Спеціальні потреби

Актуально

Пошуки вакцини проти СНIДу - iнтерв`ю з українським дослiдником - 2004-07-16

Вашингтон - 15 липня. Близько двадцяти років учені б’ються над знайденням цілющої вакцини проти СНІДу. За цей час вивчено структуру вірусу, його підтипи, природу поширення та видозмінність в залежності від регіону. То ж чому попри успішно розроблені методи діагностики і контролю науковцям не вдається знайти ефективного анти-вірусного препартату? Це запитання ми адресували українському науковцю, який уже вісім років займається проблемою СНІДу у Гарварському університеті. Дорога до знайдення вакцини проти СНІДу виявилися значно тернистішою, аніж ми очікували, - каже старший науковий співробітник лабораторії імунології та інфекційних захворювань у Гарвардському університеті доктор Володимир Новицький, - оскільки традиційні підходи, які добре зарекомендували себе у розробці вакцин з іншими інфекціями, виявилися неефективними у відношенні ВІЛ-інфекції:

«Головна проблема, на мій погляд, у труднощах створення вакцини проти СНІДу полягає у тому, що вірус, який викликає імунодефіцит постійно зазнає мутації, змінюється, виходить з-під контролю, а імунна система, яка є основною мішенню вірусу, просто не встигає за цією рухливою мішенню».

Доктор Новицький працює у медичному інституті Гарвардського університету з лютого 1996 року, де він займається молекулярно-епідеміологічними і молекулярно-імунологічними дослідженнями епідемії СНІДу у Південній Африці, і зокрема у Ботсвані, де відсоток інфікованих осіб охоплює 35-40% дорослого населення. Втім головна робота доктора Новицького полягає у вивченні вірусології і розробці вакцини проти СНІДу:

«Я вважаю, що вакцина проти СНІДу не самий привабливий продукт для великих фармакологічних компаній тому, що ті, які найбільше потребують вакцину не можуть її придбати, навіть якби вона сьогодні існувала. І це звичайно відштовхує фармакологічні компанії. З іншого боку це якраз той випадок, коли держава не може залишатися остронь, і політичні діячі повинні заради майбутнього зробити розробку вакцини своєрідним соціальним замовленням -- проблемою номер один».

Посилаючись на дані з міжнародної конференції ООН з проблеми ВІЛ/СНІДу, що проходила у Банкоку, доктор Новицький каже, що лише три відсотки усіх асигнувань, що виділяються на боротьбу зі СНІДом, скеровані на розробку та випробування вакцини проти СНІДу. Це дуже мало, з його точки зору, для того аби створити ефективний препарат. Що ж торкається практичних дій, то, як вважає доктор Новицький, необхідно, щоби уряди, громадськість, представники наукового світу сіли за один стіл і конструктивно вирішили, що необхідно зробити для появи такої вакцини.

Сьогодні Україна є серед країн з найвищим показником поширення ВІЛ/СНІДу. Доктор Новицький, який ознайомлений з типами вірусу ВІЛу серед інфікованих наркоманів в Україні, каже, що вірус поширюється в країні дуже неординарно. Однак він переконаний, що в Україні є достатньо інтелектуального потенціалу аби бути в авангарді міжнародного наукового світу в знайденні ефективної вакцини.

«На жаль, як і наука в цілому, розробка вакцини в Україні недостатньо фінансується, і якщо така ситуація буде продовжуватися, то надії на раптовий прорив у відношенні розробки вакцини, я не бачу».

Але доктор Новицький пропонує українським вченим вихід: не чекати на державу і самим розширювати співробітництво з міжнародними науковими центрами і фармакологічними компаніями, які займаються проблемою СНІДу, щоби, коли появиться вакцина, її можна було б негайно реалізувати в Україні.

Всі новини дня

Тіна Кароль: про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті. Інтерв'ю

Співачка Тіна Кароль від початку повномасштабної російської агресії активно займається культурною дипломатією. Про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті Тіна Кароль розповіла під час візиту до Нью-Йорка.

Стало відомо, на що саме просять Конгрес США виділити додаткове фінансування для України. Відео

В Пентагоні кажуть - не бачать жодних ознак того, що Росія готова припинити війну найближчим часом. Саме тому будуть і надалі продовжувати підтримку України в її боротьбі.

Як кіберкомандування Сполучених Штатів співпрацює з українським урядом? Інтерв'ю

США «проводять заходи у сфері кібербезпеки, які допомагають українському уряду зміцнювати стійкість і захист».

Псевдореферендуми і часткова мобілізація в Росії проявили слабкість Путіна - експерти. Відео

Західні експерти, з якими говорив Голос Америки погоджуються в думці, шо ані "псевдореферендуми", ані погрози, які їх супроводжують не змінять підтримку Заходом України, а також боротьбу за звільнення українських територій.

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимностi" - Єнс Столтенберг після розмови із Зеленським. Відео

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимності і є кричущим порушенням міжнародного права. Ці землі – Україна”. Про це заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після розмови із Володимиром Зеленським.

Більше

XS
SM
MD
LG