливатиме безпосередньо на виборців, тоді як ЄС і США послуговуватимуться ресурсом політичним та впливатимуть на органи влади.

Оцінюючи наслідки цього очікуваного впливу для України, переважна більшість опитаних експертів заявили, що вплив Росії сприятиме консервації існуючого політичного режиму та утвердженню євразійських пріоритетів; тоді як вплив Євросоюзу і США сприятиме утвердженню демократії в Україні та посиленню курсу на членство в ЄС і НАТО. На думку експертів, вплив Сполучених Штатів сприятиме також загостренню політичного протистояння – хоча і меншою мірою, ніж до такого загострення призведе вплив Росії. Що ж до конкретних політичних лідерів, то рейтинг їх впливовості на виборах в Україні очолює російський президент Путін. Дещо відстає американський президент Буш, і на третьому місці названий польський президент Квасьнєвський. Сюрпризом опитування його організатори називають те, що серед імен політичних лідерів, здатних вплинути на українські вибори, названо також ім’я грузинського президента Саакашвілі.

Коментуючи результати опитування, українські експерти підкреслюють: між зовнішнім впливом на вибори і втручанням існує принципова різниця. За їх словами, зовнішній тиск, спрямований на проведення чесних та прозорих виборів, має правове підгрунтя – і це зобов’язання, взяті на себе самою Україною. Між тим Росія, на відміну від Заходу, впливатиме не методом відкритих вимог, а шляхом неформальних домовленостей, політехнологій і формування, через пресу, громадської думки. Відтак, прогнозують експерти, під час виборчої кампанії буде багато чути про “втручання Заходу” і “руку Вашингтона”, але реальний вплив чинитиметься з боку Росії.

Ресурси реагування Заходу на результати виборів, як визнають експерти, доволі обмежені, бо механізму застосування санкцій – в разі як вибори в Україні будуть брудними – немає. ОБСЄ може як максимум зробити політичну заяву, Рада Європи – поставити питання про позбавлення членства. Хай би як пройшли ці вибори, Захід і далі працюватиме з Україною, -- каже експерт Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко. За його словами, на цих виборах для Заходу вирішиться одне принципове питання: чи розглядати Україну в середньостроковій перспективі як “чужого”, чи як “свого”.

«Тобто це ключова дилема – чи Україна “свій”, чи Україна є потенційно “свій”, чи Україна є все-таки чужим суб’єктом, з яким треба будувати відносини як з Китаєм чи з Росією чи з Узбекистаном. І власне на це питання Захід хоче отримати відповідь на цих виборах».

Як каже експерт, не хто переможе на цих виборах, а як переможе, і дасть можливість Заходу дійти такого висновку.

Всі новини дня

Українки у США друкують та продають футболки з відомою маркою Укрпошти. Відео

Українки у США друкують та продають футболки з відомою маркою Укрпошти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

Українці у США вболівають за Україну та як можуть наближають перемогу у війні. Мар’яна та Аня вирішили друкувати та продавати футболки з відомою маркою Укрпошти, на якій зображений затоплений крейсер Москва. З ними спілкувалася Ірина Соломко.

Історія родини з Ірпеня: “Не боїшся, що тебе вбʼють, боїшся, що тобі знову доведеться тікати”. Відео

Однією з початкових цілей Росії було захопити Київ за декілька днів. В перші тижні повномасштабного вторгнення окупаційні війська зайшли в міста поблизу української столиці. Серед інших громад, від російської армії сильно постраждав Ірпінь. Деталі – від Анни Чернікової.

Колишній міністр закордонних справ Литви: «Для НАТО прийшов час себе показати». Відео

У Литві відзначають посилення сил НАТО на східному фланзі - про це в інтерв’ю Голосу Америки розповів колишній міністр закордонних справ цієї країни Лінас Лінкявічус. Він також порівняв НАТО з Феррарі, яка задовго стоїть у гаражі.

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Чого Україні можна очікувати від саміту НАТО – подробиці. Відео

Чого Україні можна очікувати від саміту НАТО – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:03 0:00

У Мадриді розпочався саміт НАТО. Напередодні Володимир Зеленський провів телефонну розмову з генсеком Альянсу Єнсом Столтенберґом - і наголосив на важливості потужної протиракетної оборони для України.

Більше

XS
SM
MD
LG