Спеціальні потреби

Актуально

Громадськi слухання на тему зникнень та полiтичних убивств - 2004-06-18

Київ – 17 червня. “Зникнення та політичні вбивства в Республіці Білорусь, Російській Федерації та Україні”. Громадські слухання на таку тему проходять зараз в українській столиці за участю представників Білорусі, Росії, України, а також Ради Європи.

У сучасній Росії головним осередком насильницьких зникнень є Північній Кавказ. Люди у Чечні зникають переважно на блок-постах та під час зачисток, а потім трупи людей, що зникли у різних місцях, знаходять в одній спільній ямі.

“Це значить, що є централізована система”, -- каже один з учасників громадських слухань про політичні зникнення, перший уповноважений з прав людини Державної Думи Російської Федерації Сергій Ковальов, який називає насильницькі зникнення в Чечні справою рук російських спецслужб – такого собі “ескадрону смерті”.

В лукашенківській Білорусі є 4 доведених випадки політичних зникнень і вбивств. На оперативному рівні компетентними органами Республіки Білорусь ці злочини розкриті, однак при нинішній владі нереально, щоб справи дійшли до суду. Як каже інший учасник громадських слухань, адвокат Білоруського Гельсінкського комітету Гаррі Погоняйло, сьогодні у білоруських правозахисників з’явилася нова альтернатива. У квітні Рада Європи прийняла резолюцію, за якою процедура притягнення винних до відповідальності може бути задіяна через судочинство котроїсь із країн Європи:

“Можете собі уявити, якщо вся світова спільнота знатиме, що видано санкції на арешт вищих посадових осіб Білорусі – чи зможе той же Лукашенко спиратися на цих посадових осіб, управляючи країною. А йдеться ж про Генерального прокурора, про міністра внутрішніх справ, про голову КДБ і про нього самого”, каже представник Білоруського Гельсінкського комітету.

Для політичних зникнень і вбивств характерна, по-перше, відсутність розслідування справи, а по-друге, спроба покрити цю справу на найвищому рівні, говорить спеціальний доповідач Ради Європи з проблем політичних зникнень у Білорусі Христос Пургурідес. За його словами, Рада Європи занепокоєна тим, що не розслідується гучна українська справа про зникнення і вбивство – справа Георгія Гонгадзе.

«Якщо влада проводить належне розслідування, то це розслідування може довести, що уряд не причетний. І з другого боку, якщо немає належного розслідування, кожен може подумати, що уряд відповідальний за це політичне зникнення і вбивство”, говорить спеціальний доповідач Ради Європи Христос Пургурідес.

Всі новини дня

Трубопроводи Північний потік 1 і 2 не дають газу Європі, але витікають

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек на газовій станції в Любміні в Німеччині, де газопровід Північний Потік виходить з Балтійського моря на сушу

Данія і Швеція повідомили про витікання газу з непрацюючих трубопроводів Північний потік 1 і 2, що пролягають по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Інциденти ставлять під ще більший сумнів можливість швидкого відновлення постачання російського газу до Європи в обсягах необхідних для зимового періоду.

Причини витікання газу на трьох, як вважають зараз, нитках трубопроводів біля данського острова Борнгольм не відомі, але офіційні представники називають ситуацію дуже незвичайною.

Північний потік 1 був найбільшим маршрутом постачання російського природного газу у Європу, але на тлі активізації війни Росії з Україною контрольована російською державою компанія Газпром спочатку скоротила транспортування ним газу, а в серпні повністю припинила, пославшись на технічні проблеми ускладнені, як заявили у Москві, західними санкціями.

Північний потік 2 споруджений, але так і не запрацював після того, як уряд Німеччини закрив проект на тлі лютневого російського вторгнення в Україну.

Транзит російського газу до Європи триває через газотранспортну систему України, але у скорочених обсягах, і українці закрили один з маршрутів, вказавши на втручання російських окупаційних військ на українській території.

Впродовж весни і літа Росія відмовилася продавати газ Болгарії, Данії, Польщі, Фінляндії, а також нідерландській компанії Gasterra і частково компанії Shell після того, як вони відкинули вимоги Москви платити за газ у російських рублях.

Найбільша країна ЄС - Німеччина заявляє, що на понад 80% заповнила запаси газу у сховищах і Європа активізувала пошуки альтернативних джерел палива, але проблеми з постачанням спричинили різкі зростання цін на енергію.

Шведська мореплавна служба повідомила про два місця витоку газу з трубопроводу Північний потік 1 після того, як Данія оголосила обмеження руху суден довкола витоку виявленого на Північному потоку 2.

Данська служба, яку цитує служба новин Reuters, вказує, що у зоні витоку газу судна можуть втратити здатність триматися на воді, а крім того є загроза вогню.

Також витік газу в повітря збільшує в атмосфері парникові гази, що впливають на клімат.

Газопровід Північний Потік 1 сягає 1 224 кілометри від Виборга в Росії до Любміна в Німеччині.

Пропускна спроможні кожної нитки 27,5 мільярдів кубометрів газу на рік.

В Німеччині той газ подавали в трубопроводи до інших країн Європи.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

«І українці і поляки масово зверталися з пропозицією допомоги». Фундація «Зустріч» у Кракові збільшила обсяг своєї діяльності вдесятеро, щоб задовольнити потреби українських біженців, які їхали у місто.

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

За умовами обміну полонених, п’ятеро звільнених командирів “Азовсталі” до кінця війни перебуватимуть в Туреччині. Один із них - Сергій Волинський. "Голос Америки" поспілкувався з його дружиною Русланою.

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG