Спеціальні потреби

Актуально

Мадлен Олбрайт i Рiчард Голбрук про ситуацiю в Українi - 2004-07-22

Вашінгтон – 21 липня. Цього тижня у Вашінгтоні двоє колишніх високопосадовців в адміністрації Білла Клінтона говорили про Україну. Колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт торкнулася української тематики під час виступу і підписання своїх мемуарів у міжнародному центрі імені Вудро Вілсона. А колишній посол США при ООН Річард Голбрук зібрав брифiнг за результатами недавньої поїздки до України. Припускають, що в разі перемоги на президентських виборах у США кандидата від демократів Джона Керрі новим державним секретарем, можливо, стане саме Голбрук.

Вісім років протягом президентства Клінтона Мадлен Олбрайт була активним учасником найдраматичніших подій сучасності. Імігрантці з Чехословаччини вдалося досягти найвищої посади в американському уряді, на яку коли-небудь призначали жінку. Тому кожна зустріч з Олбрайт викликає шалений інтерес, а до її слів прислуховуються світові лідери. У центрі імені Вудро Вілсона Олбрайт торкнулася багатьох питань - від палестино-ізраїльського конфлікту до війни в Косово. Щодо України, то колишній держсекретар, а нинi голова Національного демократичного iнституту, висловила занепокоєння політичною ситуацієї в Україні напередодні президентських виборів.

«Я дуже занепокоєна своєрідним перекручуванням демократичних термінів, яке відбувається під час дискусій щодо вільних виборів, які згодом виявляються не вільними. Ми дуже пильно спостерігаємо за ситуацією. Президент Кучма вирішив не балотуватися. Однак він має групу людей навколо себе, дії яких дуже ускладнюють для опозиції повірити, що вибори пройдуть чесно».

Мадлен Олбрайт висловила також занепокоєння зростанням впливу Росії в Україні. За її припущенням, Москва намагається поновити своє панування на території колишнього СРСР.

«Україна, я думаю, в одній з надзвичайно складних ситуацій, коли, хоча ми і повністю і не переконані, однак існує певне відчуття, є спроби росіян інтегрувати Україну з Росією на основі енергетичної політики».

Зміцнення позиції Росії в Україні колишній представник США при ООН Річард Голбрук пояснює політикою чинної адміністрації США на чолі з президентом Бушем. На його думку, Білий Дім у намаганнях підримувати добрі стосунки з Росією заплющив очі на поглинання Москвою України та інших країн-сусідів.

«Я не маю нічого проти поліпшення американських стосунків з Росією. Однак не за рахунок сусідів. Україна має сама визначити свою дальшу долю. На мій власний погляд, Україна повинна дивитися як на Схід, так і на Захід. У майбутньому вона не може залишатися там, де була останні тисячу років. Європа повинна думати про українців як про європейців, а сама Україна має бути частиною Європейського Союзу через зрозумілі економічні та культурні причини. Вона також повинна стати членом НАТО, щоб уже більше ніколи їй не загрожувала Москва».

На думку досвідченого дипломати Голбрука, якщо після президентських виборів нове керівництво України задекларує бажання приєднатися до НАТО, то це може статися за три-п’ять років. Стосовно опозиції Росії до вступу України до північно-атлантичного альянсу, Голбрук порівняв Москву із собакою, яка набагато бiльше гавкає, ніж кусає.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG