Спеціальні потреби

В Києвi обговорено проблему порушень виборчих законiв - 2004-07-08


Київ – 7 липня. Ще до початку виборчої кампанії українські експерти вказували на численні порушення виборчих законів. Після старту перегонів їх кількість лише зростатиме – прогнозують політологи та аналітики. Прогнози щодо ходу виборів сьогодні у Києві обговорювали на круглому столі, організованому Комітетом виборців та Фондом Конрада Аденауера.

Керівник представництва Фонду Аденауера в Україні Ральф Ваксмут каже, що в Європі з неабияким інтересом спостерігають за українськими виборами. На Заході їх сприймають не лише як вибори певної особи, а як визначення українців – у якому напрямку рухатися далі. За словами Вакмута, міжнародні спостеріачі поділяють думку українських експертів. Вони думають, що ці вибори можуть бути найбруднішими і найнечеснішими за всю історію України. Але мушу сказати, що вибори в Україні сприймаються на Заході як найбільша подія у Європі після виборів до Європарламенту.

Однак, схоже, що на таку увагу Заходу українські політики не надто зважають. Оглядачi говорять, що нормою виборчих перегонів стали брудні технології, побиття активістів, використання адміністративного ресурсу та провохоронних структур. Влада на це не зважає – каже голова Комітету виборців Ігор Попов.

«Ми фiкусвали досить багато фактiв втручання посадових осiб у виборчий процес, втручання в дiяльнiсть полiтичних партiй, в тому числi силових вiдомств. Цi факти повторювалися, коли люди з`їжджалися на з`їзди полiтичних партiй. Найбiльше проблем було у делегатiв Нашої України, коли ДАI зупиняла автобуси, заберала посвiдчення водiїв, щоб вони не могли їхати сюди, i це ставлення, яке мають до ДАI усi водiї в Українi, мабуть лише було посилене пiсля цього. Хоч багато працiвникiв ДАI казало, що вони не згоднi з такими наказами, якi вони отримували вiд вищестоящого начальства… Вже багато обговорювався факт, що в кабельних мережах Донецької областi масового виключають трансляцiї П`ятого каналу, який виражає думку, вiдмiнну вiд багатьох iнших каналiв», - серед iншого зазначив Попов.

Окрема тема – необ`єктивне висвітлення виборів та окремих кандидатів засобами масової інформації. Про проблеми зі свободою українських ЗМІ у світі говорять не один рік. Однак національні телеканали продовжують виконувати політичні замовлення, однобоко висвітлюючи хід виборів – каже Олександр Чекмишев, голова Комітету Рівність можливостей.

«Провiднi полiтики, потенцiйнi кандидати, а нинi уже офiцiйно зареєстрована низка кандидатiв, не мають рiвного доступу до ЗМI. Для прикладу, iнформацiйна програма Вiстi. Вона виходить в ефiр на державному каналi. Цю iнформацiйна програма висвiтлювала дiяльнiсть голови Верховної Ради України Володимира Литвина – вiн теж посадова особа – в обсязi 11 хвилин та одна секунда. Лiдер КПУ Симоненко – вiн просто полiтик – в обсязi 12 хвилин 55 секунд. Прем`єр-мiнiстр України Вiктор Яникович – вiн теж посадова особа – в обсязi одна година чотири хвилини 56 секунд», - сказав Чекмишев.

Нормою стала практика замовних сюжетів на телебаченні, у яких подається інформація, що дискредитує опозиційних кандидатів. Втім Олександр Чекмишев вказує на те, що телеканали, які належать до медіа-холдінгу Віктора Пінчука більш об`єктивно висвітлюють вибори і не дотримуються лінії, заданої загальнонаціональними каналами.

Ще одним позитивом лідери громадських організацій називають ініціативу підписати договір про чесні вибори. Підписання документу планується на четвер. Там мають бути виписані принципи, які всі підписанти, а серед них і політтехнологи, обіцяють дотримуватися.

XS
SM
MD
LG