Спеціальні потреби

Актуально

Україна i Азербайджан пiдписали угоду в справi трубопроводу Одеса-Броди - 2004-06-04

Київ - 3 червня. Азербайджан надасть Україні нафту для заповнення трубопроводу Одеса-Броди. Відповідний контракт сьогодні в Києві підписали представники урядів двох країн. Однак після закінчення переговорів із азербайджанським колегою, президент Кучма висловився про досягнуті домовленості досить скептично. Деякі експерти зазначають, що угода не вплине на долю нафтопроводу, який простоює вже протягом двох років.

Україна i Азербайджан пiдписали угоду про принципи спiвробiтництва в нафтовiй галузi. Домовленсості було досягнено під час офіційного візиту президента Азербайджана Ільхама Алієва в Київ. Згiдно домументу, який підписали вiце-прем'єри двох урядів Андрiй Клюєв, та Аббас Аббасов, азербайджанська сторона надасть українськiй можливiсть придбати нафту в необхiдних для завантаження нафтопроводу Одеса-Броди обсягах на комерцiйнiй, недискримiнацiйнiй основi.

Однак після переговорів з Ільхамом Алієвим Леонiд Кучма висловився досить скептично щодо можливостi подальшого транспортування азербайджанської сировини нафтопроводом Одеса-Броди. Український президент пояснив це пріорітетністю для Азербайджану власної магістралі Баку – Джейхан, яка повністю покриє потреби транспортування азербайджанської нафти в Середземне море. На думку Леоніда Кучми, додаткових обсягів сировини для завантаження потужностей магістралі Одеса-Броди Азербайджан немає. І декілька мільйонів тонн технологічної нафти, яку погодився продати Баку, не вирішують проблеми вцілому. Ільхам Алієв під час спільної з Леонідом Кучмою прес-конференції підтвердив, що його країна сприятиме Києву у спробах запустити нафтопровід. Однак участі в цьому проекті не братиме.

Експерт з енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін також вважає, що підписані у четверг в Києві домовленості ніяк не вплинуть на долю нафтопроводу, який вже простоює протягом двох років.

«Серйозних якихось домовленостей, тобто якихось договорів на систематичне постачання азербайджанської нафти сьогодні не підписано. І питання не тому, що Азербайджан не хоче продати нафту Україні бо йому це невигідно. Питання в іншому. У Азербайджана є інший пріорітет. На мою думку, протягом цього року нафтопровід Одеса Броди на жаль не запрацює на каспійській нафті».

Саприкін вважає, що уряду взагалі не варто шукати постачальників нафти в Азербайджані, а слід переключити свою увагу на Казахстан. Лише компанії, які добувають сировину в цій країні можуть бути зацікавлені у транспортуванні нафти на європейський ринок через територію України. Експерт каже, що в цих умовах зростає ймовірність, що український уряд пристане на пропозицію російсько-бритнаської компанії ТНК-ВР, яка пропонувала прокачувати свою сировину у напрямку Одеси. Однак цей проект не схвалюють Європейський Союз та Сполучені Штати.

У лютому український уряд прийняв рішення про використання нафтопроводу Одеса – Броди у європейському напрямку і обіцяв почати його експлуатацію в травні. Однак магістраль, в будівництво якої вкладено майже півмільярда доларів досі простоює.

Всі новини дня

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес під час інтерв’ю з журналістокою української служби «Голосу Америки», Катериною Лісуновою. 

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?

"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, -  такою є природа війни". 
Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі

А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».
Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».

"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.

Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.

Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.

Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".
Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".

"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.

Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.

Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.

Більше

Відео - найголовніше

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00
XS
SM
MD
LG