Спеціальні потреби

Опозицiя звинувачує Кабмiн у приховуваннi бюджетних грошей - 2004-06-03


Київ – 2 червня. Український уряд сьогодні звітував перед Верховною Радою про виконання бюджету минулого року. Головним у ході слухань було звинувачення опозиції про те, що Кабмін фактично приховав значну частину бюджетних грошей.

Про те, що уряд занижує бюджетні надходження представники блоку Наша Україна заявляли вже кілька місяців назад. Ця тема була особливо актуальною під час звіту про виконання бюджету. Попри заяви міністра фінансів про стовідсоткове виконання головного фінансового документу країни і звітування про зростання зарплатні, голова бюджетного комітету Петро Порошенко твердить, що реальна зарплатня українців залишається найнижчою серед країн, що увійшли до ЄЕП, і що інфляція з’їдає практично весь приріст. У Нашій Україні переконані, що збільшити мінімальну зарплатню і пенсії можна, але ці кошти уряд приховує. Говорить Віктор Пинзеник:

«Сума прихованих доходів в бюджеті - не менше десяти мільярдів гривень. І не менше п’яти мільярдів прихованих доходів по пенсійному фонді. Це не є випадковість, що це є норма політики діючого уряду. На зарплати і пенсії у нинішнього уряду коштiв завжди немає. Весь прирість грошей пішов туди, де гроші ділять, – не за законом а по поняттям…».

Одним із механізмів приховування грошей Порошенко називає неповернення Податку на додану вартість підприємствам, що експортують свою продукцію. Попередньо з них податок сплачують, а потім його недоповертають. Представник більшості Сергій Матвієнков, хоч i визнає проблему ПДВ, однак частину відповідальності перекладає на податкову адміністрацію, яка фактично не підзвітна уряду.

«Ми маємо неповерненого ПДВ 5-6 мільярдів гривень. Але уряд не володіє істинними цифрами, бо істинними цифрами володіє лише податкова».

Загалом більшовики пропонували затвердити звіт уряду. Головним досягненням урядовців вони вважають відсутність боргів по зарплатам та пенсіям. Говорить Богдан Губський.

«Головніший плюс це те, що він був повністю виконаний. Але і є серйозний мінус, що на жаль заплановано було мало і це мало не дало можливість піднести заробiтну плату».

Натомість опозиція наполягає на тому, аби визнати роботу уряду щодо виконання бюджету незадовільною, докоряючи прем`єру Януковичу невиконанням закону про мінімальну зарплатню, яку депутати встановили на рівні 240 гривень, а уряд знизив до 205. Соціаліст Станіслав Ніколаєнко каже, що зарплатня українців зростає значно повільніше, аніж ціни та податки.

«То як зростуть усі податки, одберуть до нитки всіх громадян України, в тому числі всіх педагогів, а тоді із того, що одберуть частинку повернуть і скажуть: це ми вам підвищили зарплату».

Зрештою, яке б рішення щодо урядового звіту депутати не схвалили, реального значення це на роботу міністрів не матиме. Таке звітування ще й у виборчий рік має багато політичних аспектів. Владний кандидат у Президенти – прем’єр Янукович мав можливість оприлюднити рекордні цифри зростання ВВП – майже 10 відсотків, а опозиція вкотре скористалася шансом заявити – всі ці цифри поки що дуже мало відображаються на рівні життя пересічного українця.

XS
SM
MD
LG