Спеціальні потреби

Актуально

Догомога чи втручання у внутрiшнi справи? - 2004-05-23

Київ – 21 травня. Зовнішній вплив на президентські вибори в Україні – партнерська допомога чи втручання у внутрішні справи? Цю проблему сьогодні досліджували парламентарії, заслухавши звіт спеціально створеної Тимчасової слідчої комісії, а також експерти за «круглим столом».

Чим настійливіше Захід повторює свою вимогу про чесні президентські вибори в Україні, тим частіше лунають у відповідь заяви про втручання у внутрішні справи. В п`ятницю 21 травня Верховна Рада заслухала інформацію Тимчасової слідчої комісії про факти закордонного втручання у виборчу кампанію в Україні через громадські організації, що існують на гранти іноземних держав. Як сказано у звіті комісії, створеної з ініціативи комуністів, «у більшості випадків такі структури слугують дахом для діяльності іноземних спецслужб». «Благодійні фонди та інститути, мозкові центри та неурядові організації, створені Джорджем Соросом, -- йдеться далі у звіті, -- здані в оренду на взаємовигідних умовах американським спецслужбам». Ще одна промовиста цитата з оприлюдненого звіту парламентської комісії: «Українські неурядові так звані громадські аналітичні організації, фонди, комітети, коаліції, асоціації, які отримують фінансування з-за кордону, навіть не приховують цілей своєї діяльності: перебудова українського суспільства на західних стандартах демократії”.

«Ну не приховуєм, такі вони є», -- каже Анатолій Гриценко, президент однієї з таких фінансованих Заходом організацій – Центру економічних та політичних досліджень імені Разумкова. Разумковці скликали круглий стіл, щоб обговорити питання зовнішніх впливів на президентські вибори 2004 року. Відповідаючи на закиди про втручання Заходу, експерти підкреслюють: перелік дій, які можна потрактувати як втручання у внутрішні справи, доволі обмежений. Це те, що заборонено законом: пряме фінансування кампанії того або іншого кандидата, агітація за кандидата іноземними громадянами, дії міжнародних спостерігачів, що не відповідають їх статусу. Коли ж громадські організації домагаються рівного доступу кандидатів до преси, відстежують факти підкупу виборців чи організовують паралельний підрахунок голосів – це не втручання, а партнерська допомога Україні в дотриманні взятих нею на себе добровільно міжнародних зобов`язань з проведення чесних виборів. Тому Анатолій Гриценко пропонує не спекулювати на розмовах про західний вплив, а максимально використати його можливості.

«Я особисто переконаний в тому, що кампанія не буде повністю чесною і демократичною. Але якщо вона буде більш-менш чесною і демократичною, то в цьому буде значною мірою заслуга і саме зовнішнього впливу. Оскільки, як це не прикро визнавати, внутрішніх політичних ресурсів в державі недостатньо для того, щоб самим, своїми зусиллями нас, українців, забезпечити чесні і прозорі президентські вибори. І перебіг попередніх виборчих кампаній, і довиборів, і мерських виборів саме цей висновок тяжкий підтверджує.

За даними експертного опитування, проведеного у травні Центром Разумкова, вплив Заходу – США та країн ЄС -- на президентські вибори в Україні переважно оцінюється як позитивний, тобто такий, що сприяє проведенню чесних, справедливих виборів. Водночас вплив Росії 77% опитаних експертів характеризують як негативний, такий, що створює нерівні умови для кандидатів на президентський пост. Вплив Заходу, на думку переважної більшості експертів, буде спрямований на поглиблення демократичних реформ в Україні; вплив Росії – на збереження існуючого політичного режиму та утвердження євразійських пріоритетів. Якщо Захід здійснюватиме публічний вплив зі ставкою на чесні вибори, то вплив Росії буде непублічним, зі ставкою на свого кандидата. Опитування засвідчило також, що на думку експертів, набагато помітнішим та ефективнішим під час президентської кампанії буде саме «східний», а не «західний» зовнішній вплив.

