Спеціальні потреби

Актуально

Україна i Азербайджан пiдписали угоду в справi трубопроводу Одеса-Броди - 2004-06-04

Київ - 3 червня. Азербайджан надасть Україні нафту для заповнення трубопроводу Одеса-Броди. Відповідний контракт сьогодні в Києві підписали представники урядів двох країн. Однак після закінчення переговорів із азербайджанським колегою, президент Кучма висловився про досягнуті домовленості досить скептично. Деякі експерти зазначають, що угода не вплине на долю нафтопроводу, який простоює вже протягом двох років.

Україна i Азербайджан пiдписали угоду про принципи спiвробiтництва в нафтовiй галузi. Домовленсості було досягнено під час офіційного візиту президента Азербайджана Ільхама Алієва в Київ. Згiдно домументу, який підписали вiце-прем'єри двох урядів Андрiй Клюєв, та Аббас Аббасов, азербайджанська сторона надасть українськiй можливiсть придбати нафту в необхiдних для завантаження нафтопроводу Одеса-Броди обсягах на комерцiйнiй, недискримiнацiйнiй основi.

Однак після переговорів з Ільхамом Алієвим Леонiд Кучма висловився досить скептично щодо можливостi подальшого транспортування азербайджанської сировини нафтопроводом Одеса-Броди. Український президент пояснив це пріорітетністю для Азербайджану власної магістралі Баку – Джейхан, яка повністю покриє потреби транспортування азербайджанської нафти в Середземне море. На думку Леоніда Кучми, додаткових обсягів сировини для завантаження потужностей магістралі Одеса-Броди Азербайджан немає. І декілька мільйонів тонн технологічної нафти, яку погодився продати Баку, не вирішують проблеми вцілому. Ільхам Алієв під час спільної з Леонідом Кучмою прес-конференції підтвердив, що його країна сприятиме Києву у спробах запустити нафтопровід. Однак участі в цьому проекті не братиме.

Експерт з енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін також вважає, що підписані у четверг в Києві домовленості ніяк не вплинуть на долю нафтопроводу, який вже простоює протягом двох років.

«Серйозних якихось домовленостей, тобто якихось договорів на систематичне постачання азербайджанської нафти сьогодні не підписано. І питання не тому, що Азербайджан не хоче продати нафту Україні бо йому це невигідно. Питання в іншому. У Азербайджана є інший пріорітет. На мою думку, протягом цього року нафтопровід Одеса Броди на жаль не запрацює на каспійській нафті».

Саприкін вважає, що уряду взагалі не варто шукати постачальників нафти в Азербайджані, а слід переключити свою увагу на Казахстан. Лише компанії, які добувають сировину в цій країні можуть бути зацікавлені у транспортуванні нафти на європейський ринок через територію України. Експерт каже, що в цих умовах зростає ймовірність, що український уряд пристане на пропозицію російсько-бритнаської компанії ТНК-ВР, яка пропонувала прокачувати свою сировину у напрямку Одеси. Однак цей проект не схвалюють Європейський Союз та Сполучені Штати.

У лютому український уряд прийняв рішення про використання нафтопроводу Одеса – Броди у європейському напрямку і обіцяв почати його експлуатацію в травні. Однак магістраль, в будівництво якої вкладено майже півмільярда доларів досі простоює.

Всі новини дня

“Фальшиві референдуми – ознака страху Росії перед українським контрнаступом” – міністр закордонних справ Латвії. Ексклюзивне інтервʼю

Незаконна спроба анексії окупованих територій України – свідчення страху Росії перед успіхом українського контрнаступу. Про це заявив міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в ексклюзивному інтервʼю журналістці грузинської служби «Голосу Америки» Еці Маґалдадзе.

Яке юридичне значення мають псевдореферендуми та спроба анексії – юристи-міжнародники. Відео

США та союзники України в один голос заявляють – ніколи не визнають так званих референдумів чи спроб Росії анексувати українські території. Чи має цей процес будь-яке юридичне значення – розбиралася Наталія Леонова.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Більше

XS
SM
MD
LG