Актуально
Пошуки вакцини проти СНIДу - iнтерв`ю з українським дослiдником - 2004-07-16
Вашингтон - 15 липня. Близько двадцяти років учені б’ються над знайденням цілющої вакцини проти СНІДу. За цей час вивчено структуру вірусу, його підтипи, природу поширення та видозмінність в залежності від регіону. То ж чому попри успішно розроблені методи діагностики і контролю науковцям не вдається знайти ефективного анти-вірусного препартату? Це запитання ми адресували українському науковцю, який уже вісім років займається проблемою СНІДу у Гарварському університеті. Дорога до знайдення вакцини проти СНІДу виявилися значно тернистішою, аніж ми очікували, - каже старший науковий співробітник лабораторії імунології та інфекційних захворювань у Гарвардському університеті доктор Володимир Новицький, - оскільки традиційні підходи, які добре зарекомендували себе у розробці вакцин з іншими інфекціями, виявилися неефективними у відношенні ВІЛ-інфекції:
«Головна проблема, на мій погляд, у труднощах створення вакцини проти СНІДу полягає у тому, що вірус, який викликає імунодефіцит постійно зазнає мутації, змінюється, виходить з-під контролю, а імунна система, яка є основною мішенню вірусу, просто не встигає за цією рухливою мішенню».
Доктор Новицький працює у медичному інституті Гарвардського університету з лютого 1996 року, де він займається молекулярно-епідеміологічними і молекулярно-імунологічними дослідженнями епідемії СНІДу у Південній Африці, і зокрема у Ботсвані, де відсоток інфікованих осіб охоплює 35-40% дорослого населення. Втім головна робота доктора Новицького полягає у вивченні вірусології і розробці вакцини проти СНІДу:
«Я вважаю, що вакцина проти СНІДу не самий привабливий продукт для великих фармакологічних компаній тому, що ті, які найбільше потребують вакцину не можуть її придбати, навіть якби вона сьогодні існувала. І це звичайно відштовхує фармакологічні компанії. З іншого боку це якраз той випадок, коли держава не може залишатися остронь, і політичні діячі повинні заради майбутнього зробити розробку вакцини своєрідним соціальним замовленням -- проблемою номер один».
Посилаючись на дані з міжнародної конференції ООН з проблеми ВІЛ/СНІДу, що проходила у Банкоку, доктор Новицький каже, що лише три відсотки усіх асигнувань, що виділяються на боротьбу зі СНІДом, скеровані на розробку та випробування вакцини проти СНІДу. Це дуже мало, з його точки зору, для того аби створити ефективний препарат. Що ж торкається практичних дій, то, як вважає доктор Новицький, необхідно, щоби уряди, громадськість, представники наукового світу сіли за один стіл і конструктивно вирішили, що необхідно зробити для появи такої вакцини.
Сьогодні Україна є серед країн з найвищим показником поширення ВІЛ/СНІДу. Доктор Новицький, який ознайомлений з типами вірусу ВІЛу серед інфікованих наркоманів в Україні, каже, що вірус поширюється в країні дуже неординарно. Однак він переконаний, що в Україні є достатньо інтелектуального потенціалу аби бути в авангарді міжнародного наукового світу в знайденні ефективної вакцини.
«На жаль, як і наука в цілому, розробка вакцини в Україні недостатньо фінансується, і якщо така ситуація буде продовжуватися, то надії на раптовий прорив у відношенні розробки вакцини, я не бачу».
Але доктор Новицький пропонує українським вченим вихід: не чекати на державу і самим розширювати співробітництво з міжнародними науковими центрами і фармакологічними компаніями, які займаються проблемою СНІДу, щоби, коли появиться вакцина, її можна було б негайно реалізувати в Україні.
Всі новини дня
Німеччина готує додаткові танки Україні попри докори Путіна

Російський президент скористався вісімдесятою річницею Сталінградської битви, щоб прирівняти російський напад на Україну до подій Другої Світової війни і гостро скритикував збройну допомогу, яку українцям надає міжнародна спільнота.
Найбільше зброї Україні зараз надають США та Велика Британія, які були учасниками антигітлерівської коаліції, але президент Путін у промові 2 лютого у Волгограді (колишньому Сталінграді) окремо зупинився на докорах Німеччині.
Під тиском закликів України та інших урядів і після майже року вагань Німеччина наприкінці січня дала згоду, щоб низка країн змогла передати українській армії свої танки німецького виробництва, а також Берлін пообіцяв надати 14 власних танків «Леопард-2».
Одночасно з Німеччиною також і США оголосили, що нададуть Україні понад 30 американських танків «Абрамс», а раніше 14 своїх танків «Челленджер-2» українцям пообіцяла Велика Британія на додаток до так званих легких танків Франції.
Але тепер Путін, замовчуючи факт, що саме він віддав наказ вторгнутися в Україну, доводить, що Росія, нібито, обороняється.
Він сказав: «Неймовірно, але факт. Нам знову погрожують німецькими танки «Леопард».
Путін не згадав заклики міжнародної спільноти припинити бойові дії і вивести російські війська з України, а натомість проголосив, що Росія має перемогти.
Намагаючись приховати факт ізоляції Москви від західних країн - колишніх союзників у війні з нацистською Німеччиною, російський президент заявив, що має «багато друзів у світі включно з Америкою, Північною Америкою та Європою».
Тим часом у Німеччині 3 лютого урядовий речник підтвердив повідомлення, що Берлін готує додаткові партії танків для України і зокрема йдеться про танки старішої моделі - «Леопард-1».
Німецькі джерела повідомляють, що будуть відремонтовані танки «Леопард-1», які зняті з озброєння армії, але зберігаються на складах.
Преса в Німеччині також цитує міністра оборони Бориса Пісторіуса про наміри викупити в Катару 15 самохідних броньованих зенітних установок «Гепард» і передання їх Україні, де вони себе добре зарекомендували для захисту від російських авіа та ракетних ударів.
«Гепарди дуже добре показали себе на війні в Україні. Якщо ми можемо отримати додаткові машини від партнерів, то це точно була б підмога для українців», - цитує міністра газета Sueddeutsche Zeitung.
Дивіться також:
Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
У Євросоюзі оголосили про намір цього року надати Україні понад 2 мільярди євро, а до 24 лютого - ухвалити десятий пакет санкцій проти Росії. Європарламент ухвалив резолюцію, де закликав Євросоюз "працювати над початком переговорів щодо вступу України в ЄС”.
- Голос Америки
Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині у найближчі півроку - Інститут вивчення війни. Відео
Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині - у найближчі півроку. Такі прогнози озвучили в американському Інституті вивчення війни. Експерт Інституту Джордж Баррос розповів, - на це вказують перекидання на Луганщину найкращих підрозділів російської армії.
Американські сенатори коментують питання літаків для України. Відео
У Конгресі завжди будуть дискусії про те, яку саме зброю потрібно надати Києву, - вважає республіканський сенатор Кевін Креймер. А от сенатор-демократ Дік Дурбін переконаний: дебати про надання Україні літаків-винищувачів лише починаються.
Коли західні танки можуть опинитись на полі бою - аташе з питань оборони України в США. Відео
Отримання американських танків Абрамс може зайняти більше часу - аташе з питань оборони України в США Борис Кременецький. А от німецькі Леопарди та британські Челленджери можуть опинитись на полі бою вже навесні - після того, як українські екіпажі пройдуть необхідне тренування.
Форум