Всі новини дня

США та Індія надалі «консультуватимуться про негативні наслідки» війни Росії в Україні

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді (ліворуч) та президент США Джо Байден на зустрічі в Токіо. 24 травня 2022 р.

Президент США Джо Байден на зустрічі з керівниками Австралії, Індії та Японії назвав війну Росії проти України «темною годиною нашої спільної історії».

Це глобальна проблема.
Джо Байден

«Це більш ніж просто європейська проблема. Це глобальна проблема», - сказав американський керівник на чотиристоронньому саміті в Токіо.

З огляду на російську війну окрему увагу зараз звертають на Індію, керівник якої, прем’єр-міністр Нарендра Моді, виявився одним зі світових лідерів, що уникають прямого осуду Москви за вторгнення в Україну.

Уряди Австралії та Японії від самого початку долучилися до США, європейських та інших країн з осудом російської війни і приєдналися до західних санкцій щодо Москви.

Австралія також надає військову допомогу Україні, а Японія зосередилася на фінансовій та гуманітарній підтримці.

Але Індія не обмежила співпрацю з Москвою, успадкувавши зв’язки налагоджені ще в часи існування СРСР.

«Жорстока й неспровокована російська війна проти України спричинила гуманітарну катастрофу, невинних цивільних вбивають на вулицях і мільйони біженців полишили домівки в середині країни, а також виїхали», - наголосив Джо Байден в присутності індійського керівника.

Після двосторонніх переговорів з Моді Байден повідомив, що вони обговорювали вторгнення Росії в Україну і «наслідки для світового порядку».

Американський президент сказав, що США й Індія будуть далі консультуватися стосовно того, «як подолати ті негативні наслідки».

Але Нарендра Моді, як зауважує зокрема інформагентство Associated Press, коментуючи теми переговорів, не згадав про російську війну в Україні, а натомість зосередився на торговельних та інвестиційних програмах зі США.

Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні.
Фуміо Кісіда

«Очевидно, що адміністрація Байдена не хоче проблем з Індією, і більшість тих важких розмов відбуватимуться приватно», - прокоментував ситуацію для Associated Press американський аналітик Майкл Ґрін, віце-президент Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

Японський прем’єр-міністр Фуміо Кісіда, торкнувшись теми російської агресії в Україні, сказав: «Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні».

Австралійський прем’єр-міністр Ентоні Албанезе, який щойно сформував новий уряд, заявив, що його країна продовжуватиме курс співпраці зі США та іншими союзниками.

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Марш вишиванок минулими вихідними пройшов у Каліфорнії. Українська громада у передмісті Лос-Анджелеса організувала не лише демонстрацію традиційного одягу своєї Батьківщини, а й також танцювальний флешмоб. Як це виглядало – в сюжеті Христини Шевченко.

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Феномен популярності Зеленського у США: американці друкують футболки із його зображенням, вивішують на вітринах магазинів постери та навіть ліплять глиняні бюсти президента України. Чому це відбувається – дивіть в сюжеті Юрія Мамона.

Що в Давосі говорили про Україну – подробиці. Відео

Що в Давосі говорили про Україну – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

За перші три місяці війни проти України, Росія вірогідно зазнала втрат як Радянський Союз за 9 років війни в Афганістан - міноборони Великої Британії. Що в Давосі говорили про Україну. Деталі – від Богдана Цюпина.

Яку військову допомогу обіцяли Україні під час "Рамштайн-2". Відео

Яку військову допомогу обіцяли Україні під час "Рамштайн-2". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:15 0:00

47 країн, а також представники НАТО та ЄС, взяли участь у другій зустрічі контактної групи з координування зусиль з оборонної допомоги Україні. З подробицями - Юлія Ярмоленко.

Більше

Відео - найголовніше

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
XS
SM
MD
LG