Спеціальні потреби

Дверi НАТО для України вiдкритi, вважає високий чиновник альянсy - 2004-05-27


Київ – 26 травня. Україна може стати членом НАТО через три роки. Цьому не зможе перешкодити керівництво Російської Федерації. Такі заяви зробив сьогодні в українськiй столицi президент Парламентської асамблеї НАТО американський конгресмен Даглас Беройтер.

Чиновники НАТО як правило уникають розмов про конкретні терміни можливого приєднання України до блоку. Саме тому слова президента Парламентської асамблеї НАТО Дагласа Беройтера про можливість стати членом альянсу за три роки є знаковими. Хоча американський конгресмен сказав, що це його особиста думка, а не позиція керівництва блоку.

«Наступна хвиля розширення НАТО буде не пізніше, ніж у 2007 році. Саме тоді відбудеться саміт, на якому буде прийнято відповідне рішення. Це моя особиста думка, але я думаю, що саме тоді ми визначемося, які країни відповідають критеріям організації і хочуть стати її дійсними членами. Я думаю, Україна може бути в цьому переліку».

Беройтер переконаний, що Кремль не зможе перешкодити вступу України до НАТО. Американський конгресмен послався на досвід Польщі і країн Балтії. Зусилля Кремля не допустити їхнього входження в НАТО ні до чого не призвели. Все залежатиме тільки від самих українців, сказав Беройтер і додав, що двері НАТО для України відкриті.

А от чи хочуть бачити президента Кучму на саміті НАТО, поки що невідомо. Зустріч глав держав, які входять у Північноатлантичний альянс, повинна пройти в Стамбулі рівно за місяць. Але досі не зрозуміло, хто саме очолюватиме українську делегацію. Чиновники НАТО обіцяли оголосити рішення 25 травня. Але відповідних заяв досі не прозвучало.

На минулий саміт НАТО в Празі Леонiд Кучма не отримав запрошення, але все ж приїхав. Після чого організаторам довелося змінювати розташування державних керiвникiв за столом переговорів, щоб Леонід Кучма не сидів поруч із Джорджем Бушем та Тоні Блером.

Так виглядає, що американське керівництво знаходиться в дуже пікантній ситуації – з одного боку Україна підтримала антисаддамівську коаліцію в Іраку. З іншого, заплямована численними скандалами та неспростованими звинуваченнями у причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе репутація українського президента робить його небажаним гостем у Стамбулі. Беройтер порадив не звертати на це увагу.

«Моє загальне уявлення, що для України важливіше, щоб ваша країна була представлена на саміті в Стамбулі. Я очікую, що протягом декількох днів ви матимете формальну декларацію всіх членів НАТО з цього питання. І це буде спільне рішення двадцяти шести країн».

Беройтер визнає, що Сполучені Штати мають в НАТО значний вплив. Але президенту Кучмі залишається в цій ситуації чекати рішення всіх членів Альянсу.

XS
SM
MD
LG