Спеціальні потреби

Актуально

Українські вибори: чи з’явиться «третя сила»? - 2004-06-30

Соціологи заперечують можливість появи на українських виборах “третьої сили”, альтернативної основним претендентам на президентство Ющенкові та Януковичеві. Дані червневого соціологічного опитування оприлюднив Український інститут соціальних досліджень.

Основні реальні претенденти на президентство, вважають соціологи, уже відомі – це Ющенко та Янукович. За даними опитування, якби президентські вибори відбувалися завтра, за Ющенка проголосували б 24%, за Януковича – 16%, за Симоненка – 14%, за Мороза – 6% виборців. Решта кандидатів здобули б по чотири й менше відсотків голосів.

Керівник Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко каже: «Тобто на сьогоднішній день ми можемо говорити, що сім з половиною мільйонів виборців України збираються голосувати на сьогоднішній день за Ющенка. П’ять з невеликим хвостиком на сьогодні вже чітко визначились по Януковичу.»

У разі виходу в другий тур Ющенко, якщо вірити опитуванню, отримає 36%; Янукович – 28% голосів. У Ющенка рейтинг, порівняно з минулим місяцем, залишився без змін, у Януковича трохи зменшився – далися взнаки, вважають соціологи, бензинова криза та історія з судимостями нинішнього прем’єра.

Дослідження виявило цікаві особливості щодо національності, мови спілкування, віку та реґіону проживання симпатиків обох кандидатів. У Ющенка більше прихильників на Заході, у Центрі, на Півночі України й у Києві. Здебільшого це молодь, українці за національністю й ті, хто спілкується українською. Тим часом серед готових голосувати за Януковича - переважно росіяни та російськомовні, люди середнього і старшого віку, жителі Сходу і Півдня України та Криму.

Понад половина електорату Януковича – ті, хто визначилися в останні півроку. У Ющенка – ті, хто визначився рік і більше тому. Серед прихильників Ющенка більшість таких, хто голосує за нього, бо симпатизує йому і вірить. Більшість тих, хто віддасть свій голос за Януковича, сказали, що підтримують цього політика, бо вважають його “меншим злом”.

Щодо інших потенційних кандидатів, то у списку тих, за кого виборці не проголосують за жодних умов, лідирують Кучма, Вітренко, Медведчук, Тимошенко. Стосовно Кучми цей показник категоричного несприйняття сягає 62%.

А таких імовірних кандидатів у президенти, як голова Нацбанку Сергій Тігіпко чи екс-прем’єр Анатолій Кінах, багато виборців взагалі не знає: 27% опитаних ніколи не чули, хто такий Тігіпко, 24% - хто такий Кінах.

Щодо теми політичної реформи, то вона, кажуть соціологи, людям нецікава, оскільки вони чекають на сильного президента, без урізаних повноважень. Яременко каже:

«Політична реформа не цікавить громадян України. Більше того, коли 70% громадян України очікують сильного президента, зменшення його повноважень новою реформою я не думаю, що громадянами підтримується дуже активно».

Що ближче до виборів, то більше розмов про заанґажованість соціологічних опитувань і про те, що вони впливають на думку виборців. А за два тижні перед виборами, як відомо, оприлюднення даних опитувань заборонено законом.

Утім, як свідчить дослідження, яке провів у червні Український центр політичного менеджменту, 70% громадян дуже зрідка стежать або зовсім не звертають уваги на результати соціологічних опитувань, і лише 3% заявили, що рейтинґи політиків впливають на їхню думку.

Всі новини дня

​​​​​​​Московський патріарх «працював на КДБ» ще в 1970-х, кажуть у Швейцарії

У швейцарській пресі опубліковані матеріали поліції Швейцарії, які вказують на співпрацю теперішнього патріарха Російської православної церкви Кірілла з КДБ (Комітет державної безпеки СРСР), коли він з 1971 до 1974 року був представником Московського патріархату в організації Світова рада церков у Женеві.

Увага до глави Російської православної церкви зараз особливо велика з огляду на те, що він фактично підтримує російське вторгнення в Україну, а російські священики благословляють армію на війну та обіцяють опрощення гріхів російським солдатам.

Тижневики Sonntagszeitung та Le Matin Dimanche повідомляють, що отримали доступ до матеріалів поліції в національному архіві Швейцарії.

В публікаціях йдеться, що патріарх (світське ім’я Володимир Гундяєв), під кличкою «Міхайлов» працював для КДБ, зокрема виконуючи пропагандистську роль, відкидаючи звинувачення про утиски релігійних свобод комуністичною владою у тодішньому СРСР.

Москва також використовувала участь в міжнародних організаціях і зокрема у Світовій раді церков для критики західних держав і зокрема США.

Le Matin Dimanche подає коментарі родича патріарха Кірілла Міхаїла Ґундяєва, який зараз працює представником Московського патріархату в Женеві.

Міхаїл Ґундяєв визнав, що його дядько перебував «під суворим контролем КДБ», але стверджував, що той не був агентом.

Велика Британія і Канада влітку 2022 внесли московського патріарха до санкційних списків за його ідеологічну роль в російської агресії проти України.

Європейський Союз також хотів накласти санкції на патріарха Кірілла, але приязний до Росії уряд Угорщини, посилаючись на захист релігійних свобод, домігся, щоб його ім’я було вилучене.

Патріарх Кірілл, повторюючи твердження президента Путіна, каже, що Росія, воюючи в Україні, буцімто захищається від зовнішніх намагань її знищити, або насадити росіянам інші цінності.

У січні Кірілл сказав у проповіді, що неназвані зовнішні сили хочуть «нав’язати їм (людям в Росії) якісь цінності, які навіть і цінностями назвати неможливо, щоб вони були як всі і підпорядковувалися тим, у кого є сила контролювати більшу частину світу».

Він також наголошував на тому, що Росія налаштована на перемогу над ворогами.

Папа Римський Франциск на початку теперішнього російського вторгнення в Україну застерігав патріарха Кірілла, щоб він не був «вівтарним хлопчиком (прислужником) Путіна».

Франциск розповів італійському часопису Corriere della Sera, що під час 40-хвилинної телефонної розмови з російським церковним лідером у березні 2022 року, московський патріарх більшу частину спілкування витратив на виправдовування війни проти України.

Дивіться також:

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Більше

XS
SM
MD
LG