Спеціальні потреби

Актуально

Пошуки вакцини проти СНIДу - iнтерв`ю з українським дослiдником - 2004-07-16

Вашингтон - 15 липня. Близько двадцяти років учені б’ються над знайденням цілющої вакцини проти СНІДу. За цей час вивчено структуру вірусу, його підтипи, природу поширення та видозмінність в залежності від регіону. То ж чому попри успішно розроблені методи діагностики і контролю науковцям не вдається знайти ефективного анти-вірусного препартату? Це запитання ми адресували українському науковцю, який уже вісім років займається проблемою СНІДу у Гарварському університеті. Дорога до знайдення вакцини проти СНІДу виявилися значно тернистішою, аніж ми очікували, - каже старший науковий співробітник лабораторії імунології та інфекційних захворювань у Гарвардському університеті доктор Володимир Новицький, - оскільки традиційні підходи, які добре зарекомендували себе у розробці вакцин з іншими інфекціями, виявилися неефективними у відношенні ВІЛ-інфекції:

«Головна проблема, на мій погляд, у труднощах створення вакцини проти СНІДу полягає у тому, що вірус, який викликає імунодефіцит постійно зазнає мутації, змінюється, виходить з-під контролю, а імунна система, яка є основною мішенню вірусу, просто не встигає за цією рухливою мішенню».

Доктор Новицький працює у медичному інституті Гарвардського університету з лютого 1996 року, де він займається молекулярно-епідеміологічними і молекулярно-імунологічними дослідженнями епідемії СНІДу у Південній Африці, і зокрема у Ботсвані, де відсоток інфікованих осіб охоплює 35-40% дорослого населення. Втім головна робота доктора Новицького полягає у вивченні вірусології і розробці вакцини проти СНІДу:

«Я вважаю, що вакцина проти СНІДу не самий привабливий продукт для великих фармакологічних компаній тому, що ті, які найбільше потребують вакцину не можуть її придбати, навіть якби вона сьогодні існувала. І це звичайно відштовхує фармакологічні компанії. З іншого боку це якраз той випадок, коли держава не може залишатися остронь, і політичні діячі повинні заради майбутнього зробити розробку вакцини своєрідним соціальним замовленням -- проблемою номер один».

Посилаючись на дані з міжнародної конференції ООН з проблеми ВІЛ/СНІДу, що проходила у Банкоку, доктор Новицький каже, що лише три відсотки усіх асигнувань, що виділяються на боротьбу зі СНІДом, скеровані на розробку та випробування вакцини проти СНІДу. Це дуже мало, з його точки зору, для того аби створити ефективний препарат. Що ж торкається практичних дій, то, як вважає доктор Новицький, необхідно, щоби уряди, громадськість, представники наукового світу сіли за один стіл і конструктивно вирішили, що необхідно зробити для появи такої вакцини.

Сьогодні Україна є серед країн з найвищим показником поширення ВІЛ/СНІДу. Доктор Новицький, який ознайомлений з типами вірусу ВІЛу серед інфікованих наркоманів в Україні, каже, що вірус поширюється в країні дуже неординарно. Однак він переконаний, що в Україні є достатньо інтелектуального потенціалу аби бути в авангарді міжнародного наукового світу в знайденні ефективної вакцини.

«На жаль, як і наука в цілому, розробка вакцини в Україні недостатньо фінансується, і якщо така ситуація буде продовжуватися, то надії на раптовий прорив у відношенні розробки вакцини, я не бачу».

Але доктор Новицький пропонує українським вченим вихід: не чекати на державу і самим розширювати співробітництво з міжнародними науковими центрами і фармакологічними компаніями, які займаються проблемою СНІДу, щоби, коли появиться вакцина, її можна було б негайно реалізувати в Україні.

Всі новини дня

Німеччина готує додаткові танки Україні попри докори Путіна

Німецький міністр оборони Борис Пісторіус на танку «Леопард» 1 лютого 2023 р.

Російський президент скористався вісімдесятою річницею Сталінградської битви, щоб прирівняти російський напад на Україну до подій Другої Світової війни і гостро скритикував збройну допомогу, яку українцям надає міжнародна спільнота.

Найбільше зброї Україні зараз надають США та Велика Британія, які були учасниками антигітлерівської коаліції, але президент Путін у промові 2 лютого у Волгограді (колишньому Сталінграді) окремо зупинився на докорах Німеччині.

Під тиском закликів України та інших урядів і після майже року вагань Німеччина наприкінці січня дала згоду, щоб низка країн змогла передати українській армії свої танки німецького виробництва, а також Берлін пообіцяв надати 14 власних танків «Леопард-2».

Одночасно з Німеччиною також і США оголосили, що нададуть Україні понад 30 американських танків «Абрамс», а раніше 14 своїх танків «Челленджер-2» українцям пообіцяла Велика Британія на додаток до так званих легких танків Франції.

Але тепер Путін, замовчуючи факт, що саме він віддав наказ вторгнутися в Україну, доводить, що Росія, нібито, обороняється.

Він сказав: «Неймовірно, але факт. Нам знову погрожують німецькими танки «Леопард».

Путін не згадав заклики міжнародної спільноти припинити бойові дії і вивести російські війська з України, а натомість проголосив, що Росія має перемогти.

Намагаючись приховати факт ізоляції Москви від західних країн - колишніх союзників у війні з нацистською Німеччиною, російський президент заявив, що має «багато друзів у світі включно з Америкою, Північною Америкою та Європою».

Тим часом у Німеччині 3 лютого урядовий речник підтвердив повідомлення, що Берлін готує додаткові партії танків для України і зокрема йдеться про танки старішої моделі - «Леопард-1».

Німецькі джерела повідомляють, що будуть відремонтовані танки «Леопард-1», які зняті з озброєння армії, але зберігаються на складах.

Преса в Німеччині також цитує міністра оборони Бориса Пісторіуса про наміри викупити в Катару 15 самохідних броньованих зенітних установок «Гепард» і передання їх Україні, де вони себе добре зарекомендували для захисту від російських авіа та ракетних ударів.

«Гепарди дуже добре показали себе на війні в Україні. Якщо ми можемо отримати додаткові машини від партнерів, то це точно була б підмога для українців», - цитує міністра газета Sueddeutsche Zeitung.

Дивіться також:

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

У Євросоюзі оголосили про намір цього року надати Україні понад 2 мільярди євро, а до 24 лютого - ухвалити десятий пакет санкцій проти Росії. Європарламент ухвалив резолюцію, де закликав Євросоюз "працювати над початком переговорів щодо вступу України в ЄС”.

Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині у найближчі півроку - Інститут вивчення війни. Відео

Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині - у найближчі півроку. Такі прогнози озвучили в американському  Інституті вивчення війни. Експерт Інституту Джордж Баррос розповів, - на це вказують перекидання на Луганщину найкращих підрозділів російської армії.

Американські сенатори коментують питання літаків для України. Відео

Американські сенатори коментують питання літаків для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

У Конгресі завжди будуть дискусії про те, яку саме зброю потрібно надати Києву, - вважає республіканський сенатор Кевін Креймер. А от сенатор-демократ Дік Дурбін переконаний: дебати про надання Україні літаків-винищувачів лише починаються.

Коли західні танки можуть опинитись на полі бою - аташе з питань оборони України в США. Відео

Отримання американських танків Абрамс може зайняти більше часу - аташе з питань оборони України в США Борис Кременецький. А от німецькі Леопарди та британські Челленджери можуть опинитись на полі бою вже навесні - після того, як українські екіпажі пройдуть необхідне тренування.  

Більше

XS
SM
MD
LG