Спеціальні потреби

Актуально

Заяву Продi про неможливiсть вступу України до ЄС згладжено - 2004-05-07

Київ – 6 травня. В середині травня у трьох українських містах пройдуть дні Європейського Союзу. Чиновники ЄС обіцяють масштабні культурні заходи, покликані ближче познайомити українців із Євросоюзом. В той час в Україні продовжують обговорювати заяву керівника Єврокомісії Романо Продi про неможливість вступу України до ЄС.

Представники Євросоюзу обіцяють, що дні Європи в Україні будуть масштабнішою подією з усіх, які ЄС проводить де інде у світі. З 15 по 20 травня у Києві, Дніпропетровську та Львові розіб’ють європейські містечка, пройдуть фестивалі та концерти українських та європейських виконавців. Виконуючий обов’язки голови представництва Єврокомісії в Києві Стеффен Сковманд називає це знаком особливого ставлення ЄС до України. Хоча багато журналістів зауважили, що український прапор в представництві ЄС, на фоні якого чиновник робив цю заяву, висiв догори ногами.

Формально прес-конференція була присвячена проведенню в Україні Днів Європи. Але безумовно журналістів цікавив коментар представників Євросоюзу заяви президента Єврокомісії Романо Проді. На урочистостях, присвячених вступу до ЄС десяти нових членів, він сказав, що Україна разом із Білоруссю та Молдовою ніколи не стануть членами Євросоюзу. Коментуючи ці слова Проді, Стеффен Сковманд значно пом’якшив формулювання свого керівника.

«Щодо заяви Романо Проді, яку цитувала газета “Файненшел Таймс” - сорок дев`ята стаття договору про створення Європейського Союзу дуже чітко зазначає, що будь-яка європейська країна може звернутися із заявою і вступити у Європейський Союз. Умова – відповідність певним критеріям. Наприклад, демократичний устрій, дотримання прав людини, повага прав меншин. Ці положення стосуються і України. І цим ми керуємося у наших стосунках з українським урядом. І проведенням днів Європи ми хочемо показати особливе ставлення Євросоюзу до України».

Не драматизувати заяву Президента Єврокомісії Романо Проді закликав і посол України в ЄС Роман Шпек. В коментарі радіо «Свобода» він сказав, що до слів, сказаних під час урочистих вечер, треба ставитися із гумором. Однак Шпек назвав таку позицію помилковою. Він висловив надію, що Україна здатна досягти критеріїв, які надають право членства в ЄС.

Втім багато скептиків зазначають, що принаймні на найближче десятиліття ЄС зупинить своє розширення на Схід. На думку директора міжнародних програм Центру імені Разумкова Валерія Чалого, Україна «поки що не готова до будь-якої інтеграції: ні європейської, ні євразійської». Чалий вважає, що крім досягнення критеріїв ЄС Україна має наростити економічну міць. Необхідною передумовою інтеграції Чалий називає визначення суспільством та елітою стратегічних пріоритетів.

Всі новини дня

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Спостерігачі ОБСЄ кажуть, що вибори в Туреччині вільні, але не рівні

Фара Карімі, координаторка місії ОБСЄ на президентських виборах в Туреччині, яка нараховувала 232 спостерігачі з 31 країни.

Європейські спостерігачі на президентських виборах в Туреччині вказали на недоліки виборів, на яких президент Реджеп Таїп Ердоган здобув ще один п’ятирічний термін на посаді.

Об’єднана делегація кількох органів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) не ставить під сумнів результати голосування, але вказує на проблеми - зокрема на нерівність умов для кандидатів, обмеження й упередженість засобів масової інформації тощо.

...Чинний президент і далі користувався несправедливою перевагою...
Фара Карімі

Багато світових лідерів зокрема президент США, прем’єр-міністр Великої Британії, президент Франції і канцлер Німеччини привітали Реджепа Ердогана з перемогою, заявивши про готовність співпрацювати з ним.

Результати виборів визнали також чільні представники Європейського Союзу, але, вітаючи Ердогана з переобранням, вони не згадали про те, що Туреччина має статус країни - кандидата на членство в ЄС.

Процес зближення Туреччини з Євросоюзом був заморожений 2018 року на тлі застережень, що Туреччина «віддаляється від цінностей і стандартів ЄС».

У звіті з попередніми висновками спостерігачів міститься схвальна оцінка того, що другий тур голосування 28 травня в Туреччині був справжнім змаганням двох політичних суперників і підкреслено, що активність виборців була дуже високою.

«Але, як і під час першого туру упереджене висвітлення в засобах масової інформації та брак рівних умов створили несправедливі переваги для чинного (президента)», - йдеться у звіті.

Спостерігачі також вказали на те, що названо «браком прозорості і спілкування» з боку виборчих установ, хоча й визнали, що «з технічної сторони» процеси голосування були організовані добре.

Серед інших проблем під час виборів представники ОБСЄ помітили використання «обома сторонами» дискримінаційної риторики, що розпалювала ворожість разом з, як сказано, «залякуванням представників певних опозиційних партій».

«В умовах обмежень свободи висловлювань ні приватні, ні суспільні ЗМІ не забезпечили редакційної незалежності та неупередженості у висвітленні кампанії, зменшивши виборцям здатність робити поінформований вибір», - кажуть спостерігачі.

Очільниця місії ОБСЄ Фара Карімі зауважила 29 травня, що одним з важливих завдань переможця на виборах в Туреччині буде подолання розколу в турецькому суспільстві.

Чільний представник делегації Ян Петерсен також сказав, що в ОБСЄ готові допомогти Туреччині виправляти недоліки.

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Більше

XS
SM
MD
LG