Спеціальні потреби

Актуально

Захід нам допоже? - 2004-06-23

Дніпропетровськ – 23 червня. Роботи з утилізації твердого ракетного палива, що проводяться Павлоградським хімічним заводом згідно з угодою між Міністерствами оборони Сполучених Штатів і України у рамках програми скорочення стратегічних озброєнь СНО-1 і програми зменшення ракетно-ядерної небезпеки були зупинені у червні минулого року в зв’язку з призупиненням фінансування робіт американською стороною. Приводом для цього стали, за заявою Міністерства оборони США, витратність проекту, необхідність проведення аудиту, технічні ризики технології і необхідність розгляду альтернативних проектів. Після року переговорів і пошуків виходу з ситуації Україна вирішила продовжувати роботи з утилізації ракетного палива власними силами.

У засіданні Міжвідомчої робочої групи з проблеми утилізації твердого ракетного палива та засіданні круглого столу на Павлоградському хімічному заводі взяли участь представники Міністерства Закордонних Справ та інших міністерств і відомств України, Національного Космічного Агентства, Ради Національної Безпеки і Оборони України, обласної державної адміністрації, представники павлоградського міськвиконкому і міскради, громадських організацій, політичних партій.

Було повідомлене, що 1 червня Президентом України підписаний Указ про державну підтримку реалізації проекту утилізації у створенні промислових потужностей з утилізації твердого ракетного палива, в тому числі за рахунок бюджетних коштів України. Розроблена відповідна програма, згідно з якою у 2005 році мають бути завершені роботи на дослідному пілотному об’єкті і розпочате проектування і подальша побудова повномасштабного об’єкту з утилізації палива. Всі 5000 тон палива, накопиченого у Павлограді, мають бути утилізовані протягом 2008-го – 2010-го років. Загальна сума фінансування проекту становитиме близько 400 мільйонів гривень. Шістдесят відсотків сум, необхідних для фінансування робіт, надходитимуть зі спеціального рахунку, на якому накопичуватимуться податок з прибутку та податок на додану вартість, що сплачуватимуть до державного бюджету державні підприємства - виконавці проекту, а саме Павлоградський хімічний завод, Павлоградський механічний завод, Конструкторське бюро “Південне” та Південний машинобудівний завод.

Попри рішення про самостійне проведення робіт з утилізації палива, Міністерство закордонних справ України, Національне космічне агентство, Міністерство оборони України продовжують контакти і консультації з Міністерством оборони Сполучених Штатів з метою знайдення рішень для подальшого фінансування робіт американською стороною. Головні розходження між українськими і американськими учасниками програми полягають у тому, яким способом утилізуватиметься чи знищуватиметься ракетне паливо. В Україні проведений і фактично завершений початковий етап робіт з застосування технології гідровимивання палива з корпусів ракет з його подальшим використанням у складі вибухівки для гірничих робіт. Американська сторона, яка частково профінансувала цей етап, змінила свою думку і наполягає на знищенні палива шляхом спалювання або вибуху. Українські експерти однозначно відкидають цей варіант як технологічно і екологічно небезпечний. Висновки української експертизи щодо неприйнятності пропонованих Міністерством оборони США способів були представлені американській строні підчас останньої зустрічі експертних груп у березні цього року.

Відповідні пропозиції щодо фінансової допомоги Україні для утилізації ракетного палива в рамках Глобальної інціативи країн великої вісімки з боротьби з розповсюдженням зброї масового знищення подані Україною у грудні минулого року. У липні ці пропозиції будуть знову представлені Україною країнам вісімки.

Представники громадськості і місцевої влади Павлограда, населення якого побоюється можливої технологічної катастрофи, пов’язаної із зберіганням у межах міста 5000 тон твердого ракетного палива, під час засіданні круглого столу зажадали гарантій безпеки і додаткового фінансування міських програм за рахунок державної програми знищення палива. Вони отримали роз’яснення директора хімічного заводу Леоніда Шимана і заступника голови НКАУ Валерія Комарова, котрі запевнили громадськість у дотриманні виконавцями робіт усіх організаційних і технологічних правил безпеки щодо поводження з ракетним паливом і пояснили, що проведення цих робіт забезпечує павлоградцям додаткові робочі місця і прямі та непрямі надходженнія до бюджету міста. Вирішено у подальшому проводити регулярні зустрічі і консультації з громадськістю для зняття напруги і роз’яснення ситуації. Іншого місця, крім Павлограда, де в Україні могли би проводитись роботи з ліквідації останніх залишків стратегічного ракетного потенціалу, на жаль, немає.

Всі новини дня

Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.

Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.

Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео

Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.  

США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Польща планує закупити 18 установок HIMARS у США. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).

Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.

“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.

За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.

Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:

- 18 пускових установок M142 HIMARS;

- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;

- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);

- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);

Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.

За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.

Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Більше

XS
SM
MD
LG