Спеціальні потреби

Актуально

Українська жiнка - тема парламентських слухань - 2004-06-10

Київ – 9 червня. “Становище жінок в Україні: реалії та перспективи”. Слухання на цю тему сьогодні відбулися у Верховній Раді – вперше за всю історію незалежної України. Якщо у Радянському Союзі, як відомо, не було сексу, то в незалежній Україні досі немає гендера. Слово “гендер”, на відміну від фізіологічної, визначає – соціальну стать, зокрема проблеми рівності чоловіків та жінок. За всю історію своїх скликань Верховна Рада не прийняла жодного закону з гендерних питань. “Чоловічий” український парламент, в якому жінок-депутатів 5 відсотків, “завалив” цілу низку гендерних законопроектів, у тому числі закон про гендерну рівність. Навіть невинна ініціатива народного депутата Оксани Білозір провести у Верховній Раді День уряду, присвячений становищу жінок в Україні, не була проголосована. Отож права жінок в Україні наразі захищені хіба рядком Конституції, що декларує рівність чоловіків та жінок, кількома статтями Сімейного і Кримінального кодексу, та ще недавно прийнятим Законом про запобігання насильства в сім’ї. Як каже голова парламентського Комітету з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Геннадій Удовенко, становище з правами жінок у незалежній Україні аж ніяк не краще, ніж за радянських часів:

« Жінки як з кайлом працювали на залізничних коліях, довбають граніт, полотно залізничної колії, або на шосе, так і за незалежної, нібито демократичної України, ці ж жінки з цим же кайлом і працюють, тільки що поміняли колір фуфайки».

Комітет Удовенка готував ці перші в історії незалежної України парламентські слухання про становище жінок, і за його словами, слухання означатимуть перелом у ставленні Верховної Ради до цього важливого питання.

Які ж сьогоднішні реалії? Офіційна статистика прозвучала на слуханнях у доповіді єдиного наразі міністра-жінки Валентини Довженко. Середньомісячна заробітна плата у жінок на 30% нижча, ніж у чоловіків, -- і це при тому, що 64% громадян з вищою освітою – жінки. Серед безробітних, з урахуванням прихованого безробіття, питома вага жінок складає 80%. Значно зросла присутність жінок на важких і шкідливих роботах, тоді як з політики і ділового життя жінки практично витіснені. Статистику призначень на керівні посади в органи державної влади України навела з трибуни Верховної Ради депутат від “Нашої України” Оксана Білозір:

«Станом на 16 січня 2004 року. З вісімдесяти шести вищих державних посад лише 2 посади займали жінки. Із 126 посад перших заступників жінки займали 3 посади. Із 502 посад керівників районних держадміністрацій жінки займали лише 17, що становить менше ніж 4%. З огляду на ці шокуючі цифри, мною були направлені депутатські звернення до Президента щодо недопущення дискримінації жінок при призначенні на керівні посади в органи державної влади. У відповідь я отримала формальні відписки».

Учасниці парламентських слухань переконані: жінки на паритетних засадах із чоловіками мають бути представлені у державних органах, що приймають важливі рішення, у тому числі й стосовно сім'ї, жінок, дітей. В рекомендації Верховній Раді слухання зажадали прийняття Закону про гендерну рівність, який передбачає 30-відсоткову квоту жінок у партійних виборчих списках – саме того закону, який цього року був відкинутий Верховною Радою. Втім, уповноважений з прав людини Ніна Карпачова вважає, що 30 відсотків – це мало.

«Нам пропонують 30 відсотків. Ні. Нам можуть запропонувати 40 відсотків. Ми маємо сказати ні. Напередодні парламентських перегонів треба усвідомити: поки не буде паритетної демократії в Україні, поки друге кожне місце не буде віддано в партійних списках жінкам, Україна ніколи не стане демократичною цивілізованою державою. Тому я вас всіх, шановні подруги, закликаю: кожне друге місце – жінці. Тоді всі проблеми ми здолаємо», -заявила Ніна Карпачова з трибуни парламентських слухань, присвячених становищу жінок в Україні.

Всі новини дня

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

США нададуть підтримку українському бізнесу на Заході країни. Документ про це сьогодні підписали Банк Львів та Фінансова корпорація розвитку США. Йдеться про угоду на 15 мільйонів доларів кредитних ресурсів. З посадовцями у Львові розмовляла Мирослава Гонгадзе.

Громадські організації, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією в США. Відео

Представники 4 громадських організацій, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією Сполучених Штатів. На слуханнях були присутні представники як з України, так і зі США та Литви. Волонтери наголосили, що допомога Заходу часто є недостатньо швидкою.

Американку Бріттні Ґрайнер обміняли на росіянина Віктора Бута – деталі з Білого дому. Відео

США обміняли увʼязнену в Росії американську баскетболістку Бріттні Ґрайнер на Віктора Бута – росіянина, який відбував термін у США за торгівлю зброєю. Більше про важливість цієї події та деталі з Білого дому – розповідає Юлія Ярмоленко.

Дві гуманітарні організації були обстріляні у Донецьку – речник ООН

Власниця зруйнованої квартири збирає свої речі в житловому будинку, який постраждав від обстрілу під війни Росії проти Україн. Донецьк, що на підконтрольній Росії території України, 6 грудня 2022 року. REUTERS/Олександр Ермоченко

Щонайменше дві гуманітарні неурядові організації були вражені під час атак на місто Донецьк, люди в будівлях не пострадждали, але одна людина була вбита поруч з будинком і одна поранена, речник ООН повідомив журналістам.

Під час щоденного брифінгу у четвер, 8 грудня, речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік повідомив про напад у підконтрольній Росії частині Донецька, який стався цього тижня.

«Наші колеги з гуманітарних організацій повідомили нам, що офіси щонайменше двох гуманітарних неурядових організацій були вражені під час атак на місто Донецьк, у частині країни, яка зараз знаходиться під контролем Росії. Ці інциденти відбулися 5 і 6 грудня, і в одну з будівель двічі вдарили два дні поспіль», – сказав Дюжаррік під час брифінгу, повідомляє кореспондентка англомовної редакції «Голосу Америки».

Як зазначив представник ООН, за словами працівників гуманітарних організацій, внаслідок обстрілів постраждали не лише об’єкти, які зазвичай використовуються для роздачі допомоги, але й транспортні засоби організацій, які там перебували.

«Співробітники гуманітарної допомоги були на місці та готували пакунки з допомогою для роздачі, коли обстріляли будівлі. Всередині будівель ніхто не постраждав, але за їхніми межами атаки призвели до загибелі принаймні одного мирного жителя та ще одного поранено», – сказав речник ООН.

Посилаючись на колег, він наголосив, що «міжнародне гуманітарне право чітко говорить про те, що атаки ніколи не повинні бути спрямовані на цивільних осіб або цивільну інфраструктуру, і необхідно вживати постійних заходів, щоб оминати їх».

Відповідаючи на питання про те, чи відомо, хто вчинив обстріл, Дюжаррік сказав, що органзація не має «ні повноважень, ні присутності, ні можливості» проводити розслідування. Він також не назвав самі гуманітарні організації, чиї приміщення постраждали від обстрілів. «Незважаючи на це, ми знаємо результат», – додав речник ООН.

Як повідомили ЗМІ на підконтрольній Росії території Донбасу, українські сили з установок «Град» у ці дні проводили обстріли Київського та Куйбишівського районів Донецька, в результаті яких загинуло шестеро людей.

Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культри та інформації України заявив 6 грудня, що російській війська «вкотре обстріляли Донецьк і звинуватили Україну».

«6 грудня окупаційна влада Донецька заявила, що ЗСУ обстріляли місто та вбили шістьох людей. Але це – неправда», – мовиться у повідомленні, опублікованому на сторінці відомства у Facebook.

«Якщо звернути увагу на розташування місць прильотів, стає очевидним, що запуски відбувалися з окупованої території. ЗСУ аж ніяк не могли завдати такого удару зі своїх позицій. Адже тоді снаряду довелося би розвертатися на 180 градусів у повітрі, а це – неможливо», – мовиться у повідомленні.

«Голос Америки» не може незалежно перевірити цю інформацію.

За даними ООН, через війну понад 14 мільйонів українців стали вимушеними переселенцями, з них 6,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб в Україні та понад 7,8 мільйона біженців, зареєстрованих по всій Європі.

Згідно зі звітом УВКПЛ ООН з прав людини, з початку вторнення Росії станом на 6 грудня в Україні постраждала 17 181 особа з числа цивільного населення, 6 702 цивільних було вбито, але представники організації кажуть, що «реальні втрати набагато більші».

Минулого місяця заступниця речника ООН на брифінгу в Нью-Йорку повідомила, що з лютого 2022 року «працівники гуманітарних організацій надали критично важливу допомогу та послуги захисту приблизно 13,5 мільйонам людей у всіх регіонах України».

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

«Ти можеш вважати себе ким завгодно, але якщо Збройні Сили України не стримають ворога, ти будеш ніким», – Сергій Притула, засновник благодійного фонду Сергія Притули. Повне інтервʼю з Сергієм Притулою дивіться згодом на YouTube Голосу Америки Українською чи на нашому сайті.

Більше

XS
SM
MD
LG